Coronahundar testar brottspåföljdsanställda i Vanda – målet är att skydda personalen och förhindra att coronaviruset tar sig in i fängelset

Att testa med coronahundar är en ytterligare åtgärd som syftar till att tillgodose personalens säkerhet i arbetet. Dessutom innebär det en stor risk ifall coronaviruset tar sig in i fängelset, då det är många intagna som tillhör riskgrupper.
– Coronahundarnas insats stöder Brottspåföljdsmyndighetens övriga åtgärder för att bekämpa spridningen av coronaviruset, såsom till exempel omfattande användning av ansiktsskydd, karantän för fångar som tas in, coronatestning samt begränsande anvisningar i områden där coronan sprids. Eftersom fängelset är en verksamhetsmiljö som avviker från samhället i övrigt vill det till kreativa och experimentella lösningar. Pilotförsöket med coronahundar är ett bra exempel på detta, menar Brottspåföljdsmyndighetens beredskapschef Anssi Vuosalmi.
Vanda stad har positiva erfarenheter av hundarna vid screening på Helsingfors-Vanda flygplats.
– Det har fått belägg för fördelarna med att använda coronahundar när det gäller att främja hälsosäkerheten på flygplatsen. Passagerarna har förhållit sig positiva till hundarna och till och med köat för att få sig testade, så att hundarna har bidragit till trevlig stämning i den annars så dystra coronahösten, berättar Timo Aronkytö, biträdande stadsdirektör för social- och hälsovården i Vanda.
Coronahundar anlitas nu pilotmässigt för screening i Vanda fängelse, där ett stort antal häktade förvaras. Omsättningen bland intagna är stor i fängelset också under coronapandemin. Dessutom är det kort avstånd när det gäller att ta proven till hundarna.
Testet utförs med ett avtorkningsprov som skickas vidare till coronahundarna på Helsingfors-Vanda flygplats.
– Personalen har med glädje tagit del av möjligheten till frivillig testning och det har bemötts med positivt intresse i alla personalgrupper i fängelset. Testning sker med dem som arbetar med övervakningsuppgifter och som utför klientnära arbete samt möter också andra myndigheter och utsätts för ett flertal kontakter, bland annat när intagna ska ledsagas, exempelvis till domstol, sjukhus och ute bland allmänheten, berättar Jaakko Jokinen, biträdande direktör för Vanda fängelse.
Försöket bidrar till att skapa en tryggare arbetsmiljö och snabbare reagera på eventuell smitta.
– Det är ytterst viktigt att reagera snabbt i alla situationer för att vi ska kunna minimera eventuell smittspridning såväl bland personalen som de intagna, konstaterar Jaakko Jokinen.
Ett pilotförsök med användning av coronahundar planeras också för Helsingfors fängelse.
För mer information kontakta
Brottspåföljdsmyndigheten 
Anssi Vuosalmi 
Beredskapschef 
+358 29 56 88450 
anssi.vuosalmi(at)om.fi
Vanda fängelse 
Jaakko Jokinen 
Biträdande direktör 
+358 50 439 0601 
jaakko.jokinen(at)om.fi
Nyckelord
Bilder

Om
Rikosseuraamuslaitos (RISE) - BrottspåföljdsmyndighetenOpastinsilta 12 C
00520 HELSINKI
029 56 88500http://www.rikosseuraamus.fi
Brottspåföljdsmyndigheten har hand om verkställighet av samhällspåföljder och fängelsestraff. Brottspåföljdsmyndigheten lyder under justitieministeriet. Brottspåföljdsmyndigheten har till uppgift att främja säkerheten i samhället genom att förebygga återfall i brott.
Följ Rikosseuraamuslaitos (RISE) - Brottspåföljdsmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Rikosseuraamuslaitos (RISE) - Brottspåföljdsmyndigheten
Vankien terveystutkimus palkittiin kansainvälisellä tutkimuspalkinnolla30.10.2025 09:07:30 EET | Tiedote
Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen, Vankiterveydenhuollon ja Rikosseuraamuslaitoksen yhteinen Vankien terveys ja hyvinvointi 2023-tutkimus (Wattu IV) sai rikosseuraamusalan maailmanjärjestö ICPAn vuoden 2025 tutkimuspalkinnon.
Brottspåföljdmyndighetens undersökning: Kvaliteten på planeringen och genomförandet av fängelsetiden varierar – både fångar och personal har gemensam motivation för utveckling9.10.2025 08:50:00 EEST | Pressmeddelande
Brottspåföljdmyndigheten har i undersökningen om brottspåföljdsklienters behov, strafftid, integration och tjänster kartlagt olika skeden i fängelseprocessen utifrån fångarnas bakgrund, planeringen av fängelsetiden och hur planerna förverkligas. Enligt undersökningen finns det särskilt utvecklingsbehov i processer som gäller bötesfångar och korttidsfångar. Resultaten visar att både personal och fångar har en gemensam vilja att utveckla verksamheten, men utmaningar som bristande resurser försvårar arbetet.
Rikosseuraamuslaitoksen tutkimus: Vankeusajan suunnittelun ja toteutuksen laatu vaihtelee – vangeilla ja henkilökunnalla on yhteistä motivaatiota kehittämiseen9.10.2025 08:50:00 EEST | Tiedote
Rikosseuraamuslaitos selvitti Rikosseuraamusasiakkaiden tarpeet, rangaistusaika, integraatio ja palvelut (TRIP) −tutkimuksessa vankeusprosessin vaiheita vankien taustojen, vankeuden suunnittelun ja suunnitelmien toteutumisen näkökulmista. Tutkimuksen mukaan kehitettävää on erityisesti sakko- ja lyhytaikaisvankien vankeusprosessien vaiheissa. Vankilahenkilöstöllä ja vangeilla on tulosten perusteella yhtenevä tahtotila kehittämiseen, mutta haasteena ovat muun muassa puutteelliset resurssit.
Höstens antagning till fångvaktarutbildningen är från den 6 till 25 augusti4.8.2025 11:00:00 EEST | Pressmeddelande
Är ett tryggt jobb inom säkerhetssektorn något som intresserar? Nästa antagning till examensinriktad utbildning inom brottspåföljdssektorn är från den 6 till 25 augusti 2025 på adressen rskk.fi. Utbildningen inleds med en närstudieperiod den 7 januari 2026.
Vanginvartijakoulutuksen syksyn haku on 6.–25.8.4.8.2025 11:00:00 EEST | Tiedote
Kiinnostaako varma työpaikka turvallisuuden parissa? Seuraava mahdollisuus hakea rikosseuraamusalan tutkintokoulutukseen on 6.-25.8.2025 osoitteessa rskk.fi. Koulutus alkaa lähiopintojaksolla 7.1.2026.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum