Finlandia-talo

Kansainvälinen Red Alert -tempaus värjää Finlandia-talon illalla punaiseksi

8.9.2020 09:32:37 EEST | Finlandia-talo | Tiedote

Jaa
Punaisella valaisulla halutaan kiinnittää huomiota tapahtuma-alan ahdinkoon. Tapahtuma-alan yritykset ovat menettäneet koronakriisin vuoksi jopa 90 prosenttia normaalivuoden liikevaihdosta. Tapahtuma-alan ahdinko vaikuttaa negatiivisesti myös hotellien, ravintoloiden ja taksien kysyntään sekä tekniikka-, vartiointi- ja siivousalan yrityksiin. Tämä merkitsee kaupungeille merkittäviä verotulojen menetyksiä. Tiistai-iltana 8.9. kansainvälinen Red Alert -liike rantautuu Helsinkiin. Maailmalla tapahtuma- ja kulttuuritaloja punaiseksi hätähuudoksi värjännyt tempaus näkyy muun muassa Finlandia-talon, Kansallisoopperan ja Helsingin Kaupunginteatterin julkisivuissa illalla.
Kansainvälinen Red Alert -tempaus värjää Finlandia-talon illalla punaiseksi.
Kansainvälinen Red Alert -tempaus värjää Finlandia-talon illalla punaiseksi.

Red Alert -liike lähti liikkeelle Iso-Britanniassa 11.8.2020, kun satoja kulttuuri- ja tapahtumataloja valaistiin yhtä aikaa punaiseksi. Tempauksella haluttiin kiinnittää huomiota alan taloudelliseen, työllistävään ja sosiaaliseen merkitykseen sekä siihen, miten ahtaalle koronakriisin tuomat rajoitteet ovat ajaneet tapahtuma-alan toimijat. Nyt maailmalla nopeasti levinnyt liike rantautuu Suomeen.

– Finlandia-talo haluaa punaisella valaisulla kiinnittää huomion tapahtuma-alan maailmanlaajuiseen ahdinkoon. Haluamme osoittaa tukea alan lomautetuille ja irtisanotuille ammattilaisille eri puolella Suomea, kommentoi Finlandia-talon toimitusjohtaja Johanna Tolonen.

Aluehallintovirastojen kiristyneet rajoitukset hyydyttivät alan elpymisen

Tapahtuma-alalla nähtiin Suomessa jo askelia positiiviseen suuntaan. Kun syksyn esitykset teattereissa ja konserttitaloissa käynnistyivät, tämä palautti ihmisten uskoa siihen, että tapahtumiin on turvallista osallistua.

Isona ongelmana alan elpymisessä on ollut epäselvä viranomaisviestintä ja muuttuvat ohjeistukset, vaikka koronavirus ei ole levinnyt yleisötilaisuuksissa.

– Alan ammattilaiset pystyvät järjestämään kohtaamiset turvallisesti isoissa tapahtumataloissa. Jatkuvaluonteista toimintaa tapahtumataloissa tulisi kohdella samoin periaattein kuin muita toimialoja. Tapahtuma-alan elpyminen tulee tehdä mahdolliseksi joko rajoituksia purkamalla tai korvamerkityllä valtiokonttorin kustannustuella, Tolonen painottaa.

Kansainvälisessä kilpailussa mahdollisuus parantaa asemia

Maaliskuun puolivälin jälkeen Finlandia-talossa on kehitetty uusia toimintatapoja, joilla tapahtumat voidaan toteuttaa turvallisesti. Suosittuja ovat erityisesti hybriditilaisuudet, joihin voi osallistua joko paikan päällä tai striimauksen kautta. Tilaisuuksien järjestelyistä on saatu runsaasti positiivista palautetta.

– Live-kohtaamisista ja -tapahtumista on tullut uusi luksus. Ihmiset kaipaavat takaisin tapahtumiin ja konsertteihin. Helsingillä ja Suomella on hyvä mahdollisuus parantaa asemaa kovenevassa kansainvälisessä kilpailussa jo nyt kriisin aikana. Meidän pitää luottaa omiin vahvuuksiimme, Tolonen toteaa.

– Helsinki on jo nyt Pohjoismaiden suosituin kongressikaupunki, jolla on hyvä maine kongressijärjestäjänä. Tässä koronatilanteessa maine puhtaana, turvallisena, toimivana ja harvaanasuttuna maana, jossa digiosaaminen on huippua, on Suomelle ehdottomasti iso valtti. Kriisin aikana tulee rakentaa siltaa tulevaisuuteen, jossa Suomi voi menestyä entistä paremmin, Tolonen päättää.

 

Lisätietoja:
Finlandia-talo Oy
toimitusjohtaja Johanna Tolonen
puh. 040 551 3168, johanna.tolonen@finlandiatalo.fi

Avainsanat

Kuvat

Kansainvälinen Red Alert -tempaus värjää Finlandia-talon illalla punaiseksi.
Kansainvälinen Red Alert -tempaus värjää Finlandia-talon illalla punaiseksi.
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Finlandia-talo
Finlandia-talo
Mannerheimintie 13 e
00100 HELSINKI

09 402 41https://www.finlandiatalo.fi/fi/

Finlandia-talo tarjoaa ainutlaatuiset kokoustilat ja juhlatilat niin pienimuotoisille yritystapahtumille, upeille juhlille, maailmanluokan näyttelyille, megatähtien konserteille kuin kansainvälisille suurkongresseille. Oli kyseessä kokous, konsertti, tapahtuma tai juhla, Finlandia-talossa siitä kasvaa elämys. Maailmankuulun arkkitehdin Alvar Aallon suurtyö Finlandia-talo on myös suosittu matkailunähtävyys muotoilun ja arkkitehtuurin vuoksi.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Finlandia-talo

“Nautintoa ei voi tavoitella luonnon kustannuksella” – Finlandia-talossa maistuu huippukokin uusi ruokafilosofia7.5.2026 10:30:18 EEST | Tiedote

Michelin-palkittu Jouni Toivanen on keväällä 2026 Finlandia-talon vieraileva keittiömestari, jonka suunnittelemat tapahtumakokonaisuudet määrittelevät luksusta uudelleen. Finlandia Bistrossa ja Finlandia Cafe&Winessa järjestettävissä tapahtumissa Toivanen esittelee REHEDONISMI- ja REVISION CHEF -ajatteluaan, jossa nautinto ja vastuullisuus yhdistyvät uudella tavalla.

Finlandia-talo tarjoaa ilmaisen näyttelykokemuksen Aaltojen kaimoille ja heidän seuralaisilleen – tunnetko sinä Alvarin, Ainon tai Elissan?29.4.2026 11:00:08 EEST | Tiedote

Finlandia-talo kutsuu kaikki Alvar-, Aino- ja Elissa-nimiset veloituksetta tutustumaan uniikkiin Visions of Alvar Aalto -näyttelyyn 9. toukokuuta. Myös kaimojen seuralaiset pääsevät maksutta näyttelyyn, joten jos satut tuntemaan Ainon, Elissan tai Alvarin, nappaa hänet mukaasi ja suuntaa kohti Finlandia-taloa. Etu ei rajoitu pelkästään kaksijalkaisiin, vaan myös Aaltojen koirakaimoille on tarjolla herkkuja kahvilassa ja terassilla. Suurnäyttelyn myötä Finlandia-talo on noussut Alvar Aallon arkkitehtuurista ja designista kiinnostuneiden ykköskohteeksi pääkaupunkiseudulla. Myöhemmin toukokuussa näyttelyyn pääsee myös Museokortilla.

Finlandia-talon liikevaihto kolminkertaistui ja kävijämäärä tuplaantui – “Erittäin onnistunut ensimmäinen vuosi”18.2.2026 08:30:00 EET | Tiedote

2025 oli uudistetun Finlandia-talon suuri avausvuosi. Tapahtumatalo yhdisti arkkitehtuurin ja designin, uudet palvelut ja tapahtumat tavalla, joka toi talon vahvasti takaisin tapahtuma-alan keskiöön. Liikevaihto nousi 18,4 miljoonaan euroon, eli se yli kolminkertaistui edellisvuoteen nähden (2024: 5,8M €). Asiakasmäärä yli tuplaantui ja ylsi lähes 400 000 kävijään.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye