
Fujitsun selvitys: Digitalisaatio mullistaa vähittäiskauppaa
Vähittäiskaupan digitalisaatio etenee vääjäämättä. Fujitsun globaalin selvityksen mukaan yli kaksi kolmasosaa vähittäismyyjistä yhdeksässä maassa pitää digitalisaatiota olennaisena vähittäiskaupan prosesseille. Selvityksen mukaan suurin osa vähittäismyyjistä on jo digitalisoitumassa. Rahoitustoiminnat ovat kärjessä: 63 prosentilla vastaajista ovat jo digiratkaisut käytössä tai niiden käyttöönotto on pitkällä. Myynti (62 %), asiakaspalvelu (59 %) ja asiakasrajapinta (59 %) ovat heti perässä.
"Vähittäiskaupan tilanne kertoo yhteiskunnan ja elämäntapamme olennaisesta muutoksesta. Koronaviruksen vaikutus on vauhdittanut vähittäiskaupan trendien kehittymistä eikä muutosta voi enää pysäyttää. Selvityksemme osoittaa, että vähittäismyyjät ovat jo pitkällä digitalisoitumisen polulla. Rahoitus, myynti ja asiakaspalvelu ovat kehityksen vetureina, mikä heijastaa tehokkaan digitalisaatiototeutuksen vaikutusta yhtiön tulokseen", sano Fujitsun globaalin vähittäiskauppatiimin johtaja Richard Clarke.
Verkko- ja kivijalkakauppa jatkavat lähentymistään
Vähittäiskauppa toimii yhä enemmän verkossa. Yli kolmasosa vastaajista (34 %) tarjoaa nyt valtaosaa tuotteistaan ja palveluistaan verkossa. Koronaviruskriisi on nopeuttanut muutosta. Monilla vähittäismyyjillä on verkko- ja kivijalkakaupan yhdistelmä eli ostokset voi tehdä verkossa ja noutaa kaupasta. Kaksi kolmasosaa vastaajista oli sitä mieltä, että verkko ja kauppa lähentyvät toisiaan.
Yli kaksi kolmasosaa (69 %) vähittäismyyjistä piti hyvänä kehityksenä vähittäiskaupan datan avaamista ostajille, jotta he näkevät esimerkiksi tuotteen varastotilanteen.
Viidennes vastaajista sanoi varsinkin logistiikan, varastoinnin ja kuljetusten kulujen laskeneen. Digitalisaatio pienentää myös esimerkiksi rahoituksen, ylläpidon ja tietotekniikan kustannuksia.
Julkinen pilvi yksityisiä ja hybridipilviä suositumpi
Pilvipalvelut ovat yhä tärkeämpi osa vähittäiskaupan teknisiä ratkaisuja. Ohjelmistoja käytetään eniten palveluna (SaaS) (32 %). Huomattava määrä vähittäismyyjistä uskoo tietojen käsittelyyn oman organisaation sisällä (24 %) tai valmissovelluksiin (18 %).
Vaikka pilvitietojenkäsittely on saanut valtavasti huomiota jo pitkään, vain harvan vähittäismyyjän mielestä tämä on ollut yliampuvaa. Pilviratkaisuja epäilevät lähinnä ne vähittäismyyjät, jotka ovat pitäneet järjestelmänsä omassa organisaatiossaan.
Tekoäly ja asioiden internet – vielä tulevaisuutta
Tekoälyn merkitys vähittäiskaupassa kasvaa. Kaksi kolmesta vastaajasta (69 %) pitää sitä mahdollisuutena ja 66 prosenttia uskoo, että se parantaa elämänlaatua ja luo uusia työpaikkoja.
Vaikka esineiden internetiin liittyvillä tekniikoilla on monia käyttömahdollisuuksia vähittäiskaupassa, niiden käyttöönotto on edelleen hidasta. Silti 69 prosenttia vastaajista uskoo esineiden internetin aikanaan mullistavan vähittäiskaupan.
Vähittäiskauppaille tukea digitalisoitumiseen
Fujitsu haluaa asiakkaidensa osallistuvan oman digitalisaationsa suunnitteluun, jotta tulos varmasti tukee asiakkaiden strategisia tavoitteita. Fujitsun yhteiskehittämisohjelma auttaa vähittäismyyjiä hyötymään yhteistyöstä käyttämällä Fujitsun human-centric experience design -menetelmää (HXD). Nopeatempoiset, tarkkaan kohdistetut yhteiskehittämistilaisuudet antavat vähittäismyyjille aikaa ja tilaa pohtiadigitalisointiin liittyviä päätöksiä ja investointeja. Työpajohin voi osallistua myös virtuaalisesti.
DataDriven teki selvityksen Fujitsulle helmikuun 2020 lopussa. Kyselyyn vastasi 197 kaikenkokoisten organisaatioiden päättäjää Australiasta, Isosta-Britanniasta, Japanista, Kiinasta, Saksasta, Singaporesta, Thaimaasta ja Yhdysvalloista. Useimmat vastaajat työskentelivät organisaatioissa, liikevaihto oli 1–250 miljoonaa dollaria. Lähes joka viides vastaaja oli liikevaihdoltaan yli miljardin dollarin organisaatiosta.
Lehdistöyhteydet
Fujitsu Finland Oy
Viestintäjohtaja Satu Pelttari
Puh. 045 7880 9624, satu.pelttari@fi.fujitsu.com
Tietoja julkaisijasta
Fujitsusta
Fujitsu Finland Oy
Globaali tietotekniikan palveluyhtiö tarjoaa vahvan paikallisen palvelukyvyn. Fujitsu Finland Oy toimii Suomessa yli 20 paikkakunnalla. Pääkonttorimme sijaitsee Helsingissä ja suurimmat aluetoimipisteemme ovat Tampereella, Turussa ja Lahdessa. Suomessa ja Virossa palveluksessamme työskentelee noin 2 000 työntekijää. Lisätietoa: www.fujitsu.com/fi/
Fujitsu-konserni
Fujitsun tarkoitus on rakentaa kestävämpää maailmaa vahvistamalla luottamusta yhteiskuntaan innovaatioiden avulla. Olemme asiakkaidemme digitalisaatiokumppani yli 100 maassa, ja noin 124 000 työntekijäämme ratkaisee työssään ihmiskunnan suurimpia haasteita. Palvelu- ja ratkaisuvalikoimamme perustuu viiteen avainteknologiaan: tietojenkäsittely, verkot, tekoäly, data ja tietoturva sekä konvergoidut teknologiat, joita yhdistämällä autamme luomaan kestävää muutosta. Fujitsu Limitedin (TSE:6702) liikevaihto oli 3,7 biljoonaa jeniä (28 miljardia USD) 31.3.2023 päättyneellä tilikaudella. Fujitsu on edelleen markkinaosuudeltaan Japanin johtava digipalveluyhtiö. Lisätietoa: www.fujitsu.com/
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Fujitsu
Fujitsu toimittaa Cargotecille käyttäjäkokemusta ja tuottavuutta parantavat työympäristö- ja infrastruktuuripalvelut globaalisti8.8.2023 12:00:00 EEST | Tiedote
Fujitsu aloittaa työympäristö- ja infrastruktuuripalvelujen toimittamisen Cargotecille globaalisti lokakuuhun 2023 mennessä. Tiedolla ohjatut ja hyvään käyttäjäkokemukseen keskittyvät it-palvelut auttavat digitalisoimaan Cargotecin toimintoja ympäri maailmaa. Aiemman sopimuksen mukaisesti Fujitsu toimittaa Cargotecille myös työasemia. Lastin- ja kuormankäsittelyn ratkaisuja toimittavalla Cargotec Oyj:llä on 11 700 työntekijää ja toimintoja yli 100 maassa. Yhtiö valitsi Fujitsun kumppanikseen, koska tällä on vahvaa näyttöä modernien työympäristöpalvelujen toimittamisesta loppukäyttäjille. Uuden kumppanin oli tärkeä ymmärtää Cargotecin toimialaa ja pystyä ennakoivasti auttamaan Cargotecia käyttämään it-työkalujaan entistä tehokkaammin. It-kulujen piti kuitenkin pysyä hallinnassa. Fujitsu tunnetaan johtavana työasema- ja infrastruktuuripalvelujen toimittajana globaalisti – Gartner on nostanut yhtiön Magic Quadrant -raportissaan ”Leaders”-joukkoon. Fujitsu ymmärtää mekanismit, joilla työym
Fujitsu toimittaa Kelalle arkistointijärjestelmän sekä uudistaa talouspalvelut ja järjestelmäratkaisut10.5.2023 11:00:00 EEST | Tiedote
Digitaalisen transformaation rakentaja Fujitsu Finland toteuttaa Kelalle merkittävän SAP-projektitoimituksen sekä arkistointijärjestelmän. Molemmat ovat käyttöönotto- ja uudistusprojekteja, joissa Fujitsun asiantuntijat työskentelevät konsultteina. SAP S/4HANA -ratkaisun toiminnallisuus kattaa talouden ja logistiikan osa-alueet. Ratkaisu toimii Kelan omissa tiloissa ja laitteilla. Fujitsu huolehtii toimitusprojektista sekä uusien prosessien ja toimintatapojen toteuttamisesta järjestelmään. Kelan arkistointijärjestelmä toteutetaan OpenTextin InfoArchive-tuotteella. Ratkaisu toimii Kelan omissa tiloissa ja laitteilla. Arkistointijärjestelmä tukee myös SAP S/4HANA -järjestelmästä syntyneiden tietojen arkistointia. SAP S/4HANA -hankinnan päätarkoitus on varmistaa Kelan talouspalvelujen muutoskyvykkyys sekä tätä kautta liiketoiminnan jatkuvuus. Muita tavoitteita ovat järjestelmän käyttäjäkokemuksen parantaminen, talouden liiketoimintaprosessien tehostaminen ja talouden automaatioasteen kasv
Fujitsun uusimmilla kannettavilla lisää tuottavuutta, liikkuvuutta ja vastuullisuutta8.5.2023 14:28:55 EEST | Tiedote
Fujitsun uusimmat LIFEBOOK-kannettavat tuovat Intelin 13. sukupolven suoritinten suorituskyvyn ja mukavuuden sekä kehittyneen tietoturvan bisneskäyttäjien arkeen. Ne edistävät myös vastuullisuutta. Kannettavien helppo huoltaminen ja päivittäminen pidentää niiden elinkaarta. Näin päivitykseen kuluva aika lyhenee ja kustannukset laskevat. LIFEBOOK U5313X on tabletiksi muuntuva kannettava, jossa on 16:10-kuvasuhteen näyttö. Näytöksi voi valita vaihtoehtoisesti vähemmän sähköä kuluttavan LCD-näytön, jolloin akun käyttöaika pitenee jopa 14 prosenttia. Sen kosketusnäyttökynä voidaan ladata induktiivisesti sekunneissa. Näin kynällä voi kirjoittaa tai piirtää huoletta koko päivän. Erittäin kevyessä LIFEBOOK U9413 -kannettavassa on uusi magnesiumista valmistettu runko, joka on väritykseltään hopeanvalkoinen. 14-tuumaisen näytön kuvasuhde on 16:10 ja resoluutio 1920x1200 pikseliä, ja sen hyvin ohuet reunukset mahdollistavat erittäin suuren näyttöalueen. LIFEBOOK U9413 -kannettavan jäähdytykseen
Fujitsun ESPRIMO-työasema vie kiertotaloutta eteenpäin4.5.2023 14:00:00 EEST | Tiedote
Fujitsu on vienyt laajennettavia ja joustavia ESPRIMO-työasemiaan eteenpäin. Niiden suorituskykyä on lisätty, kokonaiskustannuksia alennettu ja vastuullisuus- ja kierrätettävyysominaisuuksia nostettu aivan uudelle tasolle: ESPRIMO-työasemien sähkönkulutusta ja raaka-aineiden käyttöä on pienennetty merkittävästi. Lisäksi niiden elinkaarta on pidennetty. Mallistoon on tuotu uusi ESPRIMO G -sarjan mini-pc, pienikokoinen D-sarjan malli sekä P-sarjan mikrotorni. Uutuuksissa on nyt nopeaa DDR5-muistitekniikkaa sekä Intelin 12. ja 13. sukupolven suorittimet. Niissä on saatavilla jopa neljä näyttöporttia sekä tuki kymmenelle USB-liitännälle. Vaativaa käyttöä varten ovat ESPRIMO D9013- ja G9013 CELSIUS Edition -mallit. Miltei kaikki laitteet ovat saatavissa Secured-Core PC -malleina, joihin sisältyy käyttöjärjestelmää edistyneitä hyökkäyksiltä suojaavia laite- ja ohjelmistoratkaisuja. Kiertotalouden kehittämisestä on tulossa yksi lupaavimmista tavoista päästä hiilineutraaliuteen – vähentämällä
Fujitsu avaa Near Response -keskukset Tallinnassa ja Sevillassa28.4.2023 12:00:00 EEST | Tiedote
Fujitsu laajentaa digitaaliseen transformaatioon liittyvää it-palveluaan avaamalla Eurooppaan kaksi uutta keskusta. Uudet Near Response -keskukset Virossa ja Espanjassa täydentävät yhtiön nykyisiä palveluja: asiakkaat saavat niistä nopeasti käyttöönsä alan parhaat asiantuntijat ratkomaan liiketoimintahaasteita ja auttamaan digitalisaatiohankkeissa. Erikoistuneimmat asiantuntijapalvelut toimivat usein lähellä maailman suurimpia it-markkinoita. Nyt kuitenkin pandemian, toimitusketjujen pullonkaulojen ja Ukrainassa käytävän sodan kaltaiset tekijät kannustavat palauttamaan tietotekniikan palvelutoimintoja asiakkaiden lähelle. Fujitsun uudet lähikeskukset vastaavat tähän tarpeeseen. Niiden tarjoama asiantuntijatyö on tarkoitettu Euroopassa toimiville asiakkaille, jotka haluavat transformaatiohankkeisiinsa lähellä olevan ketterän ja osaavan kehitystiimin kustannustehokkaasti. Erikoistuneet ja paikallista kulttuuria ymmärtävät asiantuntijat pystyvät hoitamaan vaativat hankkeet joustavasti ja