Dekkariviikkoihin Liisa Näsin psykologinen jännäri Kovalla kädellä
10.6.2020 11:17:19 EEST | Basam Books | Tiedote

Minna Arasuo ei saa koulutustaan vastaavaa työtä ja viimeisinkin pätkätyö kariutuu. Rahapulassa hän menettää asuntonsa ja joutuu muuttamaan mummonsa rintamamiestalon yläkertaan. Tunnelin päässä pilkottaa valoa, kun Facebook-postaus poikii työkeikan Jyväskylän omalta julkkikselta, kansainvälisesti arvostetulta tiedenaiselta. Minnan tulee matkustaa Espanjan Aurinkorannikolle Fuengirolaan keräämään tietoja naisen ex-puolisosta, joka virittelee huoltajuuskiistaa tyttärestä. Lokakuun ankeuden ja stalkkaavan, entisen miesystävän jyrätessä päälle Minna ottaa työn mielellään vastaan. Espanjassa keikka saa kuitenkin odottamattoman käänteen. Jokaisella on salaisuutensa, mutta joidenkin salaisuudet ovat julmempia kuin toisten.
Liisa Näsi on koulutukseltaan fil.maisteri. Häntä kiehtoo, millaista todellisuutta sanoilla luodaan. Työnohjaajana ja kouluttajana mm. lastensuojelussa, perhetyössä ja kotipalvelussa hän tuli tutuksi perhe-elämän vaiettujen puolien kanssa. Kovalla kädellä on hänen toinen kirjansa. Esikoisteos, novellikokoelma Eilispäivä ei kuole ilmestyi 2019. Sekin käsittelee kepeästi kipeitä asioita.
Kirjailijaliiton mukaan dekkareita ja jännityskirjallisuutta myydään hyvin ympäri vuoden, mutta erityisen kysyttyjä ne ovat kesäkuukausina. Vuonna 2019 julkistetun Suomi lukee -tutkimuksen mukaan 28 prosenttia suomalaisista ilmoitti lukeneensa dekkareita. Vuonna 2013 vastaava luku oli 21 prosenttia.
Valtakunnallista Dekkariviikkoa vietetään 8.–14.6.2020.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Arvostelukappaleet, haastattelupyynnöt:
Tiedottaja
Pike Hilakari
pike@basambooks.fi
Myynti:
Myyntipäällikkö
Jarkko Mali
jarkko@basambooks.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Basam Books on riippumaton helsinkiläinen yleiskustantamo. Meidät tunnetaan erityisesti laadukkaan hyvinvointi- ja työelämäkirjallisuuden, kaunokirjallisten klassikoiden sekä runouden kustantajana.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Basam Books
Rooman kokeneet ylipäälliköt kiristävät otettaan. Onnistuvatko Hannibal ja Hasdrubal yhdistämään voimansa?20.3.2026 14:27:44 EET | Tiedote
Marcellus, ”Rooman miekka”, iskee rajusti Hannibalia vastaan eteläisessä Italiassa, ja Hispaniassa Uuden Karthagon vallannut Scipio haluaa nujertaa Hasdrubalin. Sitten kohtalo puuttuu peliin: sen saavat nähdä niin Marcellus kuin veljensä avuksi Italiaan rientänyt Hasdrubalkin.
Thomas Hardyn "Kaukana maailman melskeestä" ilmestyy ensimmäistä kertaa suomeksi20.2.2026 09:08:00 EET | Tiedote
Itsenäinen nainen, kolme kosijaa ja 1800-luvun Englannin maaseutu – tästä aineksesta syntyy Thomas Hardyn klassikko Kaukana maailman melskeestä (Far from the Madding Crowd, 1874), joka ilmestyy nyt ensimmäistä kertaa suomeksi. Teoksen on suomentanut Antti Immonen, ja mukana ovat myös jälkisanat sekä selitysosio.. Arvostelukappaleet: Anita Salo, anita@basambooks.fi.
Voltairen "Mikromegas" -klassikko kutsuu pohtimaan suvaitsevaisuutta20.2.2026 08:18:00 EET | Tiedote
Uusintapainos Voltairen Mikromegas-teoksesta tarkastelee filosofisin ja humoristisin keinoin älyllisen elämän mahdollisuuksia. Kirja käsittelee tieteen, suvaitsevaisuuden ja itseironian teemoja, ja sen ajankohtaisuus korostuu nykyajassa valistuksen arvojen puolustamisen tarpeessa.
Heikki Peltolan uusin kirja kutsuu lukijan näkemään elämän ihmeen yli tuhannen havainnon kautta16.2.2026 08:22:00 EET | Tiedote
Heikki Peltolan uusin kirja "Oikein & Hyvin - Elämä suorana" tutkii elämän ihmettä. Teos tarjoaa vaihtoehdon egoistiselle maailmankuvalle ja rohkaisee oikeaan näkemiseen ja hyvään tekemiseen. Saatavilla myös Peltolan itsensä lukemana äänikirjana. Lisätietoja: anita@basambooks.fi.
Paula Malleuksen uusi kirja opastaa kestävään liiketoimintaan muoti- ja tekstiilialalla10.2.2026 15:21:57 EET | Tiedote
"UPCYCLING - Neuleiden toinen elämä ja liiketoiminnan kehittäminen" on opas kestävään liiketoimintaan muoti- ja tekstiilialalla. Kirja tarjoaa työkaluja liikeidean kehittämiseen ja ideoita neuleiden uudelleenkäyttöön. Malleus, vastuullisen muodin pioneeri, jakaa lähes 20 vuoden yrittäjäkokemuksensa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

