JHL:n terveiset budjettiriiheen: hallituksella avaimet ratkaista vanhustyön kriisit ja pitää Suomi pyörimässä
Julkisten- ja hyvinvointialojen liitto JHL kiittää hallitusta hoivamitoituslaista, sillä se parantaa merkittävästi vanhusten hyvinvointia ja hoivan laatua. Henkilöstön riittävyys on kuitenkin iso haaste 0,7 henkilöstömitoituksen saavuttamisessa ikääntyneiden tehostetussa palveluasumisessa sekä pitkäaikaisessa laitoshoidossa.
- Hoiva-alan henkilöstövaje voidaan ratkaista kouluttamalla hoiva-avustajia. Hoiva-avustajien määrän lisääminen kasvattaa työllisyyttä sekä mahdollistaa lähi- ja sairaanhoitajien keskittymisen heidän ydintehtäviinsä. Hoiva-avustajien koulutus mahdollistaisi myös luontevan polun esimerkiksi lähihoitajan tutkinnon suorittamiseen, linjaa JHL:n puheenjohtaja Päivi Niemi-Laine.
JHL:n tilaaman selvityksen perusteella väestörakenteen muutos yhdessä uuden henkilöstömitoituksen kanssa tarkoittaa, että hoivahenkilöstön määrää tulee kasvattaa vuoteen 2029 mennessä pelkästäänvanhusten koti- sekä ympärivuorokautisessa hoidossa arviolta jopa 23 300 vakanssinverran.
Ilman valtion ohjaavia toimenpiteitä ja kannustimien asettamista hoiva-avustajien kouluttamiseen, on 0,7 henkilöstömitoitusta erittäin vaikea saavuttaa. Koulutus tulee vakiinnuttaa ja hoiva-avustajat saatava tilastoinnin piiriin.
- Lisäksi tulee ehdottomasti varmistaa, että hoiva-alan työolot ovat työhyvinvointia ja alalla pysymistä tukevia, Niemi-Laine linjaa.
Valtiovarainministeriön esitys vuoden 2021 budjetille on 61,6 miljardia eli 7 miljardia alijäämäinen, mutta luonteeltaan voimakkaasti elvyttävä.
- Elvyttävä finanssipolitiikka on tärkeä toimenpide koronakriisin vaikutusten pehmentämiseksi. Poliittisilla päätöksillä voidaan edistää työllisyyttä ja vähentää eriarvoistumista, muistuttaa JHL:n ekonomisti Youssef Zad.
- Suomi ei pyöri ilman toimivaa julkista sektoria, ei normaali- eikä poikkeusoloissa. Valtion tulee lupaustensa mukaisesti tukea kuntasektorin rahoitusasemaa, jotta julkinen sektori ei joutuisi irtisanomaan tai lomauttamaan henkilöstöään, vaatii Niemi-Laine.
JHL ei hyväksy heikennyksiä ansioturvaan eikä leikkauksia työttömyysturvan lisäpäiviin eli ns. eläkeputkeen.
- Toimeentulon leikkaaminen ei ole millään tavalla kannustavaa; ei ikääntyville, ei nuoremmille, ei matalapalkkaisille, ei työttömille, ei kenellekään. Vuorotteluvapaa ja osittainen varhennettu eläke ovat olleet hyvä keino työurien jatkamiseksi ja työkokemuksen tarjoamiseksi uusille työntekijöille, Niemi-Laine sanoo.
- JHL:n kaikki kannanotot budjettiriiheen. Kannanotot myös alla liitteenä.
- Selvitys 0,7 hoitajamitoituksen vaikutuksista henkilöstötarpeisiin, (JHL ja Vertikal Oy)
- Ikäihmisten tehostetun asumispalvelun henkilöstön työajan jakautuminen Kymsotessa (JHL ja Vertikal Oy)
Lisätietoja:
- Puheenjohtaja Päivi Niemi-Laine, p. 040 702 4772
- Ekonomisti Youssef Zad, p. 050 4754 055
Avainsanat
Kuvat
Liitteet
Linkit
Tietoja julkaisijasta

Sörnäisten rantatie 23
00500 HELSINKI
010 77031http://www.jhl.fi
Julkisten ja hyvinvointialojen liiton JHL:n noin 200 000 jäsentä huolehtivat suomalaisten hyvinvoinnista, peruspalveluista ja turvallisuudesta monenlaisissa tehtävissä. Heidän alojaan ovat hoito, hoiva, kasvatus, sivistys, ruokahuolto, tekniikka ja infrastruktuuri, liikenne, puhtaus ja kunnossapito, hallinto, vapaa-aika, kulttuuri, turva ja pelastus. JHL:n jäsenet työskentelevät kunnissa, valtiolla, yrityksissä, järjestöissä ja seurakunnissa. Kunta-alalla JHL on suurin henkilöstöjärjestö.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL
Ammattiliitto JHL: Kouluttautumisen tukeminen on avain soten henkilöstön saatavuuden turvaamiseen3.6.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Ammattiliitto JHL tekemän kyselyn mukaan parhaat koulutukseen liittyvät keinot parantaa henkilöstön saatavuutta sote-aloilla ovat huolehtia taloudellisesta tuesta jatko-, muunto- ja täydennyskoulutuksessa. Lisäksi pitää taata riittävästi laadukasta ja käytännönläheisestä opetusta.
JHL:n kysely: Kansalaiset lähettivät spontaanit terveiset uusille alueiden ja kuntien päättäjille2.6.2025 13:39:33 EEST | Tiedote
Alue- ja kuntavaaleissa valitut uudet päättäjät aloittivat kautensa 1.6. Ammattiliitto JHL kysyi, minkä yhden toiveen suomalaiset haluavat antaa päättäjiksi valituille.
JHL-SOTE: Henkilöstön palkkausta on parannettava – Veto- ja pitovoiman vahvistamiseksi tarvitaan kokonaisvaltaisia ratkaisuja26.5.2025 12:46:26 EEST | Tiedote
Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL:n sote-henkilöstölle tekemä kysely osoittaa, että alan palkkauksessa ja työn vaativuuden huomioimisessa on paljon kehitettävää.
JHL: Suojelutyölaki uudistettiin työnantajia suosien21.5.2025 14:02:34 EEST | Tiedote
Ammattiliitto JHL on pettynyt eduskunnan hyväksymään uuteen suojelutyölakiin. Se on yksipuolinen, koska huolehtimisvelvollisuus ei koske työnantajan työsulkuja.
JHL: HRT-områdets konduktörer går i tvådagarsstrejk7.5.2025 13:00:00 EEST | Tiedote
Fackförbundet JHL har utlyst en två dagars arbetsnedläggelse i huvudstadsregionen på torsdag och fredag. Strejken omfattar arbetsuppgifter i lokaltrafiken inom ramen för järnvägsbranschens kollektivavtal. Strejken ordnas i protest mot avsikterna att ersätta VR:s konduktörer med ordningsvakter i HRT-områdets lokaltrafik.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme