Suomen suurin ruokakaupan uudistus jatkuu – laitoimme paremmaksi Perniön S-marketin

Jo uudistetuista yksiköistä olemme saaneet erinomaista palautetta ja sillä tiellä on hyvä jatkaa. Esimerkiksi hevi- ja juomaosastojen hyvät valikoimat ovat aikaisemissakin uudistuksissa saaneet paljon kehuja, joten varmasti Perniössäkin uudistus otetaan ilolla vastaan. Raikas ja pirteä ovat sanoja, joilla myymälöitä on kuvailtu, kertoo ryhmäpäällikkö Juha Roos SSO:sta.
”Myymälöihin on haluttu luoda lämmintä sekä skandinaavisen avaraa ja valoisaa vaikutelmaa muun muassa puupinnoilla. Trendit ja sesongit nostetaan esiin aiempaa vahvemmin ja valikoimien uutuustuotteita sijoitetaan hyllynpäätyihin, joista toivottavasti saa uusia ideoita arkeen”, kertoo vuoden esimieheksikin juuri palkittu S-market Perniön marketpäällikkö Anssi Lahti.
”S-market kuunteli asiakkaiden toiveita myymälän uudistuksen suhteen. Myymälässä on nyt entistäkin herkullisempi hedelmä- ja vihannesosasto ja uusi paistopiste tuo lisää vaihtoehtoja leipävalikoimiin. Panimotuotteisiin tehtiin myös laajennusta, ja valikoimissa on nyt runsaasti paljon toivottuja pienpanimotuotteita. Näiden lisäksi nopeaan syömiseen on panostettu lisäämällä take away -palveluita. Paikallisia tai lähellä tuotettuja tuotteita valikoimissa on useita kymmeniä ja onhan S-marketien valikoimien tuotteista perinteisestikin yli 80 % kotimaisia”, jatkaa Anssi.
Tuleva uudistus helpottaa ja nopeuttaa asioimista sekä parantaa asiakaspalvelun nopeutta mm. tulossa olevien itsepalvelukassojen ansiosta. Itsepalvelukassat saadaan käyttöön kesän alussa.
Loppuvuodesta uudistuvat vielä kauppakeskus Plazan sekä Karkkilan S-market. Ensi vuoden alussa koittaa vielä Lempolan ja Vihdin S-marketin vuoro. ”Haluamme investointien osalta olla mukana myös ilmastotalkoissa. Uudet energiaratkaisut, kuten uudet kylmäjärjestelmät, kylmälaitosten hukkalämmön hyödyntäminen kiinteistön lämmittämisessä ja led-valaistuksen käyttö varmistavat sen, että uudet myymälät ovat nyt ja tulevaisuudessa energiaa ja luontoa säästäviä. Perniö tosin oli uusissa tiloissa avautuessaan jo vuonna 2013 edelläkävijä: Siellä otettiin ensimmäisten joukossa käyttöön uusia energiatehokkaita ratkaisuja kylmälaitteissa mukaan lukien ympäristöystävällinen C02-kylmälaitteisto ja mm. koko kiinteistön valaistus hoidettiin ledeillä”, kertoo Roos.
Yhteyshenkilöt
Lisätiedot: ryhmäpäällikkö Juha Roos, p. 044 7705 549
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suur-Seudun Osuuskauppa SSO
Nopeus on suurin riski - ruokarobotit muistuttavat koulujen alkaessa valppaudesta liikenteessä5.8.2025 13:37:07 EEST | Tiedote
Suomalaisista lähes jokainen pitää tärkeänä, että koulujen lähellä noudatetaan nopeusrajoitusta. Silti Liikenneturvan toteuttamissa tutkauksissa neljä viidestä kuljettajasta ajaa ylinopeudella koulujen lähistöllä oleville suojateille. Kun koulut alkavat, SSO:n alueellakin tutuksi tulleet S-kaupat-palvelun ruokarobotit kerääntyvät koulujen lähistölle muistuttamaan erityisesti aikuisia valppaudesta, kun liikenteessä on paljon pieniä kulkijoita. Pienetkin ylinopeudet lisäävät kouluteiden turvattomuutta. Liikenneturva korostaa aikuisten vastuuta: jokaisen kuljettajan on kiinnitettävä huomiota omaan ajotapaansa. – Kun kuljettaja rikkoo nopeusrajoitusta, hän tekee tietoisen päätöksen olla noudattamatta liikennesääntöjä ja lisätä muiden turvattomuutta. Ylinopeus on usein opittu tapa, josta voi myös oppia pois. On pidettävä kiinni siitä, että jokainen lapsi voi lähteä koulumatkalle turvallisin mielin. Haastan kaikki aikuiset toimimaan itse hyvinä esimerkkeinä ja liikkumaan sääntöjen mukaan, Li
Sale Vaskion vuokrasopimus päättyy5.8.2025 12:03:00 EEST | Tiedote
SSO:n Sale Vaskion vuokrasopimus päättyy ja myymälä suljetaan syksyllä. Myymälän tilat ovat elinkaarensa loppuvaiheessa ja vanhat tilat vaatisivat merkittäviä saneeraustoimenpiteitä nykyisessä käytössä. – Päätös oli meille harmillinen, mutta kokonaisuuden näkökulmasta ainut mahdollinen vaihtoehto. Vuokranantajan mukaan kiinteistö vaatisi mittavia korjauksia, eikä toiminnan jatkaminen näissä olosuhteissa ole enää tarkoituksenmukaista. Myös itse myymälän päivittäminen nykystandardiemme mukaiseksi vaatisi SSO:lta merkittäviä investointeja, jotka pitkään jatkuneeseen kannattamattomaan toimintaan peilaten eivät ole mahdollisia. Vaskion markkina ei valitettavasti mahdollista myöskään uuden myymälän rakentamista, kertoo SSO:n toimitusjohtaja Tapio Finér. – Haluamme pitää huolta Vaskion kyläläisten mahdollisuudesta helppoon arkeen ja siksi laajennamme Halikon Prisman kotiinkuljetuksen toiminta-aluetta. Toivomme kovasti, että vaskiolaiset löytävät sen kautta uuden, jopa entistäkin paremman ratk
Estradi Kyläkauppa siirtyy uuteen vaiheeseen - SSO myy Estradi Kyläkaupan ja säilyy sen osaomistajana31.7.2025 12:30:30 EEST | Tiedote
Estradi Kyläkauppa Oy on ollut SSO:n kehittämä innovatiivinen konsepti, joka on tarjonnut pientuottajille mahdollisuuden tuoda tuotteensa asiakkaiden ulottuville niin verkossa kuin fyysisessä myymälässä. Konsepti on saanut paljon kiitosta, ja sen kehityksessä on hyödynnetty niin dataa kuin nuorempien sukupolvien näkemyksiä. Myyntipäätöksen taustalla on halu antaa Estradi Kyläkaupalle mahdollisuus kasvaa ja toimia itsenäisesti. Näin Estradi Kyläkauppa voi laajentua valtakunnallisesti – ja mahdollisesti myös kansainvälisille markkinoille, sillä kiinnostusta suomalaisille laatutuotteille kyllä on. Tämä avaakin myös tuottajillemme hienon mahdollisuuden tavoittaa uusia asiakkaita laajemmin kuin koskaan aiemmin. – Uskomme vahvasti, että tulevaisuudessa voimme nähdä ABC Piihoviin kesällä avatun kaltaisia paikallisia kyläpuoteja reilusti enemmän, kun Estradi Kyläkauppa ei ole rajoittunut vain yhden osuuskaupan toimialueelle, kertoo SSO:n kehitysjohtaja Veijo Heinonen. Suur-Seudun Osuuskauppa S
Rantajamit tarjoilivat jälleen rentoa festaritunnelmaa huippuesiintyjien kera7.7.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
Rantajamit keräsivät jälleen tuhansia festarikävijöitä Lohjan Aurlahden rannalle nauttimaan musiikista, kesästä ja hyvästä tunnelmasta. Kolmen päivän aikana lavalle nousi Suomen eturivin artisteja, ja vaikka sää vaihteli, ei se tunnelmaa latistanut – Jamittelijat olivat varustautuneet niin sateeseen kuin auringonpaisteeseen. Lähes ennätyksellinen yleisömäärä ja sujuvat järjestelyt tekivät tapahtumasta jälleen yhden kesän kohokohdista.
Hiilikauppa voi olla jatkossa osa kestävää maataloutta – Suur-Seudun Osuuskauppa vauhdittaa paikallista ilmastotyötä yhteistyöllä Viiman Maatilan kanssa2.7.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Suur-Seudun Osuuskauppa ostaa Viiman Maatila Oy:lta sertifioituja ilmastoyksiöitä. Yhteishankkeessa sekä tuetaan paikallista maataloutta, että testataan uudenlaista tapaa tuoda lisäarvoa ilmastomyötäiselle maataloustoiminnalle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme