Ahtialan S-market laajenee ja uudistuu

Tällä viikolla käynnistyvä saneeraustyö alkaa 400 neliömetrin laajennusosan rakentamisella, minkä jälkeen on vuorossa myymälämiljöön kokonaisvaltainen uudistus. Laajennus- ja uudistushankkeen myötä kaupan valikoimat kasvavat ja pääsevät paremmin esille kaikissa tuoteryhmissä. Myös paistopisteen osalta tehdään uudistuksia.
– Paistopiste laajenee ja tuotevalikoima kasvaa. Kokonaisuutta täydentää asiakkaiden toivoma grilli, ryhmäpäällikkö Ville Kivinen Osuuskauppa Hämeenmaalta kertoo.
Syksyllä 2005 avattu S-market Ahtiala saa seuraavien kuukausien kuluessa paitsi modernin ilmeen, myös muita uusia, asiointia helpottavia palveluita. Kassa-alueelle asennetaan pikakassat, ja myymäläpuolen palveluvalikoima täydentyy Mehustamolla.
Mehustamon myötä Ahtialan S-marketista saa loppuvuodesta alkaen tuoreita hedelmäherkkuja esimerkiksi vastapuristetun appelsiinimehun, raikkaiden ananasviipaleiden ja terveellisten smoothieiden muodossa.
– Myymälään tuodaan suosittu Mehustamo-konsepti, joka löytyy jo kaikista Prismoistamme ja osasta S-marketejamme, Ville Kivinen vahvistaa.
Uusiutuvalla energialla iso rooli sähköntuotannossa
Uudistettu S-market Ahtiala tulee olemaan myös entistä energiaystävällisempi myymälä modernin tekniikan, valaistusratkaisujen ja energiapihien kylmäkalusteiden ansiosta. Remontin yhteydessä tehdään tarvittavat valmistelut aurinkopaneelien asentamisesta myymälän katolle.
Tällä hetkellä aurinkopaneelit löytyvät 18 Hämeenmaan toimipaikan katolta. Tarkoituksena on kasvattaa aurinkovoimaa hyödyntävien toimipaikkojen määrää merkittävästi – jo kuluvan vuoden aikana. Katoilla olevien aurinkopaneelien tuottama sähkö kulutetaan toimipaikoissa paikallisesti.
Osuuskauppatasolla uusiutuvan energian käyttöä lisätään merkittävästi tulevina vuosina: Tuotamme jo nyt yli 60 prosenttia käyttämästämme sähköstä omalla uusiutuvalla energialla. Tavoitteena on nostaa määrä 80 prosenttiin vuoden 2025 loppuun mennessä. Suurin osa Hämeenmaan käyttämästä uusiutuvasta sähköstä tuotetaan tuulivoimalla, mutta myös aurinkovoiman osuus kasvaa jatkuvasti.
Yhteyshenkilöt
Osuuskauppa Hämeenmaa, ryhmäpäällikkö Ville Kivinen, 050 373 9887
Osuuskauppa Hämeenmaa, marketpäällikkö Ella Nurmi, 044 431 4411
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Hämeenmaa – 170 000 asiakasomistajan omistama paikallinen yritys
Osuuskauppa Hämeenmaa toimii Kanta- ja Päijät-Hämeessä, 21 kunnan alueella. Hämeenmaa on alueensa suurin yritys, joka työllistää noin 3300 työntekijää. Osuuskaupan omistavat sen asiakasomistajat, ja Hämeenmaalla omistajia on jo yli 170 000. Edullisten ja luotettavien kauppapalvelujen lisäksi omistajuus palkitsee muun muassa kuukausittaisena Bonuksena. Tuloksensa Hämeenmaa käyttää jäsentensä palveluiden ja verkostonsa kehittämiseen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Osuuskauppa Hämeenmaa
Nelipyörä laajentaa toimintaansa Seinäjoelle18.6.2025 09:30:00 EEST | Tiedote
Osuuskauppa Hämeenmaan ja Kymen Seudun Osuuskaupan omistama Nelipyörä Oy ostaa Etelä-Pohjanmaan Osuuskaupan, Eepeen, autokaupan liiketoiminnan. Nelipyörän tavoitteena on jatkaa kasvua hallitusti koko Suomen alueella.
Prisman tulo Heinolaan etenee – rakentamisvaihe työllistää yli 200 henkilöä5.6.2025 16:01:19 EEST | Tiedote
Hämeenlinnan hallinto-oikeus on hylännyt Heinolan Prisman kaavasta tehdyn valituksen. Hallinto-oikeuden tekemän päätöksen mukaan kaavaa valmisteltaessa ei ole menetelty lainvastaisesti eikä virheellisesti.
Hämeenmaa lahjoittaa 100 000 euroa LUT-yliopistolle4.6.2025 09:30:00 EEST | Tiedote
Lahden-Lappeenrannan teknillinen yliopisto LUT laajentaa kauppatieteellisen alan koulutustarjontaa Lahdessa. Yliopisto on suunnitellut aloittavansa kandidaatin tutkintoon johtavan Bachelor in Digital Business -koulutusohjelmansa syksyllä 2026.
S-market Sokos uudistuu – myymälä suljettu kesä-heinäkuun ajan2.6.2025 12:43:35 EEST | Tiedote
S-market Sokos on suljettuna mittavien uudistustöiden ajan 5.6.–31.7. Täysin uudistuneen myymälän avajaisia juhlitaan 1. elokuuta.
Foodora-toimitukset alkavat Sale Metsäpellosta ja Sale Karavaanista23.5.2025 11:05:00 EEST | Tiedote
Sale Metsäpelto Lahdessa ja Sale Karavaani Riihimäellä aloittavat Foodora-toimitukset tiistaina 27. toukokuuta. Foodora-yhteistyön laajentamisella haluamme palvella asiakkaitamme entistä paremmin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme