Otava on lanseerannut uuden Digital First -kustannusohjelman, jossa teokset julkaistaan vain ääni- ja sähkökirjoina
7.9.2020 11:11:47 EEST | Kustannusosakeyhtiö Otava | Tiedote

Tähän asti ääni- ja sähkökirjat ovat aina kulkeneet painetun kirjan rinnalla, mutta Otavan uudessa Digital First –kustannusohjelmassa teokset julkaistaan ensisijaisesti vain ääni- ja sähkökirjoina. Digital First –kustannusohjelma on luotu täydentämään ja rikastuttamaan Otavan perinteistä kustannusohjelmaa, eikä se vaikuta painettuna ilmestyvien kirjojen määrään.
Digital First -kokeilun tarkoituksena on tuoda aiempaa nopeammin ja ketterämmin uutta sähköistä sisältöä kirjojen striimauspalveluihin, jotka ovat kasvattaneet tasaisesti suosiotaan suomalaisten keskuudessa.
Ensimmäinen Digital First -kirjasesonki keskittyy lifestyle-henkisiin tietokirjoihin. Kustannusohjelmasta vastaa Otavan liiketoimintapäällikkö Noora Al-Ani.
“Digital First –kustannusohjelmassa panostamme siihen, että saamme nopeasti tuotua markkinoille kuluttajia kiinnostavaa sisältöä. Kynnys kokeilla uusia ja erilaisiakin juttuja on matalampi kuin painetun kirjan puolella. Olemme nyt jo saaneet aivan mahtavia tekstejä kustannettaviksi, joiden takana on myös uusia nimiä kirjailijakentällä. Toivottavasti moni innostuu tarjoamaan meille äänikirjaideoitaan!”, Al-Ani toteaa.
Vuoden 2020 Digital First –kustannusohjelmassa julkaistavat teokset ovat:
Emilia Kujala: Tunteella: HÄPEÄ >>
(ilmestynyt)
Emilia Kujala: KATEUS >>
(ilmestynyt)
Jani Toivola : Musta tulee isona valkoinen >>
(ilmestynyt äänikirjana, sähkökirjan ja painetun laitoksen kustantaja Siltala)
Camilla Tuominen: Tunteet ei kuulu työpaikalle >>
(ilmestynyt 09/2020)
Ulla Feldscher: Tuontivaimo >>
(ilmestynyt 09/2020)
Emmi Lehtomaa: Somevaikuttajaksi! >>
(ilmestyy 09/2020)
Anna Rimpelä, Eeva Vekki et. Al: Valituspalat >>
(ilmestyy 10/2020)
Kirjat ilmestyvät e- ja äänikirjoina mm. Suomalainen.comissa, Suomalainen Plussassa, BookBeatissa, Storytelissa, Elisa Kirjassa, Nextoryssa ja Supla+:ssa.
Lisätiedot ja haastattelupyynnöt: adele.couavoux@otava.fi
Yhteyshenkilöt
Adèle CouavouxViestintäpäällikkö
Tietokirjat
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Otava
Joona Hellmanin ja J.S. Meresmaan Polte pohtii, pitääkö huippu-urheilijan elää kaapissa16.4.2026 15:14:45 EEST | Tiedote
Somen supertähden ja palkitun kirjailijan nuortenromaanissa jalkapallolupaus Joose kipuilee urheilumaailman homofobisten asenteiden kanssa. Voiko miesfutarilla olla poikaystävä, vai tarkoittaisiko elämä ulkona kaapista urheilu-uran loppua?
Reijo Mäen romaaneja on myyty jo yli kolme miljoonaa kappaletta – Uusi Vares ilmestyy taas toukokuussa16.4.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Reijo Mäki vie lukijansa jälleen Turun hämärille kujille ja iltaöihin. Uudessa Vares-romaanissa Sateenvarjomies yksityisetsivä Jussi Vares joutuu keskelle tapausta, jossa katoaminen, väkivalta ja vaietut salaisuudet kietoutuvat toisiinsa, ja jossa pienillä valinnoilla voi olla kohtalokkaita seurauksia.
Laura Airolan esikoisromaani Mola mola on herkkävaistoinen tarina perheestä, yhteisöstä ja lapsen lojaalista rakkaudesta vanhempiaan kohtaan15.4.2026 13:00:00 EEST | Tiedote
Laura Airolan omista lapsuudenmaisemista innoituksensa saanut Mola mola on herkkä kasvukertomus, mutta samalla riemukas aikakauden, paikan ja ihmisyyden kuva 1990-luvun Suomesta.
Valmiina tutustumaan kotimaamme kätkettyihin helmiin? Täältä tulee ReissuBroidit ja Suomen 7 ihmettä15.4.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Suosikkivaikuttajien vauhdikas reissukirja innostaa lapsia ja nuoria tutustumaan Suomen kiehtovimpiin matkakohteisiin. Luvassa on myös kiinnostavaa tietoa ja hauskoja tehtäviä, jotka kannustavat tutustumaan omaan lähiympäristöön.
Tinken Muista hetkesi on kirja kaikille, jotka rakastavat kerätä ihania muistoja14.4.2026 10:45:00 EEST | Tiedote
Suosittu tubettaja ohjeistaa, miten kuiteista, pääsylipuista ja vaikkapa tarroista saa koottua omannäköisen muistojen kirjan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


