EAB:n rahasto ostaa kolme S-Pankin hallinnoimaa kiinteistöä

Myyjänä kaupassa toimii vakuutuskonserni Fennia, jolle S-Pankin tytäryhtiö tuottaa kiinteistösalkun johtamis- ja hallinnointipalvelut. S-Pankki osti Fennia Kiinteistöt kesällä ja yhtiö on ollut osa S-Pankin Varallisuudenhoitoliiketoimintaa elokuun alusta alkaen.
Eliten kiinteistökehitysrahaton ostamat kiinteistöt ovat varasto-, pienteollisuus- ja liikekiinteistöjä. Ne sijaitsevat Helsingissä ja Jyväskylässä. Kiinteistöt on rakennettu vuosina 1989–2012 ja niiden yhteenlaskettu pinta-ala on noin 8 600 neliömetriä.
"Markkinassa on havaittavissa hienoista elpymistä, mistä tämäkin kauppa osaltansa kertoo. On ilo huomata, että epävarmoina aikoinakin löytyy aktiivisia toimijoita. Se on toimivan kiinteistömarkkinan merkki", sanoo kiinteistösijoitusjohtaja Harri Oravainen Fennia Kiinteistöistä.
"Hankitut kiinteistöt ovat erinomainen lisäys Elite Finland Value Added Fund II -rahaston kiinteistösalkkuun. Jatkamme samantyyppisten sijoituskohteiden hankintaa myös vuonna 2021", sanoo kiinteistövarainhoidosta vastaava johtaja Jaakko Ristola Elite Alfred Bergiltä.
Fennia Kiinteistöt kehittää kiinteistösijoituskohteita sekä tuottaa kiinteistöjohtamisen ja -kehittämisen palveluita asiakkaidensa kiinteistösijoitussalkuille. Lisäksi yhtiö luo ja hallinnoi yhteissijoitusmallisia kiinteistösijoituksia.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Harri OravainenkiinteistösijoitusjohtajaFennia Kiinteistöt Oy
Puh:041 539 3985harri.oravainen@fim.comJaakko Ristolajohtajakiinteistövarainhoito
Puh:040 820 1422jaakko.ristola@eabgroup.fiKuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
S-Pankki on kotimainen pankki ja osa S-ryhmää. Olemme olemassa siksi, että jokaisella olisi mahdollisuus vähän rahakkaampaan huomiseen. Meillä on yli kolme miljoonaa asiakasta ja tunnemme asiakkaidemme arjen. Tuomme siihen helppoutta ja hyötyä muun muassa helppokäyttöisten digitaalisten palveluidemme avulla. Täyden palvelun pankkina olemme tukena elämän pienissä ja suurissa käännekohdissa. s-pankki.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta S-Pankki Oyj
Enkät: Ekonomiska frågor fortfarande tabu för finländarna – offentliga samtal om ekonomi mer accepterat än tidigare3.6.2025 08:00:00 EEST | Pressmeddelande
Finländarna anser att det är mer accepterat att prata om pengar offentligt än tidigare, men nästan en tredjedel av finländarna är inte särskilt öppna om sin ekonomi, inte ens med sina närstående.
Tutkimus: Raha-asiat suomalaisille yhä tabu – julkinen rahapuhe aiempaa hyväksytympää3.6.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Suomalaisten mielestä rahasta puhuminen julkisuudessa on hyväksyttävämpää kuin aiemmin, mutta lähes kolmannes suomalaisista ei puhu omista raha-asioistaan kovin avoimesti edes läheisilleen.
Tampereen Postitalo uudistuu – S-Pankki yhdessä Fennian kanssa antaa näkyvälle maamerkille uuden elämän30.5.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Tampereen ydinkeskustassa sijaitsevan historiallisen Postitalon mittava peruskorjaus alkaa S-Pankki Kiinteistöjen vetämänä. Keskinäinen Vakuutusyhtiö Fennian omistaman ja S-Pankki Kiinteistöt Oy:n hallinnoiman Kiinteistö Oy Tampereen Rautatienkatu 21:n saneeraushanke tuo uutta elämää kiinteistön vanhimpaan, osin alkuperäiskuntoiseen toimistosiipeen ja pysäköintitiloihin. Hanke parantaa samalla koko kiinteistön energiatehokkuutta, käytettävyyttä ja kaupunkikuvaa.
Mikrosparande blir allt populärare – S-Banken testar Säästäjämaatti, som är världens första app via vilken man kan investera flaskpanter i en fond13.5.2025 10:18:00 EEST | Pressmeddelande
Populariteten för mikrosparande och investeringar fortsätter att öka stadigt. På S-Banken ökade antalet mikrosparare återigen med nästan en femtedel under det senaste året. S-Banken lanserade 2018 Finlands första tjänst för mikrosparande och vill fortsätta att utveckla spar- och investeringstjänster med låg tröskel. Nu är banken först i världen med att erbjuda möjligheten att investera flaskpanter direkt i en fond och därmed sätta de pengar som samlas in från tomflaskor i arbete.
Mikrosäästämisen suosio kasvaa – S-Pankki testaa Säästäjämaattia ja mahdollistaa ensimmäisenä maailmassa pullonpalautusrahojen ohjaamisen rahastoon13.5.2025 10:18:00 EEST | Tiedote
Mikrosäästämisen ja sijoittamisen suosio jatkaa tasaista kasvuaan. S-Pankissa mikrosäästäjien määrä kasvoi viimeisen vuoden aikana jälleen lähes viidenneksen. Suomen ensimmäisenä mikrosäästämisen palvelun vuonna 2018 lanseerannut S-Pankki haluaa jatkuvasti kehittää matalan kynnyksen säästämisen ja sijoittamisen palveluita. Nyt pankki tarjoaa ensimmäisenä maailmassa mahdollisuuden sijoittaa pullopalautusrahat suoraan rahastoon ja pistää näin pulloista kerätyt eurot poikimaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme