HSL uudistaa lippuvalikoimaansa – tilipohjainen lippujärjestelmä mahdollistaa joustavuuden

HSL:n lipunmyyntikanavat perustuvat nykyään useisiin eri taustajärjestelmiin: esimerkiksi HSL-kortilla, HSL-sovelluksella ja avoimella myyntirajapinnalla on omansa. Tulevaisuudessa HSL aikoo siirtyä uuteen tilipohjaiseen taustajärjestelmään, jota käyttävät kaikki HSL:n myyntikanavat.
Kun lippuja hallitaan yhteisessä taustajärjestelmässä, lipputuotteiden uudistaminen asiakastarpeiden perusteella on mahdollista paljon nykyistä joustavammin. Tilipohjainen järjestelmä voisi mahdollistaa muun muassa päivä- tai viikkokohtaiset hintakatot tai lähimaksun käyttöönoton.
Uusia lipputuotteita ja tulevan lippujärjestelmän muita ominaisuuksia käsitellään visiotyössä. Visiotyötä tehdään tiiviissä yhteistyössä asiakkaiden kanssa. Tarkoituksena on kehittää lippuvalikoima, joka vastaisi asiakkaiden tarpeisiin mahdollisimman hyvin. Visiotyössä tutkitaan myös sitä, mitä uusi järjestelmä vaatisi lipunmyyntilaitteistolta.
Tavoitteena on, että uuden tariffimallin ja lippuvalikoiman pääperiaatteet valmistuisivat syksyllä 2021.
Tilipohjainen järjestelmä on tarkoitus hankkia yhteistyössä valtakunnallisen TVV LMJ Oy:n (Toimivaltaisten viranomaisten lippu- ja maksujärjestelmä Oy) kanssa. Näin lippujärjestelmää voitaisiin kehittää myös valtakunnallisesti, ja lipputuotteita olisi mahdollista yhdistää myös valtakunnallisiksi matkaketjuiksi.
Ensimmäisenä askeleena kortin ja sovelluksen lippujen yhdenmukaistaminen
Ensimmäinen askel matkalla kohti uutta lippujärjestelmää on HSL-kortin ja HSL-sovelluksen lipputuotteiden yhtenäistäminen. Muutoksen myötä sekä HSL-kortilla että HSL-sovelluksella voi ostaa kertalippuja, 1-13 päivän vuorokausilippuja sekä 14, 30 tai 360 päivän kausilippuja. Kausilippuja voi halutessaan ostaa useamman peräkkäin kerralla ja myös jatkuvana säästötilauksena.
Nykyisessä tilanteessa HSL-kortin ja HSL-sovelluksen lippuvalikoimat poikkeavat toisistaan. Se hankaloittaa myös uuden tilipohjaisen järjestelmän käyttöönottoa ja luo lippujärjestelmään ylimääräistä sekavuutta. Yhdenmukaistamisen myötä jatkuvan säästötilauksen liput tuodaan saataville myös HSL-kortille, ja toisaalta 14 päivän kausilippu tuodaan saataville sovellukseen. Lisäksi vuorokausilippuja on myöhemmin mahdollista ostaa kertakortin ja sovelluksen lisäksi myös HSL-kortille.
HSL-kortin ja HSL-sovelluksen lipputuotteet yhdenmukaistetaan sitä mukaa kuin siihen on tekninen valmius eri myyntijärjestelmissä. Myös uusi HSL:n tilipohjainen lippujärjestelmä perustuu ensimmäisessä vaiheessaan näille yhdenmukaistetuille lipputuotteille. Päätös lippujen hinnoista tehdään tavanomaisen aikataulun mukaisesti syksyllä 2020.
Visiotyön tuloksena määritellyt lipputuotteet otetaan myöhemmin käyttöön uudessa tilipohjaisessa taustajärjestelmässä ja kaikissa HSL:n myyntikanavissa.
FAKTA: HSL:n lippu-uudistus
|
Yhteyshenkilöt
Mari Flink
osastonjohtaja, asiakkuus ja myynti
p. 040 715 0440
Hannu Heikkinen
osastonjohtaja, teknologiaratkaisut
p. 050 575 5510
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
HSL Helsingin seudun liikenne vastaa seudun joukkoliikenteen suunnittelusta ja tilaamisesta sekä Helsingin seudun liikennejärjestelmäsuunnitelman laatimisesta. Kuntayhtymässä on 390 työntekijää ja liikevaihto noin 700 milj. euroa vuodessa. HSL:n järjestämässä liikenteessä tehdään vuosittain yli 370 miljoonaa matkaa, mikä on 66 % kaikista Suomen joukkoliikennematkoista. Yhteystietoja medialle: www.hsl.fi/viestinta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSL Helsingin seudun liikenne
HSL:n strategia 2026–2029 tähtää helppoon ja kestävään liikkumiseen24.10.2025 09:39:12 EEST | Tiedote
HSL:n hallitus hyväksyi kuntayhtymän uuden strategian kokouksessaan torstaina 23. lokakuuta. Osana uutta strategiaa hallitus hyväksyi myös HSL:n mission, vision, arvot ja strategiset päämäärät vuosille 2026–2029. Strategia etenee vielä HSL:n yhtymäkokouksen hyväksyttäväksi.
Ratikkaliikenne palaa normaaliksi 3.11. - ratikat kulkevat taas Hakaniemestä Kaisaniemeen22.10.2025 09:39:03 EEST | Tiedote
Raitiovaunut kulkevat jälleen Pitkänsillan yli maanantaista 3.11. alkaen. Kaikki ratikkalinjat noudattavat ensimmäistä kertaa samanaikaisesti niille suunniteltuja reittejä, sitten kevään 2022. Ratikat 3, 6, 7 ja 9 ylittävät jälleen Pitkänsillan, linja 5 palaa liikenteeseen ja ratikat 4 ja 10 siirtyvät tiheämpään vuoroväliin. Lähes kaikkien ratikkalinjojen aikatauluihin tulee muutoksia. Kokonaisuudessaan remontista johtuvat poikkeusjärjestelyt ovat sujuneet hyvin ja asiakkaat ovat olleensa tyytyväisiä tiedonkulkuun poikkeusjärjestelyistä. Linjojen reitteihin ja aikatauluihin voi tutustua jo ennakolta HSL:n Reittioppaassa.
HSL:n uusi ratikkakartta tulee käyttöön marraskuussa – asiakkaat mukana kehitystyössä isosti21.10.2025 14:09:24 EEST | Tiedote
Helsingin uusi ratikkakartta tulee laajemmin käyttöön marraskuun alussa, kun kantakaupungin raitioliikenne palaa normaaleille reiteilleen 3.11. Hakaniemen remontin valmistumisen myötä. Kartan kehitystyössä on hyödynnetty runsaasti matkustajilta kerättyä palautetta. Uusi kartta tulee nähtäville ratikkapysäkeille ja raitiovaunuihin.
HSL pilotoi kehokameroita matkalippujen tarkastajien työssä13.10.2025 12:15:00 EEST | Tiedote
HSL:n matkalippujen tarkastajilla on 15.10. alkaen käytössä kehokameroita, joilla voidaan tallentaa videokuvaa ja ääntä. Kamerat ovat päällä vain tarvittaessa. Kyseessä on noin 3 kuukautta kestävä pilotti, jonka aikana ja sen jälkeen selvitetään kameroiden käytön vaikutusta erityisesti matkalippujen tarkastajien työturvallisuuteen ja yleiseen turvallisuuteen HSL:n joukkoliikenteessä.
HSL:n hallituksen päätöksiä 7.10.20257.10.2025 13:46:56 EEST | Päätös
HSL:n hallitus kokoontui tiistaina 7. lokakuuta. Kokouksessa käsiteltiin muun muassa raitiovaunukaluston käyttösopimusta, annettiin lausunto metron junakulunvalvonnan hankesuunnitelmasta sekä päätettiin maksupalvelutarjoajan ja tilityspalveluiden hankinnasta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

