
Fatim Diarra ja Silla Kakkola valittu European Women’s Lobbyn hallitukseen

EWL edustaa yli 2000 eri naisjärjestöä 26 eri jäsenmaasta ja pyrkii toiminnallaan edistämään naisten oikeuksia ja tasa-arvoa, niin laajemman yleisön silmissä kuin EU-instituutioissa tapahtuvan päätöksenteon parissa. EWL on myös meille keskeinen keino vaikuttaa EU-päätöksentekoon ja koemme tärkeänä sen, että EWL:n hallitustyön kautta saamme suomalaisten naisjärjestöjen äänen kuuluviin myös kansainvälisellä tasolla.
Naisten oikeudet ovat tänä päivänä uhattuna, myös EU:n jäsenmaissa. Istanbulin sopimuksen kohtaama vastustus on esimerkki huolestuttavasta, naisten oikeuksien rajoittamiseen pyrkivästä liikehdinnästä.
”Naisten oikeudet ovat uuden konservatiivisen hyökkäyksen kohteena, kuten Puolan, Unkarin ja Turkin esimerkit osoittavat. Siskomme joutuvat käymään nyt ne taistelut uudestaan, jotka heidän äitinsä ja isoäitinsä kävivät. Olemme iloisia, että voimme NYTKISin edustajana antaa Naisasialiitto Unionin osaamisen paremmin näiden maiden naisten käyttöön. On aivan valtavan suuri kunnia päästä tekemään työtä naisten oikeuksien puolesta eurooppalaisella tasolla”, toteaa Fatim Diarra.
EWL on myös viimeisen vuoden aikana nostanut vahvasti esiin koronapandemian sukupuolivaikutuksia.
”Pandemian sukupuolivaikutukset ovat näkyneet vahvasti ja vaikuttaneet mm. naisten toimeentuloon ja hoivan sukupuolittuneisuuteen. Eurooppalaisen yhteistyön kautta pääsemme tarttumaan näihinkin epäkohtiin. Naisten oikeuksien ja tasa-arvon tulee olla läpileikkaavasti mukana EU:n elpymistoimissa”, sanoo Silla Kakkola.
EWL:n hallituskausi on kaksivuotinen. Uusi hallitus valittiin 5.-6.6.2021 järjestetyssä vuosikokouksessa. Vuonna 2020 NYTKIStä edustivat NYTKISin pääsihteeri Johanna Pakkanen ja Naisasialiitto Unionin Milla Pyykkönen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Silla Kakkola
Pääsihteeri, Naisjärjestöt Yhteistyössä - Kvinnoorganisationer i Samarbete NYTKIS ry
puh. +358 50 469 6242
Riikka Pennanen
Viestintäsuunnittelija, Naisasialiitto Unioni ry
puh. 044 901 5933
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Bulevardi 11 A 1
00120 Helsinki
Bulevardi 11 A 1
00120 Helsinki
Naisjärjestöt Yhteistyössä - Kvinnoorganisationer i Samarbete NYTKIS ry on kattojärjestö, johon kuuluvat eduskunnassa edustettuina olevien puolueiden naisjärjestöt sekä Naisasialiitto Unioni ry, Naisjärjestöjen Keskusliitto ry ja Sukupuolentutkimuksen seura ry.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Naisjärjestöt yhteistyössä - NYTKIS ry
Naisjärjestöt kannustavat naisia lähtemään ehdolle aluevaaleissa23.9.2021 13:30:00 EEST | Tiedote
Tammikuussa käytävät aluevaalit lähestyvät kovaa vauhtia ja ehdokasasettelu on aluillaan. Hyvinvointialueissa tehdään tasa-arvon toteutumiselle keskeisiä päätöksiä ja on tärkeää saada moninaisia ääniä kuuluviin.
Naisjärjestöjen terveiset budjettiriiheen: Nyt on aika purkaa hoivavelkaa3.9.2021 08:00:00 EEST | Tiedote
Koronapandemian aiheuttama, kiireettömien terveyspalveluiden lykkääminen on kerryttänyt jonoja terveydenhuoltopalveluihin ja uhkaa ajaa hoitajat pois alalta. Naisjärjestöt peräänkuuluttavat hallitukselta lisää resursseja hoivavelan pikaiseen, mutta kestävään purkuun.
Ilmastonmuutoksen torjuminen on tasa-arvokysymys30.8.2021 14:00:00 EEST | Tiedote
Naisjärjestöt vaativat budjettiriiheen valmistautuvalta hallitukselta toimia ilmastonmuutosta vastaan. Ilmasto- ja energiapolitiikkaan liittyvät päätökset on tehtävä sukupuolivaikutukset arvioiden.
Naisjärjestöjen keskusliitto ja NYTKIS: Naisten moninaisuus on voimavara28.6.2021 13:00:50 EEST | Tiedote
Naisjärjestöjen Keskusliitto ja Naisjärjestöt Yhteistyössä NYTKIS ry painottavat, että tasa-arvoa edistetään parhaiten yhteisenä rintamana ketään syrjimättä. Nyt Pride-viikolla koemme erityisen tärkeänä sen, että transihmisten perusoikeudet tunnistetaan ihmisoikeuskysymyksinä.
Istanbulin sopimus täytti 10 vuotta – Naisjärjestöt vaativat lisätoimia sopimuksen toimeenpanemiseksi12.5.2021 17:00:00 EEST | Tiedote
Naisiin kohdistuva väkivalta on Suomessa vakava ja kansainvälisestikin tunnistettu ihmisoikeusongelma. Euroopan neuvoston yleissopimus naisiin kohdistuvan väkivallan ja perheväkivallan ehkäisemisestä ja torjumisesta, eli Istanbulin sopimus, laadittiin suojelemaan naisia kaikelta väkivallalta, turvaamaan heidän oikeuksiaan ja edistämään tasa-arvoa.