Valintakokeiden toinen vaihe on VAMKissa sujunut lämpimissä merkeissä

Ammattikorkeakoulujen valintakokeet ovat jatkuneet 23.–25.6. valintakokeiden toisella vaiheella. Toiseen vaiheeseen oli kutsuttu koko maassa yli 21 000 hakijaa 36 eri kampukselle ja näistä 18 000 suoritti kokeen. Osallistujaprosentti oli hyvä, sillä yleensä ammattikorkeakoulujen valintakokeisiin on osallistunut noin 70 prosenttia hakijoista.
Alunperin hakijoiden oli mahdollista valita itse koepaikkansa, mutta koronasäädösten vuoksi järjestelyjä päätettiin muuttaa niin, että hakijoille osoitettiin koepaikat valmiiksi. Korona-ajan lainsäädäntö vaikutti myös pääsykokeisiin siten, että koeluokkia ja valvojia oli tavallista enemmän. Näin pystyttiin huolehtimaan riittävistä turvaväleistä. Lisäksi hakijoille ja valvojille tarjottiin mahdollisuus käyttää kasvomaskia. Erityisjärjestelyt eivät kuitenkaan verottaneet hakijoiden määrää.
- Kaikki koejärjestelyt ovat toimineet mallikkaasti ja ilman ongelmia. Yhteensä meillä on käynyt kokeissa kolmen päivän aikana 500 hakijaa, kun kutsuttuja oli yhteensä 610 henkilöä. Osallistumisprosentti on 82%, kertoo asiantuntija Juha Vierola hakijapalveluista.
Kesän toistaiseksi kuumimmat helteet sattuivat koepäiville. Tämä ei kuitenkaan haitannut menoa.
- Valintakokeet ovat sujuneet hienosti. Henkilöstö on yhdessä rakentanut turvallisen ympäristön hakijoille ja hakijat ovat olleet liikkeellä hyvällä asenteella. Erityisesti hakijoiden kohortointi eri puolille kampusta vähensi ylimääräisiä kohtaamisia. Oli ihana nähdä hakijoita ja olette tervetulleita syksyllä, toivottaa VAMKin rehtori Kati Komulainen.
Poikkeuksellisesti kaksivaiheinen valintakoe
Yhteisellä AMK-valintakokeella haettiin eri alojen AMK-tutkintoon johtaviin koulutuksiin 22 eri ammattikorkeakouluun.
AMK-valintakokeiden aikana on havaittu, että enintään reilulla tuhannella hakijalla on puuttunut yksittäinen koeosio kokeesta. Näissä tapauksissa tilanne tullaan korjaamaan hakijan eduksi niin, että lopullisessa opiskelijavalinnassa käytetään 1. vaiheen valintakokeen tulosta kyseisen osion osalta. Kyseessä ei ole ollut tekninen ongelma koejärjestelmässä tai Opintopolku.fi -palvelussa.
Kevään yhteishaussa ammattikorkeakouluihin oli 92 000 hakijaa, jotka tavoittelivat 24 600 opiskelupaikkaa 22 eri ammattikorkeakouluissa. Hakijoista yli 62 000 osallistui ensimmäisen vaiheen valintakokeeseen, jolla koronatilanteen vuoksi karsittiin hakijajoukkoa toisen vaiheen kokeeseen.
Ammattikorkeakoulut joutuivat koronaepidemian vuoksi tekemään muutoksia opiskelijavalintoihin. Kaksivaiheiseen kokeeseen päädyttiin, koska korkeakoulut eivät pitäneet perusteltuna valita opiskelijoita valvomattoman etäkokeen perusteella. Todistusvalintaa ei ammattikorkeakouluissa lisätty.
Valintojen tulokset ilmoitetaan hakijoille viimeistään keskiviikkona 15.7. Hyväksyttyjen tulee ilmoittaa opiskelupaikan vastaanottamisesta 22.7. mennessä.
Lisätiedot:
Asiantuntija Juha Vierola, hakijapalvelut, juha.vierola@vamk.fi, 040 773 8119
Avainsanat
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Vaasan ammattikorkeakoulusta valmistuu kansainvälisiä ja asiantuntevia insinöörejä, tradenomeja, sairaanhoitajia, terveydenhoitajia ja sosionomeja. Työelämälähtöiset opintomme ja elinvoimainen Vaasan seutu varmistavat erinomaiset työllistymisen mahdollisuudet. Opiskelijoita on noin 3700 ja henkilöstöä 200.
VAMK painottaa koulutuksessaan energiatehokasta tekniikkaa, vientiteollisuuden liiketoimintaosaamista ja moderneja sosiaali- ja terveyspalveluja. Teemme tiivistä yhteistyötä alueen korkeakoulujen sekä seudun energiateknologian keskittymän kanssa, joka on Pohjoismaiden merkittävin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vaasan ammattikorkeakoulu VAMK
ODDS Hub vauhdittaa puolustusteollisuuden ja kaksoiskäyttöteknologian innovaatioita Pohjanmaalla8.5.2025 08:59:44 EEST | Tiedote
Vaasan ammattikorkeakoulu on käynnistänyt ODDS Hubin edistämään yhteistyötä puolustusteollisuuden ja kaksoiskäyttöteknologian alalla erityisesti Pohjanmaalla. ODDS tarjoaa pk-yrityksille, startupeille ja tutkimuslaitoksille innovaatioekosysteemin ja mahdollisuuden verkostoitumiseen, vahvistaen teknologisen kehityksen edellytyksiä.
Suomalaisten korkeakoulujen yhteinen Opin.fi-palvelu on nyt auki7.5.2025 13:23:54 EEST | Tiedote
Opin.fi on suomalaisten yliopistojen ja ammattikorkeakoulujen yhteinen palvelu, joka kokoaa yhteen monipuolisen valikoiman korkeakoulujen avoimia opintoja. Uusi palvelu on nyt jokaisen osaamisen kehittämisestä kiinnostuneen käytettävissä. Vaasan ammattikorkeakoulun lisäksi mukana palvelussa on jo 28 suomalaista korkeakoulua.
VAMK vahvistaa yhteistyötään Nordean kanssa6.5.2025 07:25:00 EEST | Tiedote
Nordea Pankki on allekirjoittanut avainkumppanuussopimuksen Vaasan ammattikorkeakoulun kanssa. Avainkumppanuus mahdollistaa systemaattisen ja tuloksellisen yhteistyön.
VasaHack 11–12 april 2025 utmanar högskolestuderanden att ta fram innovativa lösningar som stärker Vasas attraktions- och hållkraft27.3.2025 07:20:00 EET | Pressmeddelande
VaasaHack samlar universitetsstudenter i Vasa för att lösa utmaningar som främjar gemenskap och samhörighet i Vasa den 11–12 april 2025. Evenemanget är gratis, och deltagarna har möjlighet att arbeta på finska, svenska eller engelska. Deltagandet är öppet för alla, oavsett utbildningsbakgrund.
VaasaHack haastaa 11.–12.4.2025 korkeakouluopiskelijat innovoimaan ratkaisuja, jotka vahvistavat Vaasan veto- ja pitovoimaa27.3.2025 07:20:00 EET | Tiedote
VaasaHack kokoaa Vaasan korkeakouluopiskelijat ratkomaan Vaasan yhteisöllisyyttä kehittäviä haasteita 11.–12. huhtikuuta 2025. Maksuttomassa tapahtumassa osallistujilla on mahdollisuus työskennellä suomeksi, ruotsiksi tai englanniksi. Osallistuminen on avointa kaikille koulutustaustasta riippumatta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme