Lämpimät ajatukset ilahduttivat opiskelijoita

Yhteensä kolmisen sataa käsin ommeltua, neulottua tai virkattua patalappua löytää paikkansa vaasalaisopiskelijoiden keittiössä tänä keväänä senioreiden korttelikerholaisten ansiosta. Mukana on viesti, jossa toivotetaan mukavia yhteisiä ruokahetkiä, sekä resepti perinteisen kotiruoan tekemiseen.
Patalapputempaus on vaasalaisten ikäihmisten tapa kertoa nuorille, että he ovat tärkeitä ja heitä ajatellaan. Vaasan kaupungin kulttuuritoimi on järjestänyt patalappujen keräyksen korttelikerhoilta ja muilta yhteistyötahoilta ja jakaa ne nyt Vaasan ammattikorkeakoulun ja Vamian sote-alalta valmistuville. Korttelikerhot ovat kaupungin järjestämää viriketoimintaa ikäihmisille.
Terveydenhoitajaksi tänä keväänä valmistuvat Viivi Raja-aho ja Pinja Haapala saivat oman patalappunsa ryhmänsä tapaamisessa Aleressa, jonne kulttuuritoimen edustajat toivat mukanaan osan paketeista. He olivat liikuttuneita muistamisesta.
– Ihana idea. On kiva tietää, että joku ajattelee meitä, Viivi Raja-aho sanoi.
Samassa veneessä
Vaasan kaupungin kulttuurisuunnittelija Leena Nyqvist kertoi, että patalappuidea lähti ajatuksesta, että ikäihmiset halusivat ilahduttaa sote-alan opiskelijoille.
– Meillä on perinteenä valita ennen joulua Vaasan Lucia-mummo, ja siinä Vamian opiskelijat ovat olleet apuna. Tässä haluttiin antaa jotain takaisin.
Kulttuuriohjaaja Johanna Rapon mukaan ikääntyneet ovat yleisestikin huolissaan nuorista, joilla on paljon paineita elämässään.
– Moni ajattelee asioista hyvin samalla tavalla, oli sitten vanha tai nuori, muistutti myös kulttuuriohjaaja Heli Hokkanen.
Jokainen sukupolvi kohtaa nuoruudessaan uudenlaisia vaikeuksia. Nykyisen korona-ajan haasteista ei vielä vuosikymmen sitten tiedetty mitään. Toivomus on, että aikuiset tukisivat nuorten ihmissuhteita, olisivat läsnä heidän arjessaan ja kannustaisivat heitä kohti omia unelmia.
– Kampanjalla haluamme tuoda nuorille sanomaa välittämisestä ihan tavallisessa arjessa. Laitetaan hyvää ruokaa, istutaan keittiön pöydän ääreen keskustelemaan päivän tapahtumista ja aidosti kuunnellaan toisiamme, Leena Nyqvist sanoi.
Osa korttelikerholaisista on ollut erityisen innokkaita tekemään patalappuja. Heli Hokkasen mukaan eräs 89-vuotias on tehnyt satakunta lappua yksin käsin.
Karu vuosi
Tällä viikolla ammattikorkeakouluissa juhlitaan valmistujaisia. Monelle opiskelijalle kevät ja kulunut vuosi on ollut tavallista hankalampi.
Vaasan ammattikorkeakoulusta valmistuu keväällä 20 terveydenhoitajaa. Ryhmänohjaaja Anne Puska onnitteli heitä kevään viimeisessä yhteisessä tapaamisessa, jossa keskusteltiin myös jatko-opintojen mahdollisuuksista. Terveydenhoitajalla on halutessaan useita mahdollisuuksia jatko-opintoihin muun muassa hakeutumalla kätilökoulutukseen, suorittamaan ylempää ammattikorkeakoulututkintoa tai vaikkapa yliopistoon ja hoitotieteen opettajaksi.
– Te olette onnistuneet mahtavasti aikana, jona opiskelussa ja harjoittelujen suorittamisessa on ollut haasteensa. Saatte olla siitä ylpeitä, Puska lausui.
Avainsanat
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Vaasan ammattikorkeakoulusta valmistuu kansainvälisiä ja asiantuntevia insinöörejä, tradenomeja, sairaanhoitajia, terveydenhoitajia ja sosionomeja. Työelämälähtöiset opintomme ja elinvoimainen Vaasan seutu varmistavat erinomaiset työllistymisen mahdollisuudet. Opiskelijoita on noin 3700 ja henkilöstöä 200.
VAMK painottaa koulutuksessaan energiatehokasta tekniikkaa, vientiteollisuuden liiketoimintaosaamista ja moderneja sosiaali- ja terveyspalveluja. Teemme tiivistä yhteistyötä alueen korkeakoulujen sekä seudun energiateknologian keskittymän kanssa, joka on Pohjoismaiden merkittävin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vaasan ammattikorkeakoulu VAMK
Tuotantotalouden insinöörikoulutus alkaa VAMKissa25.6.2025 07:19:00 EEST | Tiedote
Vaasan ammattikorkeakoulu aloittaa tuotantotalouden insinöörikoulutuksen vastatakseen Vaasan alueen energiaklusterin työvoimatarpeisiin. Valtioneuvoston päätös tukee alueen teollisuuden kasvua ja VAMKin roolia kilpailukyvyn ja kestävän kehityksen edistäjänä.
AIMday tuo yhteen työelämän, opiskelijat ja AMK-asiantuntijat16.6.2025 07:21:00 EEST | Tiedote
Vaasan ammattikorkeakoulu edistää innovatiivista yhteistyötä ottamalla käyttöön AIMday-konseptin ensimmäisenä suomalaisena korkeakouluna. Uppsalan yliopistossa kehitetty AIMday yhdistää korkeakoulut ja yritykset ratkaisemaan ajankohtaisia haasteita matalalla kynnyksellä. VAMK käynnistää AIMday-toiminnan syksyllä 2025.
AIMday brings together working life, students, and university experts16.6.2025 07:21:00 EEST | Press release
Vaasa University of Applied Sciences promotes innovative collaborations by implementing the AIMday concept as first university in Finland. AIMday, developed by Uupsala University, connects universities and companies to solve current challenges with low threshold. VAMK’s AIMday activities start in the autumn 2025.
Kansainvälinen yhteistyö tukee uramuutoksia ja uraohjausta2.6.2025 07:23:00 EEST | Tiedote
Nykyinen työelämä asettaa erilaisia muutospaineita niin töissä oleville ja töitä etsiville yksilöille, kuin heitä tukeville ammattilaisille. Vaasan ammattikorkeakoulun koordinoimassa kansainvälisessä hankkeessa autetaan yksilöitä urapolun eri vaiheissa ja tarjotaan käytännön tukea ammatillisen polun suunnitteluun. Erityisesti tuetaan henkilöitä, joilla on sosiaalinen ja taloudellinen syrjäytymisen riski
International collaboration aids career transitions and guidance2.6.2025 07:23:00 EEST | Press release
The current working life places various pressures for change on both individuals who are employed or seeking work, as well as on professionals who support them. In an international project coordinated by Vaasa University of Applied Sciences, individuals are supported at different stages of their career path, with particular attention to those at risk of social and economic exclusion.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme