Demarinaiset & Sosialidemokraattiset opiskelijat SONK: Yhdenvertaisuus vaatii vielä toimia
19.8.2020 08:36:01 EEST | Demariopiskelijat | Tiedote
Demarinaiset on esittänyt SDP:n puoluekokoukselle, että kuukautis- ja inkontinenssisuojien arvonlisävero lasketaan 24 prosentista kymmeneen prosenttiin. Kertakäyttöisten suojien- ja tamponien lisäksi muutoksen tulee koskea myös kestosuojia, kuten kuukuppeja.
”Kuukautisten tuomat kustannukset ovat jo tällä hetkellä korkeat, joten on perusteltua vaatia laskemaan niiden verotusta kustannusten kohtuullistamiseksi. Kuukautisköyhyys on todellinen ongelma myös Suomessa. SDP on aina ollut edistyksen ja tasa-arvon eturintamassa. Tässä vielä yksi asia, joka vaatii meiltä rohkeutta. Aloitteen hyväksymisessä on kysymys ennen kaikkea yhdenvertaisuudesta”, vaatii Demarinaisten puheenjohtaja Tytti Tuppurainen.
Sosialidemokraattiset opiskelijat SONK ry on tehnyt puoluekokousaloitteet niin sanottujen ehetyshoitojen kieltämiseksi sekä translain uudistuksen loppuunviemiseksi. Eheytyshoidot ovat yksilön kannalta erittäin haitallisia ja voivat aiheuttaa muun muassa vakavia mielenterveysongelmia ja itsetuhoisuutta. Translain uudistuksen kokonaisvaltaisen toteutumisen kannalta on erittäin tärkeää että alle 18-vuotiaalla on oikeus korjata juridinen sukupuolensa huoltajan suostumuksella lääketieteellisessä ohjauksessa sekä aloittaa blokkerihoidot yksilön tarpeen mukaan.
"Olemme tyytyväisiä puoluehallituksen vastauksiin koskien näitä kahta aloitetta ja toivomme, että myös puoluekokous yhtyy näihin aloitteisiin. Eheytyshoitojen kieltäminen ja translain uudistuksen loppuunvieminen ovat tärkeitä askeleita kohti yhdenvertaisuutta", kommentoi SONKin puheenjohtaja Heidi Miettinen.
Demarinaiset ja SONK haluavat kannustaa Sosialidemokraattisen puolueen puoluekokousedustajia tekemään rohkeita päätöksiä yhdenvertaisuuden ja tasa-arvon puolesta sekä rikkomaan yhteiskunnan epätasa-arvoisia rakenteita.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja:
Tytti Tuppurainen
puheenjohtaja, Demarinaiset
tytti.tuppurainen@eduskunta.fi
p. 040 084 0594
Heidi Miettinen
puheenjohtaja, SONK
heidi.miettinen@sonk.fi
p. 045 1129299
Tietoja julkaisijasta
Opiskelijat inhimillisemmän ja yhdenvertaisemman yhteiskunnan puolesta. Olemme valtakunnallinen poliittinen opiskelijajärjestö.Tavoitteenamme on edistää opiskelijoiden osallistumista poliittiseen keskusteluun, jossa painopisteenä on koulutus- ja sivistyspolitiikka. Meitä yhdistävät vapauden, yhdenvertaisuuden sekä solidaarisuuden arvot.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Demariopiskelijat
Demariopiskelijat: Miten oppia perustaidot, kun hallitus leikkaa koulutuksesta?25.2.2026 11:56:22 EET | Tiedote
Kokoomusnuoret kysyivät, Demariopiskelijat vastaa. Perustaitoja ei opita, koska Orpon hallitus heikentää suomalaista koulutusjärjestelmää ja sen rahoitus. Sivistynyt yksilö voi todella muuttaa maailmaa.
Demariopiskelijat: Politiikan on oltava turvallista jokaiselle – eduskunta-avustajista vapaaehtoistoimijoihin15.1.2026 16:37:59 EET | Tiedote
Demariopiskelijoiden liittohallitus tuomitsee tiukasti häirinnän ja epäasiallisen kohtelun eduskunnassa, politiikassa ja kaikissa työyhteisöissä.
Demariopiskelijoille valittu uusi liittohallitus – puheenjohtajana jatkaa Miku Kuuskorpi25.11.2025 13:52:37 EET | Tiedote
Sosialidemokraattiset Opiskelijat – SONK ry:n 58. varsinainen liittokokouksessa liiton jäsenet valitsivat Demariopiskelijoille uuden puheenjohtajiston sekä alueellisesti kattavan liittohallituksen. Liittokokous valitsi Miku Kuuskorven jatkamaan liiton puheenjohtajana ja valitsi liiton uusiksi varapuheenjohtajiksi Samuli Sundellin Turusta ja Jasmin Närhen Joensuusta.
Demariopiskelijoilla edustajistovaalilistat kaikissa yliopistoissa ja suurimmassa osassa ammattikorkeakouluista17.10.2025 11:52:50 EEST | Tiedote
Demariopiskelijat on onnistunut kerämään edustajistovaalilistat kaikkiin Suomen yliopistoihin ja suurimpaan osaan ammattikorkeakouluista.
Siru Hopealinna valittu Demariopiskelijoiden pääsihteeriksi ja Paula Närvänen Demariopiskelijoiden projektisuunnittelijaksi3.10.2025 15:34:50 EEST | Tiedote
Demariopiskelijat on valinnut liiton uudeksi pääsihteeriksi Siru Hopealinnan ja uudeksi projektisuunnittelijaksi Paula Närväsen. Hopealinna ja Närvänen täydentävät liiton osaamista talouden, hallinnon, tapahtumien ja viestinnän järjestämisestä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
