Espoon uimahallit sekä maauimala avataan kesäkuussa
Kaikissa Espoon uimahalleissa tehostetaan siivousta ja nostetaan hygieniatasoa. Myös asiakkaiden tulee noudattaa uimahallin normaaleja peseytymisohjeita tarkasti. Erityisesti WC-tiloissa ja ennen uima-altaalle menoa on huolehdittava hyvästä käsihygieniasta. Turvavälin pitämisessä suurin vastuu on jokaisella asiakkaalla.
Uimahalliin ei pidä lähteä, mikäli on vähäisiäkään flunssan oireita tai on ollut läheisessä kosketuksessa tartunnan saaneiden tai kotikaranteenissa olevien ihmisten kanssa.
1.6.2020 voimaan astuvien kokoontumisrajoitusten vaikutukset uimahallien, maauimalan sekä Tapiolan kahluualtaan asiakasmääriin ja toimintatapoihin
- Kaikkien toivotaan noudattavan suositeltua uintiaikaa, joka peseytymisen kanssa on enimmillään kaksi tuntia.
- Kaikissa tiloissa, myös pesutiloissa sekä uima-allasosastolla, tulee noudattaa ohjeistusta kahden metrin turvaväleistä muihin kuin perheenjäseniin.
- Allaskohtaisia henkilörajoituksia tulee noudattaa.
- Kahvio- ja aulatiloissa voi olla enintään 50 henkilöä kerrallaan.
Espoonlahden uimahalli:
- avataan aikaisintaan 8.6., tarkempi aikataulu varmistuu, kun huoltotyöt etenevät
- avoinna koko kesän, mutta lyhennetyt aukioloajat maanantaista 22.6. alkaen
- asiakasmäärä enintään 200 hlöä / 2 h (tähän lasketaan myös kuntosalin asiakkaat, sillä he käyttävät samoja pukuhuoneita)
- saunat eivät ole käytössä
Keski-Espoon uimahalli:
- avataan 1.6., avoinna koko kesän
- asiakasmäärä enintään 150 hlöä / 2 h (tähän lasketaan myös kuntosalin asiakkaat, sillä he käyttävät samoja pukuhuoneita)
- saunat eivät ole käytössä
Leppävaaran uimahalli:
- avataan 1.6., avoinna koko kesän
- asiakasmäärä enintään 200 hlöä / 2 h
- rajoitettu kaappimäärä
- osa suihkuista kiinni
- saunat eivät ole käytössä
- monitoimialtaassa enintään 50 henkilöä kerrallaan
- lastenaltaassa enintään 15 henkilöä kerrallaan
- kylmävesiallas on käytössä
- poreallas ei ole käytössä
- ei kulkua maauimalan puolelle
- hyppyallas ei ole uimahallin asiakkaiden käytössä (altaalle on kulku vain maauimalan puolelta)
- kuntosalilla enintään 20 henkilöä kerrallaan
Leppävaaran maauimala:
- avataan 1.6., avoinna koko kesän
- asiakasmäärä enintään 500 hlöä / 2 h
- saunat eivät ole käytössä
- 50 metrin altaassa enintään 10 hlöä / rata
- monitoimialtaassa enintään 100 henkilöä kerrallaan
- lastenaltaassa enintään 15 henkilöä kerrallaan
- hyppyallas on maauimalan asiakkaiden käytössä (altaalle on kulku vain maauimalan puolelta)
Olarin uimahalli:
- avoinna 1. - 26.6., rajoitettu asiakasmäärä
- saunat eivät ole käytössä
- altaassa enintään 20 henkilöä kerrallaan
- kuntosalilla enintään 30 henkilöä kerrallaan
Tapiolan kahluuallas:
- avoinna 1.6. alkaen, uimavalvonta klo 10.00-18.00
- altaassa enintään 50 henkilöä kerrallaan
Seuraamme tilannetta päivittäin ja palautamme toimintaa kohti normaalia mahdollisuuksien mukaan. Seuraamme tarkasti myös viranomaisten tiedotteita. Mikäli uusia rajoituksia tulee, tiedotamme niistä välittömästi.
Yhteyshenkilöt
Jari Järvi
liikuntapaikkapäällikkö
puh. 043 825 3215
Linkit
Tietoja julkaisijasta

PL 1 / PB 1
02070 ESPOON KAUPUNKI / ESBO STAD
+358 9 816 21http://www.espoo.fi
Espoon kaupungin liikuntapalvelut vastaa noin viidensadan liikunta- ja ulkoilupaikan käytöstä ja kunnosta. Seitsemän urheilupuistoa, kuusi urheiluhallia, noin 100 urheilukenttää, 8 avantoa, noin 200 kilometriä hiihtolatuja, kiintorasteja, uimarantoja jne. Lisäksi satoja ohjattuja liikuntaryhmiä viikottain.
Koko Espoo liikkumaan! Omatoimisesti, ohjatusti, luontoon ja liikuntapaikoille!
www.espoo.fi/liikunta
#espooliikkuu
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Espoon kaupunki - Esbo stad
Kulttuurilautakunnan päätöksiä 20.5.202520.5.2025 18:24:15 EEST | Tiedote
Vuoden kolmannessa kokouksessaan kulttuurilautakunta hyväksyi Espoon kaupunginmuseon uudet käyttöperiaatteet sekä myönsi taiteilija-apurahoja ja muita avustuksia kulttuuritoimijoille. Lautakunnalle esiteltiin vuoden 2025 talousarvion ja strategian osavuosikatsaus sekä KulttuuriEspoo 2030 -ohjelman raportti vuosilta 2021–2024.
Mistä espoolaisen hiilijalanjälki muodostuu? Uutta tietoa Espoon kulutuksen päästöistä19.5.2025 17:20:32 EEST | Tiedote
Espoo on selvittänyt kulutuksen kasvihuonekaasupäästöt eli hiilijalanjäljen nyt kolmatta kertaa. Laskennassa näkyvät erityisesti asukkaiden arjen valinnat, sillä kulutuksen hiilijalanjälki koostuu energiankulutuksesta, rakentamisesta, liikkumisesta, ruuasta sekä tavaroiden ja palveluiden hankinnasta.
What makes up the carbon footprint of consumption in Espoo? New insights into Espoo’s consumption-based emissions19.5.2025 17:20:32 EEST | Press release
For the third time, Espoo has calculated its consumption-based greenhouse gas emissions, i.e. its carbon footprint. The calculation particularly reflects residents’ everyday choices, as the consumption-based carbon footprint consists of energy use, construction, transport, food, and the purchase of goods and services.
Työllisyysjaosto nimesi TYM-johtoryhmän – tavoitteena sujuva yhteistyö viranomaisten kesken19.5.2025 17:18:07 EEST | Tiedote
Espoon kaupunginhallituksen työllisyysjaosto nimesi kokouksessaan 19.5.2025 TYM-johtoryhmän. Johtoryhmän tehtävänä on johtaa ja tukea työllistymistä edistävää monialaista yhteistoimintaa Espoon kaupungin, Länsi-Uudenmaan hyvinvointialueen ja Kelan kesken.
Tiedote kasvun ja oppimisen lautakunnan nuorisoasiainjaoston kokouksesta 15.5.202515.5.2025 19:34:10 EEST | Tiedote
Kasvun ja oppimisen lautakunnan nuorisoasiainjaosto keskusteli nuorisobarometri 2024 tuloksista, nuorisopalveluiden toiminnan toteutumisen luvuista ja kesätoiminnan 2025 suunnitelmasta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme