Tampere-talo Oy

Stars on Stage -valokuvanäyttely avautuu tänään Tampere-talossa – megatähdet esillä Ralph Larmannin keikkakuvissa

Jaa
Maailmantähtien keikkakuvaajana tunnetun saksalaisen Ralph Larmannin Stars on Stage -näyttely on esillä Tampere-talon Sorsapuistosalissa 30.6.-18.8.2020. Valokuvat vievät kävijät mukaan yli 60 megatähden keikalle ympäri maailman sekä baletin ja oopperan näyttämöille. Näyttely on nyt ajankohtaisempi kuin koskaan keikkojen, festareiden ja suurtapahtumien ollessa tauolla.

Medialla on vapaa pääsy näyttelyyn kesän ajan 

Tampere-talon näyttelyssä on esillä muiden muassa U2, The Rolling Stones, Kylie Minogue, Ed Sheeran, Tina Turner ja Robbie Williams. Suomalaisista tähdistä näyttelyssä nähdään kuvia Lordin, Kaija Koon, Cheekin, Sunrise Avenuen ja Lauri Tähkän keikoilta. Lisäksi esillä on kuvia Suomen Kansallisoopperan Reininkullasta ja Tanskan kuninkaallisen baletin Joutsenlammesta. Tampere-talon näyttely on laajin Ralph Larmannin tähän asti toteuttamista näyttelyistä.

- En kuvaa pelkästään artistia lähikuvissa, vaan minulle on tärkeää voida vangita kuviini esityksen tunnelma kokonaisuudessaan. Haluan näyttää kuvilla sen valtava työn, mitä konserttituotantojen eteen tehdään, Ralph Larmann kertoo.

Larmann kuvaa aktiivisesti isoja bändejä ja merkittäviä tapahtumia. Myös Suomessa hänen kykynsä maailmanluokan tapahtumien ikuistajana on huomattu useita kertoja. Saksalaiskuvaajalle on syntynyt erityinen ja läheinen suhde Suomeen.

- Ensimmäinen kuvani suomalaistähdistä oli Lordin vuoden 2006 Euroviisuvoitto. Vuotta myöhemmin kuvasin koko laulukilpailun finaalin Helsingissä. Siitä lähti urani myös suomalaistähtien ikuistajana, Larmann sanoo.

Maailman paras keikkakuvaaja

Maailman parhaaksi konserttikuvaajaksi tituleeratun Ralph Larmannin valokuvissa välittyy konserttielämyksen tunnelma ja hohto. Konsertti- ja keikkanäyttely yhdessä Muumimuseon sekä yhden Suomen kauneimman puiston eli Sorsapuiston sekä sieltä löytyvien terassien sekä ravintolapalveluiden kanssa tarjoaa suomalaisille yhden tämän poikkeuksellisen kesän hienoimmista kesälomakohteista.

– Larmannin kuvien kautta meillä kaikilla on mahdollisuus päästä myös monille sellaisille keikoille, joihin emme välttämättä ole edes päässeet. Jokainen löytää kuvista omia suosikkejaan, sillä hänen makunsa ja kattauksensa on todella laaja. Yhteistä Larmannin kuvaamissa keikoissa on todella vahva visuaalisuus. Se kuvista todella välittyy, luonnehtii Tampere-talon toimitusjohtaja Paulina Ahokas.

Kokonaisuuden esillepanosta vastaa arkkitehti Taina Väisänen, joka on aiemmin suunnitellut mm. Tampere-talon Muumimuseon näyttelyn sekä kesällä 2019 lähes 17 000 kävijää houkutelleen Andy Warhol Posters (1928-1987) -näyttelyn Tampere-talossa. 

Esityskuvaaja Ralph Larmann

  • Vuonna 1963 syntynyt Ralph Larmann kutsuu itseään esityskuvaajaksi. Hänen uransa käynnistyi 1980-luvun lopulla. Sen jälkeen hän on valokuvannut muun muassa AC/DC:tä, Metallicaa, U2-yhtyettä, Justin Timberlakea, Michael Jacksonia, Ed Sheerania, Pinkiä, Robert Plantia, Princeä sekä Kaija Koota, Cheekiä ja Sunrise Avenueta.
  • Larmann on julkaissut omat kuvakirjat Stage Design ja Stage Design Emotions. Lisäksi hänellä on tärkeä rooli yli 20 kuvateoksessa. Niistä tärkeimmät ovat AC/DC:n Rock Or Bust sekä U2:n U2 360° - From the Ground Up.
  • Larmannin tallentamat Stars on Stage -hetket hehkuvat tarkkoina ja kirkkaina: kuvissa ollaan niin lähellä suurtapahtuman tunnelmaa kuin mahdollista. Megastarojen keikkailmeet ja kiertueiden massiivisuus välittyvät kuvista valokuvaajansa filosofian mukaisesti. Larmann haluaa välittää jokaisessa kuvassaan tietyn vangitsemansa hetken maailmantähden konsertista.
  • Rockin ja popin supertähtien lisäksi Larmann on tallentanut muidenkin musiikinlajien konsertteja. Stars on Stage -näyttelyssä Tampere-talon Sorsapuistosalissa on mukana otoksia myös Suomen Kansallisoopperasta ja Tanskan kansallisbaletista. Näyttäviä kuvia yhdistää suomalainen visualisti, Larmannin hyvä ystävä Mikki Kunttu, jonka taidokkaat näkemykset hehkuvat esityskuvaajan teoksissa.

Medialla vapaa pääsy näyttelyyn

Toimittajat pääsevät näyttelyyn pressikortilla. Lippu lunastetaan korttia näyttämällä Tampere-talon pääaulan lipunmyynnistä. Lehdistölippuja ei varata ennakkoon. Näyttelyssä saa valokuvata. 

Näyttely on auki 30.6.-18.8., ti-su klo 10-17

Yhteyshenkilöt

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Tampere-talo Oy
Tampere-talo Oy
Yliopistonkatu 55
33100 Tampere

http://www.tampere-talo.fi

Tampere-talo-konserni on ohjelmistoltaan, tapahtumiltaan ja kävijämäärältään Suomen suurin ja monipuolisin tapahtumayhtiö. Tampere-talo Oy jakaantui 1.1.2024 kahdeksi yhtiöksi. Uudessa yhtiömallissa emoyhtiönä toimii kulttuurin ja taiteen edistämiseen keskittyvät Tampere-talo Oy ja tytäryhtiönä kaupalliseen toimintaan keskittyvä Talo Events Oy sekä sen aputoiminimi Tampere Live.

Toimimme Tampere-talossa ja Tuulensuun Palatsissa sekä tuotamme tapahtumia ja konsertteja myös näiden tilojen ulkopuolella ympäri Suomea. Tapahtumamme sisältävät mm. balettivierailuita, oopperaa, lastenkulttuuria, rock- ja pop-konsertteja, messuja, kokouksia, konferensseja, yritystapahtumia, seminaareja ja kansainvälisiä kongresseja.

Vuonna 2023 Tampere-talon liikevaihto oli 18,1 miljoonaa euroa. Vuodessa järjestämme yli tuhat tapahtumaa, palvelemme yli 517 500 tyytyväistä kävijää ja tuotamme Tampereen talousalueelle 50 miljoonaa euroa tapahtumatuloa. 

Tampere-talo Oy on perustettu 1987 ja ovet avattiin yleisölle 1990. Tampere-talo-konsernin toimitusjohtaja on Paulina Ahokas ja hallituksen puheenjohtaja on Kristiina Michelsson.

Talossa toimivat lisäksi täysimittainen sinfoniaorkesteri Tampere Filharmonia, à la carte -ravintola Tuhto ja maailman ainoa Muumimuseo. Talon yhteydessä palvelee Courtyard by Marriott -hotelli.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Tampere-talo Oy

Tampereen Kirjafestarien ensimmäiset esiintyjät nyt julki – mukana muun muassa Anna-Leena Härkönen ja Katja Kallio, Sophia Jansson, Milla Ollikainen, Emmi Itäranta, Juha Itkonen, Juha Hurme, Satu Hassi ja Tatun sekä Patun “äiti ja isä” Aino Havukainen ja Sami Toivonen25.6.2025 08:30:00 EEST | Tiedote

Tampereen Kirjafestarit 2025 on julkistanut ensimmäiset esiintyjänsä ja kirjailijavieraansa. Tänä vuonna Kirjafestareilla tavataan jälleen nimekkäitä suosikkikirjailijoita sekä tekijöitä tieteen, taiteen ja politiikan huipulta. 29.–30. marraskuuta järjestettävät Tampereen Kirjafestarit tarjoaa tänä vuonna viikonlopun aikana yhdellä lipulla kolme innostavaa ja laadukasta messutapahtumaa – mukana Kirjafestareilla ovat ensimmäistä kertaa Tampereen Antikvaariset Festarit ja laajat äänilevyihin ja audiotuotantoon keskittyvät Levyfestarit. Tampereen Kirjafestareiden lopullinen ohjelma julkaistaan Tampere-talossa 17. syyskuuta.

Uusi yhtiörakenne toi kasvua ja vaikuttavuutta – Tampere-talo-konserni teki positiivisen tuloksen ja toi 98 miljoonaa euroa tuloa Tampereelle24.6.2025 09:01:10 EEST | Tiedote

Vuosi 2024 oli Tampere-talo-konsernille uuden alun vuosi. Tampere-talo Oy jakaantui 1.1.2024 alkaen kahdeksi yhtiöksi. Uudessa yhtiömallissa emoyhtiönä toimii kulttuurin ja taiteen edistämiseen keskittyvä Tampere-talo Oy ja tytäryhtiönä kaupalliseen toimintaan keskittyvä Talo Events Oy. Rakenne on osoittanut toimivuutensa. Koko konsernin liikevaihto sekä liiketoiminnan muut tuotot vuonna 2024 kasvoivat 28,6 miljoonaan euroon ja Tampere-talo-konserni teki positiivisen 540 000 euron tuloksen.

Tampere Filharmonian kesäisessä Puistokonsertissa ihastuttavat aurinkoiset sävelmät ja klassiset suosikkiteokset11.6.2025 11:00:00 EEST | Tiedote

Tampere Filharmonia, Tampereen Energia ja Tampere-talo järjestävät loppukesän perinteisen Puistokonsertin Sorsapuistossa lauantaina 9. elokuuta 2025. Ylikapellimestari Matthew Hallsin johtaman orkesterin solistina säväyttää sopraano Anu Komsi. Konsertin ohjelmassa kuullaan musiikillisia satuja ja tarinoita sekä klassisia suosikkisävelmiä. Tampere Filharmonian konsertti alkaa klo 18, ja DJ Juissi virittää puistotunnelman jo klo 15 alkaen. Tapahtumaan on vapaa pääsy.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye