SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta

Herkku Africa -kahvit edustavat uudenlaista toimintamallia: Paahtaminen ja pakkaaminen paikan päällä Keniassa tuntuu maussa sekä tuottajille jäävässä arvossa

Jaa
Keniassa, Nairobin eteläpuolella sijaitseva African Coffee Roasters on Afrikan ensimmäinen luomukahviin erikoistunut kahvipaahtimo. Yritys tekee yhteistyötä suoraan osuuskuntien kanssa ilman välikäsiä. S-ruokakauppojen valikoimiin lisätään nyt Herkku Africa -merkillä aromikkaita kahviuutuuksia, jotka on jalostettu ja pakattu paikan päällä Afrikassa.
S-ryhmä tuo Prisman, S-marketin ja Food Market Herkun valikoimiin kolme Herkku Africa -kahvia: tumma paahto suodatinkahvi, vaalea paahto suodatinkahvi ja tumma paahto kahvipavut. Kaikki luomua ja S-ryhmän vastuullisuusperiaatteiden mukaisesti sertifioitua.
S-ryhmä tuo Prisman, S-marketin ja Food Market Herkun valikoimiin kolme Herkku Africa -kahvia: tumma paahto suodatinkahvi, vaalea paahto suodatinkahvi ja tumma paahto kahvipavut. Kaikki luomua ja S-ryhmän vastuullisuusperiaatteiden mukaisesti sertifioitua.

Tuotantomaissa kahvi on monelle perheelle merkittävä viljelytuote ja toimeentulon lähde. Samaan aikaan kahvi on raaka-aine, joka etenee kasvattajalta kaupan hyllyyn usein monien väliportaiden kautta.

African Coffee Roasters ostaa papunsa suoraan viljelijäosuuskunnilta ja viljelijäryhmiltä Keniasta, Tansaniasta, Burundista, Ruandasta, Etiopiasta, Ugandasta ja Kongon Demokraattisesta Tasavallasta. Nämä ovat osin hauraita maita, joiden ongelmat ovat monisyisiä. Toisaalta myös niiden yrityksillä ja yrittäjillä voi olla vaikeuksia kytkeytyy suoraan mukaan maailmankauppaan.

African Coffee Roasters vastaanottaa suoraan osuuskunnilta ostetut kuivatut pavut paahtimolleen Nairobiin. Se paahtaa pavut ja pakkaa valmiin kahvin kuluttajapakkauksiin tehtaallaan. Paahtimon läheisen sijainnin ansiosta tämä tapahtuu lyhyen ajan sisällä papujen poimimisesta ja tällä on ratkaiseva vaikutus valmiin kahvin laatuun. Valmis pakkaus kuljetetaan maahan, missä se lopulta myydään loppukäyttäjälle. Valtaosa työstä ja työn arvosta jää alkuperäalueelle.

S-ryhmä tuo nyt Prisman, S-marketin ja Food Market Herkun valikoimiin kolme Herkku Africa -kahvia: tumma paahto suodatinkahvi, vaalea paahto suodatinkahvi ja tumma paahto kahvipavut. Kaikki luomua ja S-ryhmän vastuullisuusperiaatteiden mukaisesti sertifioitua.

S-ruokakauppojen omien merkkien kahvit jo lähes 100 % sertifioituja

S-ryhmässä kahvin, teen ja kaakaon vastuullisuuteen on panostettu pitkäjänteisesti useiden vuosien ajan, ja S-ryhmän ruokakaupoissa myynnissä olevien omien merkkien tuotteiden sertifiointiaste on noussut nopeasti lähes sataan prosenttiin. Kahvi, tee ja kaakao ovat niin kutsuttuja riskiraaka-aineita, sillä niiden tuotanto on keskittynyt maihin, joissa lainsäädäntö ja sen noudattaminen sekä viranomaisvalvonta saattaa olla heikommalla tasolla. Tuotantoon voi siten liittyä korkeita ihmisoikeus- ja ympäristöriskejä.

S-ryhmä hyväksyy kahvin, teen ja kaakaon vastuullisuuden varmentamiseen Reilu kauppa, UTZ ja Rainforest Alliance -sertifioinnit, joiden kriteerien toteutumista seurataan kolmannen osapuolen auditoinneilla. Nyt myyntiin tulevat Herkku Africa -kahvit ovat UTZ-sertifioituja.

- Vastuullisuussertifiointien avulla varmistamme, että ostamamme kahvi on tuotettu työntekijöitä ja ympäristöä kunnioittaen. African Coffee Roasters -paahtimo työllistää 40 henkeä ja ostaa kahvia suoraan useilta eri osuuskunnilta sekä Keniasta että naapurimaista. Meille on luontevaa olla mukana osuuskuntien ketjussa, joka luo vaihtoehtoista mallia maailmanlaajuiseen kahvimarkkinaan, toteaa valikoimajohtaja Katja Tapio S-ryhmän marketkaupasta.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Katja Tapio, valikoimajohtaja, S-ryhmän Marketkauppa, katja.tapio@sok.fi, 010 768 0638

Kuvat

S-ryhmä tuo Prisman, S-marketin ja Food Market Herkun valikoimiin kolme Herkku Africa -kahvia: tumma paahto suodatinkahvi, vaalea paahto suodatinkahvi ja tumma paahto kahvipavut. Kaikki luomua ja S-ryhmän vastuullisuusperiaatteiden mukaisesti sertifioitua.
S-ryhmä tuo Prisman, S-marketin ja Food Market Herkun valikoimiin kolme Herkku Africa -kahvia: tumma paahto suodatinkahvi, vaalea paahto suodatinkahvi ja tumma paahto kahvipavut. Kaikki luomua ja S-ryhmän vastuullisuusperiaatteiden mukaisesti sertifioitua.
Lataa

Tietoja julkaisijasta

SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta
SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta
Fleminginkatu 34
00510 Helsinki

http://www.s-ryhma.fi

S-ryhmä on suomalaisten kotitalouksien omistama kaupparyhmä. S-ryhmän muodostavat 19 alueosuuskauppaa, SOK sekä niiden tytäryhtiöt. ​ 

Tarjoamme arjen palveluita päivittäis- ja käyttötavarakaupassa, hotelleissa ja ravintoloissa, tavarataloissa, liikennemyymälöissä sekä oman pankkimme kautta. ​ 

Olemme suurin yksityinen työllistäjä Suomessa – meitä s-ryhmäläisiä on noin 40 000. Toimimme tinkimättömästi yhdenvertaisuutta edistäen sekä luonnonvaroja kunnioittaen, ja olemme Suomen suurin kotimaisen ja lähiruoan myyjä. Verojalanjälkemme on lähes 1,9 miljardia euroa, ja investoimme vuonna 2024 Suomeen lähes miljardi euroa. ​​ 

#parempipaikkaelää

SOK:n viestintä tarjoaa median edustajille ajankohtaista tietoa S-ryhmästä. Viestintämme palvelee mediaa arkisin klo 9–16.

Mediapuhelin: 050 472 2745 (pvm/mpm)
Sähköposti: viestinta@sok.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta

Prisma selvitti: leudon talven vaikutus pyöräkaupassa näkyi selvästi – sähköpyörien myynnissä 39 % pomppu24.4.2025 08:25:00 EEST | Tiedote

Suomalaiset ovat tänä talvena aloittaneet pyöräilykauden viime vuotta aikaisemmin, kertoo Prisman tuore myyntidata. Koko pyöräkauppa on kasvanut viime vuoteen verrattuna jo 10 prosenttia ja suunta on yhä nouseva. Samalla S-ryhmä selvitti asiakasomistajilleen tehdyssä kyselyssä, miten pyörät pidetään tällä hetkellä kunnossa ja kertoo mitkä asiat pyörästä pitää tarkistaa ennen ajoa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye