Yhteiskunta-alan korkeakoulutetut ry

YKA palkitsi kevään 2021 ylioppilaskirjoituksissa menestyneitä stipendeillä

Jaa
Yhteiskunta-alan korkeakoulutetut ry jakoi kuudelle ylioppilaalle stipendin kunnianosoituksena erinomaisesta menestyksestä yhteiskuntaopin kirjoituksissa keväällä 2021. Stipendit menivät Helsinkiin, Klaukkalaan, Raumalle ja Tampereelle.

Palkitsimme seuraavat kuusi kevään kirjoituksissa menestynyttä opiskelijaa:

  • Eerika Tilander, Ressun lukio
  • Siiri Parantainen, Helsingin normaalilyseo
  • Viktor Vähätalo, Arkadian yhteislyseo
  • Jessica Kaskinen, Rauman lyseon lukio
  • Heini Salonen, Tampereen klassillinen lukio
  • Pietari Oikarinen, Ressun lukio

Liitto iloitsee lukiolaisten mielenkiinnosta yhteiskunta-alan teemoja kohtaan ja kannustaa ylioppilaita opiskelemaan yhteiskuntatieteitä jatkossakin.

– Oli ilo saada palkita yhteiskuntatieteiden parhaita tänäkin vuonna. Laaja ymmärrys yhteiskuntien toiminnasta on korostunut kuluvana vuonna ja on hienoa nähdä, että näiden ilmiöiden pohdinta kiinnostaa merkittävänä osana ylioppilaskirjoituksia, toteaa YKAn toiminnanjohtaja Simo Pöyhönen.

YKA on jakanut stipendejä yhteiskuntaopin kirjoittaneille keväästä 2012 lähtien. Lämpimät onnittelut stipendin saaneille ja menestystä yhteiskunta-alalla myös jatkossa!

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

viestintäpäällikkö Laura Piiroinen
laura.piiroinen@yhteiskunta-ala.fi
p. 010 231 0359

Kuvat

Tietoja julkaisijasta

Yhteiskunta-alan korkeakoulutetut ry
Yhteiskunta-alan korkeakoulutetut ry
Mikonkatu 8 A
00100 Helsinki

010 231 0350https://yka.fi/

Yhteiskunta-alan korkeakoulutetut ry on akavalainen etu- ja palvelujärjestö, joka toimii jäsentensä edunvalvojana työmarkkinoilla. Liiton nimi oli aiemmin Suomen Valtiotieteilijöiden Liitto SVAL ry. Liittoon kuuluu yli 13 000 korkeakoulutettua jäsentä, jotka työskentelevät hallinnon, talouden, tutkimuksen, koulutuksen sekä viestinnän esihenkilö- ja asiantuntijatehtävissä. Yleisimmät tutkintonimikkeet ovat VTM, YTM ja HTM. Lisätietoja: yka.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Yhteiskunta-alan korkeakoulutetut ry

YKAn Hanna Sauli: Epämääräinen irtisanomislaki ei palvele työntekijöitä eikä työnantajia18.12.2025 11:50:18 EET | Tiedote

Eduskunta käsittelee parhaillaan lakia, joka madaltaisi merkittävästi työsuhteessa olevien henkilöperustaista irtisanomiskynnystä ja heikentäisi työntekijän oikeudellista asemaa. Irtisanomisperusteelta ei tulevaisuudessa enää vaadittaisi painavuutta, eikä irtisanomisen taustalla olevan velvoitteen rikkomisen tarvitsisi olla olennaista tai teoltaan vakavaa. YKA pyytää eduskuntaa vielä harkitsemaan lain hyväksymistä.

Vuoden 2026 yhteiskuntatietelijäksi tutkija ja tietokirjailija Timo R. Stewart – “Tutkijoiden tehtävä on esittää tiukkaa kritiikkiä ja nostaa esiin uusia näkökulmia”22.11.2025 12:06:10 EET | Tiedote

Yhteiskunta-alan korkeakoulutetut YKA on valinnut vuodesta 1999 lähtien Vuoden yhteiskuntatieteilijän. Vuoden 2026 kunniamaininta on myönnetty politiikan historiaan erikoistuneelle tutkijalle ja tietokirjailijalle Timo R. Stewartille. Valinnan tekee vuosittain YKAn hallitus, ja tämänvuotinen päätös julkistettiin liittovaltuuston syyskokouksessa 22.11.2025.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye