Uusi haitallinen vieraslaji kiehkuravesirutto löytyi Paimiosta – uposlehtinen vesikasvi voi muodostaa massakasvustoja (Varsinais-Suomi)

Kiehkuravesirutto muistuttaa Suomessa vakiintuneena tavattavaa kanadanvesiruttoa (Elodea canadensis), joka on kansallisesti haitalliseksi säädetty vieraslaji ja muodostaa massakasvustoja esimerkiksi Kuusamossa. Lajeja on vaikea erottaa toisistaan, mutta ne eroavat erityisesti lehtien muodon perusteella.
Kiehkuravesiruttoa on jo esiintynyt Virossa, Ruotsissa ja Norjassa. Suomen luonnosta lajia ei ole aiemmin havaittu. Kiehkuravesirutto on levinnyt Ankkalampeen todennäköisimmin ihmisen levittämänä mahdollisesti akvaariosta. Ankkalammesta on tavattu myös akvaariokalana tunnettu aurinkoahven (Lepomis gibbosus), joka on myös EU:ssa haitalliseksi säädetty vieraslaji.
Kiehkuravesirutto leviää kanadanvesiruton tavoin pienestäkin versonpätkästä ja voi valloittaa nopeasti uusia alueita myös meillä Suomessa. Uusista havainnoista tulee ilmoittaa vieraslajit.fi-sivustolla kuvan kera.
Kiehkuravesiruton ja muidenkin haitallisten vieraslajien levittäminen on kiellettyä. Lajeja ei tule levittää edes omaan pihalampeen, sillä lajit voivat edelleen levitä esimerkiksi lintujen välityksellä. Vesistöstä toiseen siirryttäessä tulee huolehtia, että kasvinosia ei siirry toiseen vesistöön.
Aktiivisia torjuntatoimia tulossa
Uuden EU:ssa haitalliseksi säädetyn vieraslajin löytyessä jäsenmaiden tulee ilmoittaa havainnosta ja torjuntatoimista Euroopan unionille. Torjuntatoimet suunnitellaan useiden viranomaisten yhteistyönä. Heinäkuun aikana Ankkalammella ja muissa lähialueen vesistöissä selvitetään tarkemmin kiehkuravesiruton esiintymistä. Alueen vesistöjen virkistyskäyttäjiä pyydetään kiinnittämään erityistä huomiota kasviosien poistamiseen mahdollisista vesikulkuneuvoista tai rantaleluista lajin leviämisen estämiseksi.
Lisätietoa
Leena Lehtomaa, Ylitarkastaja Varsinais-Suomen ELY-keskus,
leena.lehtomaa@ely-keskus.fi, p. 029 5022894
Marja Vieno, Ylitarkastaja, Varsinais-Suomen ELY-keskus,
marja.vieno@ely-keskus.fi, p. 029 5022372
Erja Huusela, Erikoistutkija, Luonnonvarakeskus,
erja.huusela@luke.fi, p. 029 5326148
Vieraslajit.fi-sivusto
Kiehkuravesirutto vieraslajit.fi -sivustolla https://vieraslajit.fi/lajit/MX.52867
Kanadanvesirutto vieraslajit.fi-sivustolla: https://vieraslajit.fi/lajit/MX.40119
Aurinkoahven vieraslajit.fi-sivustolla: https://vieraslajit.fi/lajit/MX.206832
Avainsanat
Kuvat

Tietoja julkaisijasta

Itsenäisyydenaukio 2
20800 Turku
0295 022 500 (vaihde)http://www.ely-keskus.fi/varsinais-suomi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Varsinais-Suomen ELY-keskus
Varsinais-Suomen ja Satakunnan päällystystyöt viikolla 3018.7.2025 15:12:43 EEST | Tiedote
Viikolla 30 päällystöitä tehdään Satakunnassa Nakkilassa ja Karvialla. Varsinais-Suomessa suoritetaan päällystystöitä edeltäviä valmistelutöitä Naantalissa.
Helteet ovat lisänneet sinilevien määrää Lounais-Suomessa (Varsinais-Suomi, Satakunta)17.7.2025 09:36:06 EEST | Tiedote
Heinäkuulle tyypillisesti sinilevien määrä on lisääntynyt Lounais-Suomessa. Kuluvalla viikolla sinilevää on havaittu vaihteleva määrä jo kymmeneltä vakioseurantapaikalta. Viime viikolla sinilevästä ilmoitettiin kuudelta vakiopaikalta. Sinilevät esiintyvät paikallisesti, joten veden uinti- ja käyttökelpoisuus kannattaa varmistaa aina paikan päällä.
Varsinais-Suomen ja Satakunnan päällystystyöt viikolla 2911.7.2025 11:16:22 EEST | Tiedote
Viikolla 29 päällystöitä tehdään Satakunnassa Nakkilassa, Karvialla ja Raumalla. Varsinais-Suomessa päällystetään jalankulku- ja pyöräilyväylää Salossa.
Sinilevätilanteessa pientä muutosta Lounais-Suomessa (Varsinais-Suomi, Satakunta)10.7.2025 11:36:50 EEST | Tiedote
Lounais-Suomessa on kuluvalla viikolla havaittu vähäisesti sinilevää kuudella vakioseurantapaikalla. Viime viikolla havaintoja sinilevästä tehtiin neljältä seurantapaikalta. Sään on ennustettu lämpenevän, mikä voi edesauttaa sinilevien runsastumista tulevilla viikoilla. Sinilevät esiintyvät paikallisesti, joten veden uinti- ja käyttökelpoisuus kannattaa varmistaa aina paikan päällä.
Varsinais-Suomen ELY-keskus on antanut yhteysviranomaisen lausunnon Fertilex Oy:n suunnitteleman munituskanalan laajennushankkeen YVA-ohjelmasta, Laitila10.7.2025 10:02:46 EEST | Tiedote
Varsinais-Suomen ELY-keskus on antanut yhteysviranomaisen lausunnon Fertilex Oy:n Laitilaan suunnitteleman munituskanalan laajennushankkeen ympäristövaikutusten arviointiohjelmasta eli YVA-ohjelmasta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme