Haluatko lisää rahaa? Bloggaaja Marianne Lehikoinen neuvoo Sivubisnes-uutuuskirjassaan, kuinka sinäkin voit ryhtyä ansaitsemaan lisätuloja

Lisätulojen ansaitseminen houkuttelee monia, mutta yrittäjyys saattaa pelottaa. Onneksi lisätuloja on mahdollista hankkia myös ilman, että tarvitsee hypätä tyhjän päälle. Sivubisnes on helppo aloittaa palkkatöiden, opiskelujen tai vaikka perhevapaiden yhteydessä, ja samalla pääsee turvallisesti testaamaan liikeideansa toimivuutta.
Sivubisnes –kirjan avulla opit tavoittamaan kohdeyleisösi, erottumaan kilpailijoista ja luomaan juuri sinulle sopivan unelmien bisneksen.
Ja jos oma bisnesidea vielä puuttuu, voi sivutoimista yrittäjyyttä lähteä kokeilemaan jollakin Lehikoisen listaamalla, 25 valmiilla liikeidealla. Kirjan lukujen välissä on käytännön harjoituksia ja esimerkiksi valmis pohja, jolle voit jo suunnitella oman exitisi palkkatöistä.
Tie unelmaelämään ei ollut itsestään selvä
“2019 vuoden verotietojen tipahtaessa postiluukusta halusin ottaa kuvan tuloistani, jotka olivat hieman yli 50 000€. Minä tein sen!”, iloitsee Marianne Lehikoinen.
Myös nuorella iällä ostettu ensiasunto ilahduttaa pienen tyttövauvan äitiä. Lehikoinen korostaa, kuinka hänellä ei ole koskaan ollut etumatkaa vaan käytössään ainoastaan samoja resursseja, jotka ovat kaikkien muidenkin ulottuvilla. Lehikoinen on syntynyt kongolaisen isän ja suomalaisen äidin esikoislapseksi, ja sittemmin kaksilapsisessa oululaisessa yksinhuoltajaperheessä rahat olivat välillä tiukalla. Lehikoinen on elävä esimerkki siitä, mitä voi saavuttaa, kun tekee lujasti töitä tavoitteidensa eteen.
Nyt Career girl -yhteisön perustaja Marianne Lehikoinen on opastanut jo satoja nuoria naisia löytämään oman juttunsa työelämässä tai yrittäjyyden kautta. Hän haluaa auttaa aloittelevia yrittäjiä pääsemään nopeammin eteenpäin kohti unelmiaan ja menestystä.
Arvostelukappaleet ja tekijän haastattelupyynnöt: adele.couavoux@otava.fi
Sivubisnes on osa Otavan digital first –kustannusohjelmaa, ja teos ilmestyy ensisijaisesti ääni- ja sähkökirjana.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Adèle CouavouxViestintäpäällikkö
Tietokirjat
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Otava
Alexander Stubbin Vallan kolmio-kirja ilmestyy Otavalta 21.8.11.8.2025 13:00:22 EEST | Tiedote
Maailma on muuttunut kolmessa vuodessa enemmän kuin kolmen edellisen vuosikymmenen aikana yhteensä. Venäjän hyökkäyssota Ukrainassa lopetti kylmän sodan jälkeisen aikakauden. Suurvaltapolitiikka teki paluun. Liberaali maailmanjärjestys on murroksessa. Elämme Alexander Stubbin mukaan kansainvälisen politiikan 1918-, 1945- tai 1989-hetkeä, jolloin myös Suomen kaltainen pieni maa voi vaikuttaa muutoksen suuntaan. Alexander Stubb kuvaa kansainvälisen politiikan tilaa ja tulevaisuutta kirjassaan Vallan kolmio - Murroksen aikakausi ja maailmanjärjestyksen tulevaisuus, jonka Otava julkaisee 21.8.
Lasse Lehtisen uutuuskirja Läheltä piti kertoo Suomesta, toteutumattomien katastrofien maasta11.8.2025 10:12:36 EEST | Tiedote
Suositun tarinankertojan ja historioitsijan Lasse Lehtisen näkemyksellinen teos kertoo Suomesta, jossa sattumilla ja yhteensattumilla on ollut suuri merkitys. Syyskuussa julkaistava Läheltä piti on Lasse Lehtisen 50. kirja.
Jari Salosen suositun Zetterman-sarjan uutuudessa pellon keskellä ruostuvasta pakettiautosta löytyy ruumis8.8.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Jari Salosen Zetterman-sarja on kasvattanut suosiotaan kirja kirjalta. Salosen kerrontatyyli on humoristisen leppoisaa ja kulkee osuvin sanavalinnoin. Uutuusromaanissa Rikkihappo tilanne äityy vakavaksi: Zetterman itse on murhaepäilty.
Briitta Hepo-ojan nuortenromaani Viikatetytär leikkii hengellä ja huumorilla6.8.2025 13:30:00 EEST | Tiedote
Palkitun kirjailijan uutuusteos tasapainoilee piinaavan tunnelman ja helpottavan huumorin välillä. Voiko omaa kohtaloaan vastaan taistella?
Kirjasyksy on täällä! Tervetuloa Otavan etäpressiin 20.8. tutustumaan loppuvuoden kiinnostavimpiin uutuuksiin6.8.2025 08:22:00 EEST | Tiedote
Mitkä teokset nousevat puheenaiheiksi tänä syksynä? Otavan etäpressissä saat ensivilkaisun kirjasyksyn 2025 kiinnostavimpiin uutuuksiin ja niiden tekijöihin. Tule inspiroitumaan tulevasta kaudesta ke 20.8. klo 13-15 Zoomissa pidettävään syyspressiin. Pressiin pääset osallistumaan kätevästi omalta koneelta käsin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme