S-Pankin Rahastopörssi: Koronakevät yllätti – huolista huolimatta uusia säästäjiä virtasi yhdistelmärahastoihin

Rahastosäästäjien koronapelot taittuivat keväällä, ja vuoden toisella neljänneksellä suomalaiset yhdistelmärahastot saivat noin 25 000 osuudenomistajaa lisää. Tieto selviää S-Pankin neljä kertaa vuodessa ilmestyvästä Rahastopörssi-selvityksestä (PDF).
Kaikkiaan noin miljoona suomalaista sijoittaa erilaisiin rahastoihin. Suomalaiset suosivat etenkin yhdistelmärahastoja, joita on perinteisesti omistettu kaikkein yleisimmin. Yhdistelmärahastot hajauttavat varansa sekä osake- että korkomarkkinoille. Rahastopörssi kertoo, mitä tavallisen rahastosäästäjän sijoituksille kuuluu ja mitä tulevilta kuukausilta on lupa odottaa.
”Usein moititaan, että suomalaissijoittajat myyvät halvalla ja ostavat kalliilla, mutta tämä vuosi on osoittanut, että klisee ei enää pidä paikkaansa. Viime vuosina nähty myönteinen suuntaus sijoittamisen suosiossa on jatkunut, vaikka koronapandemian myötä perusteet synkistelyyn olivat olemassa”, kommentoi S-Pankin päästrategi Lippo Suominen.
Suomisen mukaan rahastosäästäjät näyttävätkin kouliintuneen viime vuosikymmenten markkinaheilunnassa, ja myyntinappulaa ei enää paineta niin herkästi kuin aiemmin.
”Ennemminkin markkinalaskut nähdään mahdollisuuksina lähteä mukaan sijoitusmarkkinoille, kuten tällä vuosituhannella on kerta toisensa jälkeen opittu”, Suominen sanoo.
Maaliskuun ulosvirta kääntyi nopeasti
Koronapandemian aiheuttamassa laskussa maaliskuussa suomalaiset rahastosäästäjät olivat vielä myyntilaidalla. S-Pankin selvityksen mukaan yhdistelmärahastojen osuudenomistajamäärässä nähtiin suurin kuukausipudotus pitkään aikaan, kun vajaa 15 000 henkilöä luopui rahastostaan maaliskuussa.
Rahavirrat kääntyivät kuitenkin nopeasti ostopuolelle jo huhtikuussa osakemarkkinoiden suunnatessa nousuun. Huhtikuussa yhdistelmärahastot saivat lähes 14 000 uutta osuudenomistajaa. Rahastosäästäjien määrän pudotus siis kuitattiin kuukaudessa.
Sen jälkeen uusien sijoittajien virta on jatkunut, minkä seurauksena vuoden toisella neljänneksellä yhdistelmärahastoihin tuli noin 25 000 uutta osuudenomistajaa – toiseksi eniten viiteen vuoteen.
Päästrategi Lippo Suomisen mukaan rahoitusmarkkinoiden voimakas nousu kevään aallonpohjasta on hämmästyttänyt monia sijoittajia. Globaali talous on yhdessä historian syvimmistä ja nopeimmista taantumista, ja huonoja uutisia satelee joka puolelta. Samaan aikaan maailman osakemarkkinat ovat kivunneet lähes 40 prosenttia maaliskuun pohjista. Vuoden toisen neljänneksen osakenousu olikin vahvinta tällä vuosituhannella.
”Selityksiä on useita. Osakemarkkinat ennakoivat tulevaa kehitystä ja kevään mittaan on selvinnyt, että talouskasvu piristyy nopeasti, kun koronapandemia helpottaa. Lisäksi pandemia iskee pahimmin palvelualoihin, kun taas monet maailman suurista pörssiyhtiöistä ovat jopa hyötyneet talouskriisistä lisääntyneen digitalisaation myötä”, Suominen kertoo.
Merkittävä tekijä osakkeiden kirin taustalla on kuitenkin keskuspankkien massiivinen tuki, jonka seurauksena rahamäärä maailmalla on kasvanut ennennäkemättömällä tahdilla. Suomisen mukaan samalla on tullut selväksi, että korot pysyvät vielä pitkään nollissa, mikä on saanut sijoittajat hakemaan parempia tuottoja muilta markkinoilta.
”Tilanne ei ole muuttumassa, vaan myös jatkossa tilikorot säilyvät olemattomina, joten sijoittajien on haettava tuottoja riskipitoisemmilta markkinoilta. Tämä tukee niin osake-, yrityslaina- kuin esimerkiksi kiinteistömarkkinoita. Siten yhdistelmärahastojen kysyntä jatkunee reippaana, sillä niiden tuottomahdollisuudet ja helppous houkuttelevat sijoittajia”, Suominen ennakoi.
Katsoaksesi videon lähteestä www.youtube.com, anna hyväksyntä sivun yläosasta.Milloin olisi hyvä hetki aloittaa säästäminen ja sijoittaminen?Siirry videokanavalle
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lippo SuominenPäästrategi
Puh:050 345 5692lippo.suominen@s-pankki.fiKuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
S-Pankki on kotimainen pankki ja osa S-ryhmää. Olemme olemassa siksi, että jokaisella olisi mahdollisuus vähän rahakkaampaan huomiseen. Meillä on yli kolme miljoonaa asiakasta ja tunnemme asiakkaidemme arjen. Tuomme siihen helppoutta ja hyötyä muun muassa helppokäyttöisten digitaalisten palveluidemme avulla. Täyden palvelun pankkina olemme tukena elämän pienissä ja suurissa käännekohdissa. s-pankki.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta S-Pankki Oyj
Allt fler finländare är intresserade av fondinvesteringar – ökning framför allt i de äldre årskullarna13.11.2025 08:00:00 EET | Pressmeddelande
En färsk analys av data om användare av S-Bankens fonder visar att en allt större grupp finländare är intresserad av fondinvesteringar. Äldre årskullar är alltmer aktiva placerare. Fenomenet avspeglas även på S-Banken, där antalet innehavare av fondandelar i början av november översteg en halv miljon.
Rahastosijoittaminen kiinnostaa yhä useampaa suomalaista - kasvua etenkin vanhemmissa ikäluokissa13.11.2025 08:00:00 EET | Tiedote
Tuore analyysi S-Pankin rahastojen käyttäjädatasta osoittaa, että rahastosijoittaminen kiinnostaa yhä laajempaa joukkoa suomalaisia. Vanhemmat ikäluokat ovat entistä aktiivisempia sijoittajia. Ilmiö näkyy myös S-Pankissa, jossa rahastojen osuudenomistajien määrä ylitti marraskuun alussa puolen miljoonan rajapyykin.
S-Bankens undersökning: Finländare hanterar ekonomin väl och är punktliga med betalningar av räkningar11.11.2025 08:00:00 EET | Pressmeddelande
Enligt S-Bankens undersökning hanterar finländarna den egna ekonomin både i teorin och i praktiken. Recessionen har medfört utmaningar, men räkningarna betalas fortfarande i tid och även besparingarna ökar.
S-Pankin tutkimus: Suomalaiset ovat talouspärjääjiä ja säntillisiä laskun maksajia11.11.2025 08:00:00 EET | Tiedote
S-Pankin tutkimuksen mukaan suomalaiset hallitsevat oman taloutensa niin teoriassa kuin käytännössä. Taantuma on tuonut haastetta pärjäämiseen, mutta laskut maksetaan edelleen ajoissa ja säästöjäkin kertyy.
S-Pankki Kiinteistövarainhoidon hallintaan uusi kiinteistösijoitus5.11.2025 11:00:00 EET | Tiedote
S-Pankki Kiinteistövarainhoitoon kuuluva S-Pankki Kiinteistöt on aloittanut lokakuun alussa pysäköintilaitos P-Töölön hallinnoinnin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
