Turun Messukeskus Oy/Turun Messu- ja Kongressikeskus

Turun Messukeskus siirsi kesän tapahtumat

29.4.2020 12:49:16 EEST | Turun Messukeskus Oy/Turun Messu- ja Kongressikeskus | Tiedote

Jaa
Koronaviruksen aiheuttamat toimet pakottavat tapahtumajärjestäjät siirtämään messutapahtumia uusiin ajankohtiin. Tuoreimman valtiovallan tapahtumakiellon vuoksi Turun Messukeskus siirtää ja yhdistelee tapahtumia, joista osa oli tarkoitus järjestää kesällä.
Kuva: Jere Satamo
Kuva: Jere Satamo

Aiemmin keväältä kesäksi siirretty Piha & Puutarha siirtyy kokonaan ensi vuoteen 16.-18.4.2021. Samoin Mediapro Messut Oy:n Turun Kädentaitomessut nähdään Turun Messukeskuksessa aiemmasta poiketen ensi vuonna 20.-21.3.2021.

Poikkeuksellisen tilanteen vuoksi tapahtumia myös samanaikaistetaan. Osaava Nainen -tapahtuma on yhdessä talvelta syksyyn siirtyvän Turun Taide- ja Antiikkimessujen kanssa 11.-13.9.2020. Samoin Mökki & Meri siirtyy talvelta uuteen ajankohtaan. Mökki & Meri on samaan aikaan Venexpon sekä uuden messuteeman, Golfitin, kanssa 25.-27.9.2020. Automatkailutapahtuma Caravan Show’lle etsitään sopivaa ajankohtaa.

Jatkuvuuden turvaaminen

Tapahtumajärjestämisen katkeaminen on merkittävä tulonmenetys näytteilleasettajille sekä messutapahtumista hyötyville toimijoille, kuten ravintoloille ja hotelleille.

−Kyseessä on yrityksemme osalta merkittävistä ja perusteellisista taloudellisista menestyksistä. Odotamme muiden tapahtumajärjestäjien tavoin suoraa tukea messutoimintaan tapahtumien järjestämiskiellon vuoksi, sanoo toimitusjohtaja Marja Pekkanen Turun Messukeskuksesta.

Messutoimijat ovat jo aiemmin esittäneet yhdessä huolensa, jota tukee mm. Keskuskauppakamari.

Mikäli tilanne sallii tapahtumien järjestämisen, tulossa on lukumääräisesti ennätysvilkas syksy.

−Siellä on odottamassa meille uusia tapahtumia, kuten Grail 2020 Turku.

Muun muassa suosittu Turun Kirjamessut ajoittuu tuttuun tapaan lokakuuhun ja ohjelmatyö sen osalta on käynnissä. Tapahtuma täyttää tänä vuonna 30 vuotta. Turun Ruoka- ja Viinimessujen kanssa yhdessä järjestettävä kokonaisuus järjestetään 2.-4.10.

Syksyllä on tulossa myös monia muiden tahojen järjestämiä tilaisuuksia, jos tapahtumia päästään jälleen järjestämään. Varmaa on sekin, että mm. turvallisuuteen liittyviin ratkaisuihin kiinnitetään jatkossa erityistä huomiota.

Turun Messukeskuksessa ei olla jääty tilannetta voivottelemaan. Suunnitelmissa on kehitysprojekteja ja uusia tapahtumia. Kävijöille on tarjolla uusia tuttavuuksia.

−Nyt olisi kuitenkin tärkeää saada virus aisoihin ja taloudellinen tuki messutoiminnan jatkuvuudelle.

*****

Suomessa järjestetään vuosittain yli sadat messut. Messuyritysten palkkalistoilla on noin 500 vakituista työntekijää ja lisäksi ala työllistää useita tuhansia tapahtuma-aikaisia työntekijöitä. Messujen tulo- ja työllisyysvaikutukset heijastuvat suoraan järjestämispaikkakuntien elinkeinoelämään ja työllisyyteen. Vuonna 2018 alan työllisyysvaikutukset olivat yli 6000 henkilötyövuotta. Messujen tulovaikutus Suomen elinkeinoelämälle oli 458 miljoonaa euroa, josta suuri osa meni järjestämispaikkakuntien hotelleille, ravintoloille ja kuljetusyrityksille www.messutsuomessa.fi

Yhteyshenkilöt

Marja Pekkanen
toimitusjohtaja
Turun Messukeskus Oy
puh. 040 545 7766
marja.pekkanen@turunmessukeskus.fi
www.turunmessukeskus.fi

Kuvat

Kuva: Jere Satamo
Kuva: Jere Satamo
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Turun Messukeskus Oy/Turun Messu- ja Kongressikeskus
Turun Messukeskus Oy/Turun Messu- ja Kongressikeskus
Messukentänkatu 9-13
20210 Turku

Vaihde (02) 337 111https://www.turunmessukeskus.fi

Turun Messukeskus Oy on messu- ja näyttelytoimintaa harjoittava palveluyritys, jonka liiketoimintaan kuuluvat messujen ohella tilojen vuokraus erilaisia tapahtumia, kongresseja ja messuja varten sekä näihin liittyvän tekniikan ja osaamisen markkinointi.

 

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Turun Messukeskus Oy/Turun Messu- ja Kongressikeskus

Uusi hyvinvointitapahtuma Hyvä Olo Expo alkaa lauantaina – luvassa hyvinvointia, liikuntaa, terveyttä, kauneutta, muotia ja kädentaitoja22.10.2024 14:08:18 EEST | Tiedote

Alueen suurin hyvinvointitapahtuma Hyvä Olo Expo kerää saman katon alle upean kattauksen hyvinvointia, liikuntaa, terveyttä, kauneutta, muotia ja kädentaitoja. Turun Messukeskuksessa 26.-27.10.2024 järjestettävillä Hyvä Olo Expo -messuilla on tarjolla tärkeää tietoa ja inspiraatiota hyvinvoinnista, hemmottelua ja shoppailua, hauskoja ja mielenkiintoisia kokeilutunteja ja työpajoja, muotinäytöksen pukuloistoa sekä Miss Turku -kilpailun finaali.

Kävijämäärä kasvoi Turun Kirjamessuilla – kirjallisuus kiinnostaa7.10.2024 11:22:06 EEST | Tiedote

Eilen päättyneet Turun Kirjamessut ja samaan aikaan järjestetyt Turun Ruoka- ja Viinimessut kasvattivat kävijämääräänsä edellisvuosista. Kolmipäiväiset messut houkuttelivat yleisöä monipuolisella ohjelmallaan, kirjatarjonnallaan ja ainutlaatuisella tunnelmallaan. Turun Kirjamessut on tärkeä kirjasyksyn avaustapahtuma, joka kerää alan ihmiset, kirjailijat ja kirjojen ystävät yhteen. Messut järjestettiin Turun Messukeskuksessa 4.–6.10.2024.

Turun Kirjamessut starttaavat perjantaina – mukana kirjavuoden 2024 puhutuimmat tekijät ja teokset1.10.2024 08:00:00 EEST | Tiedote

Kirjallisuuden ja kulttuurin ystävät kokoontuvat Turun Messukeskukseen 4.–6.10.2024 Suomen vanhimmille kirjamessuille. Viikonlopun aikana messukävijät pääsevät tekemään kirjaostoksia, tapaamaan ajankohtaisia kirjailijoita sekä kuulemaan kantaaottavia keskusteluja. Messuilla voi myös osallistua erilaisiin työpajoihin ja peleihin, lukuretriittiin tai vaikka cosplay-asukisaan. Kirjamessujen teemana on tänä vuonna Pelin henki.

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye