Bazar Kustannus

Seitsemän sisarta -sarjan luonut Lucinda Riley on Suomen kuunnelluin kirjailija

9.6.2020 09:09:11 EEST | Bazar Kustannus | Tiedote

Jaa
Irlantilaissyntyisen Lucinda Rileyn romaanien suosio on noussut ennennäkemättömäksi ilmiöksi myös Suomessa. Bazar Kustannus on tähän mennessä julkaissut Rileyltä suomeksi kahdeksan lukuromaania, joista tunnetuimpia ovat Seitsemän sisarta -sarjan teokset. Sarjan viides osa Kuun sisar on ollut Mitä Suomi lukee -listan ykkösenä ilmestymisestään eli maaliskuusta lähtien, ja kuunneltuina Lucinda Rileyn romaanit ylittävät pian miljoonan tunnin rajan.
Lucinda Riley (kuva: Roni Rekomaa, Lehtikuva)
Lucinda Riley (kuva: Roni Rekomaa, Lehtikuva)

Yhteensä Rileyn romaaneja on myyty jo yli 173 000 kappaletta painettuina, e- ja äänikirjoina. ”Lucinda Riley on saavuttamassa tämän vuoden luvuillaan kestomenestyjän aseman käännetyssä kaunokirjallisuudessa ja on sijoittumassa Jo Nesbøn, Dan Brownin, Stieg Larssonin ja Lars Keplerin vanaveteen. Samaa myynnin huimaa kasvua on näkyvissä myös muissa Pohjoismaissa”, kertoo Werner Söderström Osakeyhtiön toimitusjohtaja Timo Julkunen.

Ilmiömäiseksi myyntimäärät tekee suosio lukuaikapalveluissa. ”Milloinkaan aikaisemmin kirjailija ei ole noussut näin nopeasti suosituimmaksi äänikirjakäyttäjien parissa. Koko kevään 2020 on J. K. Rowling ollut BookBeatin kuunnelluin kirjailija, mutta nyt Lucinda Riley on ykköspaikalla,” summaa BookBeatin Suomen liiketoiminnasta vastaava Sari Forsström. ”Hän tulee ilman muuta olemaan kesäkuun kuunnelluin kirjailija ja ylittää jo pian miljoonan kuunnellun tunnin rajan.”

Seitsemän sisarta -kirjasarja perustuu väljästi Seulasten tähtikuvioon liittyvään mytologiaan ja kertoo Papa Saltin eri puolilta maailmaa adoptoimista tyttäristä. Jokaisessa kirjassa seurataan yhden sisaren tarinaa. Sarjan ensimmäinen osa Seitsemän sisarta ilmestyi suomeksi vuonna keväällä 2017, muut suomennetut kirjat ovat Myrskyn sisar, Varjon sisar, Helmen sisar ja Kuun sisar. Kuudes kirja, Auringon sisar, ilmestyy syyskuussa 2020, ja seitsemäs osa julkaistaan suomeksi syksyllä 2021. Kirjasarjan on suomentanut Hilkka Pekkanen.

Lisäksi Rileyltä on suomennettu romaanit Keskiyön ruusu (2016), Enkelipuu (2018) ja Perhosten huone (2020). Maailmanlaajuisesti Lucinda Rileyn kirjoja on käännetty 37 kielelle, ja niitä on myyty jo 25 miljoonaa kappaletta.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kustantaja Markus Lähdesniemi, 050 404 2253, markus@bazarkustannus.fi

Kuvat

Lucinda Riley (kuva: Roni Rekomaa, Lehtikuva)
Lucinda Riley (kuva: Roni Rekomaa, Lehtikuva)
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Bazar Kustannus
Bazar Kustannus
Lönnrotinkatu 18
00120 Helsinki

http://www.bazarkustannus.fi

Bazar ­– Parasta lukemista

Bazar Kustannus Oy on vuonna 2002 perustettu yleiskustantamo, joka on osa Werner Söderström Osakeyhtiötä. Bazar julkaisee vuosittain noin 60 uutta kotimaista ja käännettyä kauno- ja tietokirjaa.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Bazar Kustannus

Harry Whittakerin uusi kirjasarja sijoittuu Lucinda Rileyn luoman Seitsemän sisarta -sarjan maailmaan3.3.2026 17:00:00 EET | Tiedote

Irlantilaissyntyisen kirjailijan Lucinda Rileyn (1965–2021) kahdeksanosainen Seitsemän sisarta -kirjasarja on noussut ilmiöksi ja myyntimenestykseksi niin maailmalla kuin Suomessakin. Tähän lukijoiden rakastamaan maailmaan on mahdollista palata marraskuussa 2026, kun Rileyn pojan Harry Whittakerin kirjoittama ja uuden sarjan aloittava Orlando-romaani ilmestyy.

Somevaikuttaja Veera Papinoja auttaa kirjassaan vapautumaan dieettikulttuurin kahleista ja löytämään kehorauhan16.1.2026 08:51:40 EET | Tiedote

Suosittu somevaikuttaja ja Kehorauhaa-podcastistaan tunnettu Veera Bianca, oikealta nimeltään Veera Papinoja, kertoo omakohtaisessa kirjassaan Kohti kehorauhaa – irti dieettikulttuurin kahleista (Bazar), kuinka avain hyvinvointiin löytyy itsekurin sijaan kehon kuuntelemisesta ja itsensä hyväksymisestä. Papinoja haluaa tänään ilmestyvällä kirjallaan myös oikoa lihavuuteen ja painonhallintaan liittyviä yleisiä väärinkäsityksiä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye