Suomen Yrittäjät

Yrittäjät: “Millä logiikalla monopoli on hyvä?”

Jaa
- Millä logiikalla yhden julkisen palveluntuottajan monopoli on hyvä? Kun palveluita tuottavat myös yritykset, säästetään aikaa ja rahaa, Suomen Yrittäjien varatoimitusjohtaja Anssi Kujala sanoo. Aihe on akuutti kuntavaalien vuoksi.
Suomen Yrittäjien varatoimiusjohtaja Anssi Kujala. Kuva: Jarkko Översti.
Suomen Yrittäjien varatoimiusjohtaja Anssi Kujala. Kuva: Jarkko Översti.

Yrittäjät ehdottavat hankinta- ja palvelustrategioiden yhdistämistä monituottajuusstrategiaksi.

- Se että palveluita tuottavat yritykset, järjestöt ja julkinen sektori, sopii julkisiin palveluihin lähes aina paremmin kuin yhden tuottajan monopoli, Kujala sanoo.

Usean tuottajan mallia kutsutaan monituottajuudeksi.

- Kunta voi keskittyä järjestämisvastuuseensa, valvomaan palveluiden laatua ja järjestää esimerkiksi vanhusten palvelut palveluseteleillä, joita vastaanottaisivat alueen yritykset. Näin turvataan myös oman kunnan elinvoima paikallisia yrityksiä käyttämällä, Kujala sanoo.

Monituottajuus turvaa myös lähipalvelut. Osana Suomen Yrittäjien kuntavaalikampanjaa järjestö järjestää Lähilauantain 29.5. Tapahtumia on verkossa ja koronatilanteen salliessa myös ulkotapahtumina.

- On aivan järjetöntä, jos kotimaisten pienten ja keskisuurten yritysten huikeaa potentiaalia ei hyödynnetä nykyistä enemmän julkisten palveluiden tuottamisessa. Yritykset tarjoavat parempia palveluita, kustannussäästöjä ja asiakkaille vaihtoehtoja, Kujala muistuttaa.

- Tulevalla valtuustokaudella kuntapäättäjien kannattaa ehdottomasti edistää monituottajuutta!

Palveluseteli toimii muissakin kuin sote-palveluissa

Monituottajuutta voi edistää ottamalla palvelusetelit käyttöön luovasti eri toimialoilla. Palveluseteli kun sopii muihinkin julkisesti järjestettäviin palveluihin kuin sosiaali- ja terveyspalveluihin. Käytössä ovat esimerkiksi yrityspalvelu- ja innovaatiosetelit sekä henkilö- ja ateriakuljetusten sekä lääkejakelun palveluseteli.

- Parhaimmillaan kaikki kuntalaiset voivat itse valita tarvitsemansa palveluntuottajansa, Kujala huomauttaa.

Tuotteet ja palvelut kannattaa ostaa avoimesti yrityksiltä

Erittäin keskeinen keino on myös ostaa palvelut ja tuotteet avoimesti yrityksiltä, eikä omilta kuntayhtiöiltä.

- Kotimaisten yritysten hyödyntäminen kunnan palvelutuotannossa on päättäjälle hyvä työkalu edistää yritysten elpymistä koronapandemiasta. Kun yrittäjille riittää kauppaa, ne voivat tarjota enemmän työtä, Suomen Yrittäjien elinkeinopolitiikan asiantuntija Janika Tikkala sanoo.

“Monopolissa kunta jää yhden toimittajan loukkuun, hinnat sanellaan eikä laadusta kilpailla”

Suomen Yrittäjät ehdottaa, että tulevat kunnanvaltuustot valmistelevat strategian monituottajuuden lisäämisestä kunnan palveluissa. Tämä korvaisi nykyiset hankintastrategiat ja palvelustrategiat.

- Kuntien on kuljettava määrätietoisesti kohti monituottajuutta, ei monopolia. Monopolissa kunta jää yhden toimittajan loukkuun, hinnat sanellaan eikä laadusta kilpailla. Näin voi käydä myös, kun kunta tuottaa palvelut itse, Janika Tikkala sanoo.

- Monituottajamallilla kunnan oma tuotanto ei ylikuormitu, eikä kysyntäpiikkeihin tarvitse varautua pitämällä kallista ylikapasiteettia.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Suomen Yrittäjien varatoimiusjohtaja Anssi Kujala. Kuva: Jarkko Översti.
Suomen Yrittäjien varatoimiusjohtaja Anssi Kujala. Kuva: Jarkko Översti.
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Suomen Yrittäjät
Suomen Yrittäjät
Käynti: Maistraatinportti 2 / Posti: PL 999
00240 HELSINKI

09 229 221 (vaihde klo 8.00-16.00)http://www.yrittajat.fi

Suomen Yrittäjät on jäsenmäärältään elinkeinoelämän suurin keskusjärjestö, joka ajaa yrittäjien sekä pienten ja keskisuurten yritysten asiaa. Jäseniä Yrittäjien paikallisyhdistyksissä on lähes 70 000 ja toimialajärjestöissä noin 36 000. Ne työllistävät Tilastokeskuksen (2023) mukaan yrittäjät mukaan lukien noin 590 000 henkilöä ja yritysten yhteenlaskettu liikevaihto on noin 171 miljardia euroa. Yrittäjäjärjestön toiminta rakentuu 372 paikallisyhdistyksestä, 21 aluejärjestöstä ja 60 toimialajärjestöstä. Lisätietoa: www.yrittajat.fi.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät

Yrittäjät: Tänään voimaan tuleva suojelutyölaki jäi puolitiehen16.6.2025 06:03:00 EEST | Tiedote

Lainsäädäntömuutokset, jotka turvaavat suojelutyön työtaistelutilanteissa, tulevat voimaan 16.6.2025. Suojelutyö on työtaistelun aikana tehtävää välttämätöntä työtä, joka turvaa ihmisten hengen ja terveyden. Suojelutyöstä ei ole aikaisemmin säädetty laissa. – Suojelutyöstä säätäminen on tärkeää, sillä työtaisteluilla ei saa vaarantaa ihmisten henkeä, terveyttä tai omaisuutta, Suomen Yrittäjien johtava asiantuntija Albert Mäkelä sanoo.

Yrittäjägallup: Yli puolet pk-yrityksistä hakee kasvua14.6.2025 07:30:00 EEST | Tiedote

Yli puolet pk-yrityksistä tavoittelee kasvua. Kasvuhakuisimpia ovat yli kymmenen henkilöä työllistävät yritykset, teollisuusyritykset ja alle 39-vuotiaiden yrittäjien yritykset. Alueellisesti eniten kasvuhakuisuutta on pääkaupunkiseudulla. "On positiivista, että niin moni pk-yritys tavoittelee kasvua. Samalla on tärkeää tunnistaa ja ottaa vakavasti yritysten raportoimat esteet, kuten verotus, rahoitusvaikeudet ja neuvonnan saatavuus”, Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen sanoo.

Yrittäjägallup: Sivukulujen alentaminen olisi tärkein työvoimapulaa helpottava tekijä11.6.2025 07:30:00 EEST | Tiedote

Puolet yrityksistä ei aio palkata työntekijää seuraavan kolmen vuoden sisällä. Eniten heitä on yksinyrittäjissä. Palkan sivukulujen alentaminen ja henkilöperusteisen irtisanomisen helpottaminen olisivat palkkausaikeissa olevien mielestä tärkeimmät yrityksen mahdollista työvoimapulaa helpottavat sääntelymuutokset. Yrittäjägallupin mukaan 56 prosenttia yrityksistä, jotka suunnittelevat rekrytointia lähivuosina, pitävät palkan sivukulujen alentamista keskeisimpänä tekijänä. 52 prosenttia painottaa henkilöperusteisen irtisanomisen helpottamista.

Yrittäjät: Taksilakia muutettava yrittäjyys edellä, kyytejä oltava tarjolla kautta maan6.6.2025 14:24:52 EEST | Tiedote

Taksilain tulee mahdollistaa yrittäjille erilaiset liiketoimintamallit. Liian tiukat vaatimukset hankaloittavat markkinoille pääsyä ja lisäävät byrokratiaa. Yrittäjät on myös huolissaan siitä, riittääkö takseja kysyntäpiikeissä tai maaseudulla. Suomen Yrittäjät jätti tänään lausunnon liikenne- ja viestintäministeriön luonnokseen taksilain uudistamisesta.

Yrittäjät: Työsopimuslakiin oikeansuuntaisia uudistuksia, jousto määräaikaisiin tärkeää2.6.2025 12:25:26 EEST | Tiedote

Hallituksen työsopimuslain esitysluonnos jää puutteelliseksi. Mietinnössä ehdotetut muutokset ovat oikeansuuntaisia, vaikka ne eivät täysin vastaa hallitusohjelman tavoitteita. “Lomautusilmoitusajan lyhentäminen on merkittävä uudistus, joka parantaa yritysten mahdollisuuksia reagoida nopeasti muuttuviin tilanteisiin. Myös määräaikaisien työsopimuksien solmimisen helpottaminen on tärkeää", Suomen Yrittäjien johtaja Atte Rytkönen-Sandberg sanoo.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye