Osuuskauppa Arina

Osuuskauppa Arinan kesätyöhaku 2021 on alkanut

14.1.2021 08:00:00 EET | Osuuskauppa Arina | Tiedote

Jaa
Osuuskauppa Arina ennustaa työllistävänsä kesällä 2021 reilu 300 kesätyöntekijää sekä noin 700 14–17 -vuotiasta kesä-ässäläistä. Kesätyö osuuskaupassa toimii usein sekä siltana työelämään että vakituiseen työhön Osuuskauppa Arinassa. Yleensä noin kolmasosalle kesätyöntekijöistä tarjoutuu syksyllä mahdollisuus jatkaa pysyvästi Arinan työntekijänä. Arina on mukana Oikotie Työpaikkojen vetämässä Vastuullinen kesäduuni-kampanjassa ja sijoittui viime kesänä Vastuullisin kesäduuni -kilpailun 4. sijalle yli 1000 työntekijän sarjassa. Yli 18-vuotiaiden kesätyöhaku päättyy tammikuun lopussa ja kesä-ässien osalta huhtikuun lopussa.
Kesätyöntekijöitä haetaan mm. market-, liikennemyymälä-, erikoistavara- sekä matkailu- ja ravitsemiskaupan työtehtäviin koko Arinan toimialueelle Pohjois-Suomessa.
Kesätyöntekijöitä haetaan mm. market-, liikennemyymälä-, erikoistavara- sekä matkailu- ja ravitsemiskaupan työtehtäviin koko Arinan toimialueelle Pohjois-Suomessa.

Vietä kesä Arinassa tai jää pidemmäksi aikaa

– Arinan kesätyöntekijät sijoittuvat asiakaspalvelutehtäviin ympäri toimialuettamme. Samalla haulla haetaan Prismoihin, S-marketteihin, Saleihin, Sokos Hotelleihin, ravintoihin, Sokoksille, ABC:lle, LähiStopeille, Kodin Terraan, Emotioneihin, Tälläämöihin sekä S-Pankki ja Omistajapalvelu-pisteisiin. Yhdellä hakemuksella voi hakea useampaan tehtävään, kertoo Arinan henkilöstöresurssipäällikkö Marika Mattila.

– Neljänä edellisenä vuotena olemme järjestäneet Ässädeitit, joissa olemme päässeet tapaamaan kasvotusten hakijoita. Tänä vuonna korona-pandemia ei mahdollista Ässädeittejä, joten haastattelemme yli 18- vuotiaita kesätyönhakijoita videohaastattelun kautta. Hakemukset otetaan vastaan osoitteessa arina.fi/kesätyöt ja samasta paikasta löytyy myös vastauksia kesätyöntekijöitä kiinnostaviin asioihin, kuten mahdollisiin työtehtäviin ja arinalaisten urakertomuksia, Mattila lisää.

Videohaastattelujen lisäksi Arina on mukana S-ryhmän virtuaalisessa rekrytointi-infossa, joka kokoaa innokkaat kesätyönhakijat sekä työnantajan samaan lähetykseen. ÄssäKesä 2021 -tilaisuudessa tuodaan esille S-ryhmän eri toimialoja ja kesätyötehtäviä ja kesätyönhakijat voivat käydä jo etukäteen lähettämässä kysymyksiä tapahtuman sivulla.

Kesätöistä työuralle

Moni arinalainen on aloittanut työuransa kesätöistä osuuskaupasta ja hyvät kokemukset kantavat pitkälle. Uudelle arina.fi/kesätyöt -sivulle on kerätty paljon hakijoille tärkeää tietoa ja muun muassa kaksi Arinalla kesätöissä aloittanutta työntekijää kertoo omista kokemuksistaan.

– Tämän päivän nuoria kiinnostaa palkan lisäksi myös työnantajan vastuullisuus, eettisyys sekä työn merkityksellisyys. Osuustoiminta, sen arvopohja ja Arinan tapauksessa myös sen merkitys Pohjois-Suomen elinvoimaisuudelle puhuttelee tämän päivän nuoria ja tuo merkityksellisyyttä työhön, toteaa Arinan henkilöstöjohtaja Minna Salonen.

– Monelle kesätyöntekijälle Arina on se ensimmäinen oikea työpaikka ja panostamalla perehdytykseen toivomme heidän kokevan onnistumisen tunteita. Meille on tärkeää, että nuoret saavat parhaan mahdollisen kokemuksen työelämästä ja pääsevät tekemään töitä monipuolisesti yhdessä ammattitaitoisten työkavereiden kanssa. Suoraan sanottuna haluamme olla se maailman paras kesätyöpaikka, joka herättää kipinän vakituiseen työpaikkaan sekä pitkään ja monipuoliseen työuraan osuuskaupassa ja S-ryhmässä, Salonen toivoo.

Arinan kesätyöhaku päättyy yli 18-vuotiaiden osalta 31.1.2021 ja valinnat pyritään tekemään maaliskuun loppuun mennessä. Osuuskauppa Arina työllistää myös alle 18-vuotiaita kesä-ässiä palkallisen 2-3 viikon työharjoittelun tai kesätelin avulla. Kesä-ässä haku on avoinna 12.1.–30.4.2021.

Katsoaksesi videon lähteestä www.youtube.com, anna hyväksyntä sivun yläosasta.Annan tarina: Kesätöistä S-Päälliköksi

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kesätyöntekijöitä haetaan mm. market-, liikennemyymälä-, erikoistavara- sekä matkailu- ja ravitsemiskaupan työtehtäviin koko Arinan toimialueelle Pohjois-Suomessa.
Kesätyöntekijöitä haetaan mm. market-, liikennemyymälä-, erikoistavara- sekä matkailu- ja ravitsemiskaupan työtehtäviin koko Arinan toimialueelle Pohjois-Suomessa.
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Osuuskauppa Arina
Osuuskauppa Arina
Nuottasaarentie 1
90400 Oulu

044 788 5899https://arina.fi

Osuuskauppa Arina on kuluttajaosuuskunta, jonka omistavat tasavertaisesti yli 200 000 pohjoissuomalaista kotitaloutta. 3000 Arinalaista tarjoavat marketkaupan, liikennekaupan, tavaratalo- ja erikoisliikekaupan sekä matkailu- ja ravitsemiskaupan palveluita noin 180 toimipaikassa eri puolilla Pohjois-Suomea. Arinan asiakasomistajat saavat palveluja käyttämällä hyötyjä keskimäärin noin 538 euroa taloutta kohden vuodessa. Arinan tuotot palautetaan aina pohjoiseen, pohjoisen ihmisten ja alueen hyväksi.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Osuuskauppa Arina

Hiukkavaaran ja Zeniitin S-marketit vahvistavat kasvavien alueiden päivittäispalveluja– modernit myymälät palvelevat asiakkaita laajoilla valikoimilla ja edullisella hintatasolla10.3.2026 07:56:00 EET | Tiedote

Osuuskauppa Arina avaa torstaina 12.3. klo 10 kaksi uutta S-market-yksikköä: S-market Hiukkavaaran Ouluun ja S-market Zeniitin Kempeleeseen. Uudet, moderneilla palveluilla varustetut myymälät tarjoavat laajat valikoimat, sujuvan asioinnin ja energiatehokkaat ratkaisut kasvavien alueiden asukkaiden arkea helpottamaan.

Arinan vuoden 2025 parhaat työryhmät ja päälliköt palkittiin – Vuoden päällikkö -tunnustus S-market Herkun Niko Pothille19.2.2026 13:42:12 EET | Tiedote

Osuuskauppa Arina palkitsi vuoden 2025 parhaat työryhmät ja esihenkilöt Oulussa järjestetyillä päällikköpäivillä. Osuuskauppa Arinassa palkitaan vuosittain esihenkilöt ja työryhmät, jotka ovat onnistuneet esimerkillisesti asiakaskokemuksen, henkilöstökokemuksen ja sujuvan arjen vahvistamisessa, sekä kaupallisuuden johtamisessa. Arinan vuoden 2025 päälliköksi valittu Niko Poth tunnetaan välittävänä ja läsnä olevana esihenkilönä, joka on johdonmukaisella ja tavoitteellisella otteellaan saavuttanut yhdessä S-market Herkun tiimin kanssa asiakkaiden luottamuksen.

Arinan vuosi 2025: Palveluiden kehittäminen siivitti asiakasomistajien määrän ja hyödyt ennätyslukemiin12.2.2026 09:00:05 EET | Tiedote

Vuosi 2025 oli Arinalle vahvan kasvun aikaa. Asiakasomistajien määrä kasvoi yli 7 500 jäsenellä, asiakastyytyväisyys nousi kaikkien aikojen korkeimmalle tasolle ja luottamus Arinan palveluihin vahvistui entisestään. Palveluja käytettiin aktiivisesti, mikä näkyi myös maksettujen etujen määrässä: bonuksia ja maksutapaetua palautettiin asiakasomistajille ennätykselliset 39,5 miljoonaa euroa. Arinan strategian ytimessä oleva ihmisen keskiössä -ajattelu näkyi arjessa sujuvampana asiakaskokemuksena ja kehittyvänä palveluverkostona. Henkilöstölle se tarkoitti vakaata työhyvinvoinnin ja työtyytyväisyyden kehitystä. Vuoden merkittävä onnistuminen oli kuitenkin asiakkaiden ja asiakasomistajien kasvanut aktiivisuus: he käyttivät palveluja aiempaa enemmän, kokivat ne entistä toimivammiksi ja olivat mukana rakentamassa Arinasta parempaa arjen kumppania. Samalla he mahdollistivat pohjoisen elinvoimaa ja uusia investointeja.

Robotit käynnistyvät pian maailman pohjoisimmassa ruoan verkkokaupan keräilykeskuksessa11.2.2026 11:38:39 EET | Tiedote

Oulun Limingantulliin avautuvan ruoan verkkokaupan keräilykeskuksen käynnistyminen tuo arkeen aivan uudenlaista sujuvuutta. Automatiikka ja robotit nopeuttavat arinalaisten tekemää ostosten keräilyä kulissien takana, minkä ansiosta ruoan verkkokaupan kasvavaa kysyntää voidaan palvella entistä paremmin. Kun luotettavat toimitukset ja kevään aikana lisääntyvät nouto- ja kotiinkuljetuspalvelut helpottavat arkea, jää asiakkaille enemmän aikaa tärkeisiin hetkiin – perheelle, harrastuksille ja omalle ajalle.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye