Business Wire

Täydennys tarjousasiakirjaan koskien Adapteo Oyj:n hallituksen suosittelemaa julkista käteisostotarjousta Adapteo Oyj:n osakkeenomistajille on julkaistu

5.8.2021 19:17:00 EEST | Business Wire | Tiedote

Jaa

Palace Bidco Oy (”WSIP Bidco”), joka on West Street Global Infrastructure Partners IV, L.P.:n lukuun perustettu ja sen välillisesti kokonaan omistama yksityinen osakeyhtiö, julkisti 17.5.2021 Adapteo Oyj:n (”Adapteo”) hallituksen suositteleman julkisen käteisostotarjouksen Adapteon osakkeenomistajille kaikkien Adapteon osakkeiden hankkimiseksi WSIP Bidcolle (”Ostotarjous”). WSIP Bidco tarjoaa 165 Ruotsin kruunua kustakin Adapteon osakkeesta. Ostotarjousta koskeva tarjousasiakirja julkaistiin 23.6.2021 (”Tarjousasiakirja”).

WSIP Bidco on laatinut Tarjousasiakirjaa koskevan täydennysasiakirjan (”Täydennysasiakirja”), joka on julkaistu tänään. Täydennysasiakirja on laadittu liittyen 3.8.2021 julkistettuun Adapteon osavuosiselvitykseen tammi-kesäkuulta 2021, täydentäviin tietoihin koskien euroissa maksettavaa selvitysmaksua niille Adapteon osakkeenomistajille, joiden osakkeet on rekisteröity suoraan Euroclear Finlandissa, sekä Ruotsin arvopaperilautakunnan lausuntoon AMN 2021:39 liittyen Goldman Sachsin kaupankäyntiyksikön toteuttamiin osakelainauksiin tiettyjen välitysvelvoitteiden toteuttamiseksi.

Englanninkielinen Täydennysasiakirja ja Täydennysasiakirjan suomenkielinen käännös sekä kaikki muu Ostotarjousta koskeva dokumentaatio ovat saatavilla seuraavilla verkkosivuilla:

Täydennysasiakirjan englanninkielinen versio on saatavilla myös osoitteessa www.fi.se.

Kuten aiemmin on ilmoitettu, Ostotarjouksen hyväksymisaika alkoi 24.6.2021, ja se päättyy 16.8.2021 klo 16.00 CEST. Selvitysmenettely aloitetaan sen jälkeen, kun WSIP Bidco ilmoittaa, että Ostotarjouksen ehdot ovat täyttyneet tai kun WSIP Bidco muutoin päättää toteuttaa Ostotarjouksen. Mikäli tällainen ilmoitus annetaan 19.8.2021, selvitysmenettelyn odotetaan alkavan arviolta 26.8.2021.

Lisätietoja Ostotarjouksesta on saatavilla:

www.gs.com/wsip-recommended-offer-adapteo

Tiedot on toimitettu julkaistaviksi 5.8.2021, klo 18:00 CEST.

Adapteo lyhyesti

Adapteo on Pohjois-Euroopan johtava joustavien, uudelleenkäytettävien vuokrattavien mukautettavien rakennusten tarjoaja sosiaalisen infrastruktuurin ja toimistotilojen sektoreille. Adapteo pääasiallisesti vuokraa muunneltavia rakennuksia kouluiksi, päiväkodeiksi, vanhusten hoiva-alalle, toimistoiksi, majoitukseen ja tapahtumiin. Muunneltavia rakennuksia hyödyntäen asiakkaat voivat muuntaa ja kasvattaa tai pienentää rakennuksia sekä muuttaa niiden käyttötarkoitusta muutamassa viikossa käyttäen hyväksi mukautettavia ja siirtokelpoisia rakennuskonsepteja. Adapteo toimii Ruotsissa, Suomessa, Norjassa, Tanskassa, Saksassa, Belgiassa ja Alankomaissa. Suuri osa Adapteon liikevaihdosta on luonteeltaan toistuvaa ja vuokratuotto on pääasiassa peräisin julkisen sektorin asiakkaiden kanssa solmituista vuokrasopimuksista.

Tärkeää tietoa

Ostotarjousta ei tehdä suoraan tai välillisesti Australiaan, Kanadaan, Hongkongiin, Japaniin, Uuteen-Seelantiin tai Etelä-Afrikkaan postipalveluiden kautta tai millään muulla tavalla tai välineellä (sisältäen, mutta ei rajoittuen, sähköpostin, faksin, teleksin, puhelimen sekä internetin kautta tai muutoin) tai millään osavaltioiden väliseen tai ulkomaankauppaan liittyvällä tavalla tai minkään kansallisen arvopaperipörssin tai sen tarjoamien palveluiden kautta Australiassa, Kanadassa, Hongkongissa, Japanissa, Uudessa-Seelannissa tai Etelä-Afrikassa tai näihin maihin. Näin ollen tätä lehdistötiedotetta tai mitään Ostotarjoukseen liittyvää aineistoa ei lähetetä eikä tule lähettää tai muutoin toimittaa Australiaan, Kanadaan, Hongkongiin, Japaniin, Uuteen-Seelantiin tai Etelä-Afrikkaan.

Tätä lehdistötiedotetta ei lähetetä eikä sitä tule lähettää sellaisille osakkeenomistajille, joilla on rekisteröity osoite Australiassa, Kanadassa, Hongkongissa, Japanissa, Uudessa-Seelannissa tai Etelä-Afrikassa. Australiassa, Kanadassa, Hongkongissa, Japanissa, Uudessa-Seelannissa tai Etelä-Afrikassa asuvien tai oleskelevien henkilöiden puolesta osakkeita hallinnoivien pankkien, välittäjien, pörssimeklareiden ja muiden hallintarekisteröinnin hoitajien ei tule toimittaa Ostotarjousta tai mitään muita Ostotarjouksen yhteydessä vastaanottamiaan asiakirjoja kyseisille henkilöille.

Tässä lehdistötiedotteessa esitetyt tulevaisuuden tilanteita tai olosuhteita koskevat tiedot, mukaan lukien lausumat tulevasta tuloskehityksestä, kasvusta tai muista kehitysennusteista tai muista Ostotarjouksen eduista, ovat tulevaisuutta koskevia lausumia. Tällaiset lausumat voi yleensä, mutta ei aina, tunnistaa siitä, että niiden yhteydessä esiintyy sellaisia ilmauksia kuten ”olettaa”, ”aikoa”, ”odottaa”, ”arvioida”, ”uskoa” tai muita vastaavia ilmauksia. Tulevaisuutta koskeviin lausumiin liittyy luonnostaan riskejä ja epävarmuustekijöitä, sillä ne koskevat tulevaisuuden tapahtumia ja riippuvat tulevaisuuden olosuhteista. Useiden tekijöiden johdosta, joista monet ovat WSIP Bidcon vaikutusmahdollisuuksien ulkopuolella, ei voi olla varmuutta siitä, että tosiasialliset tulokset eivät poikkea olennaisesti siitä, mitä tulevaisuutta koskevissa lausumissa on ilmaistu tai mitä niistä on pääteltävissä. Tulevaisuutta koskevat lausumat koskevat vain sitä hetkeä, jolloin ne on annettu, eikä WSIP Bidcolla ole velvollisuutta (eikä WSIP Bidco anna sitoumusta) päivittää tai tarkistaa tällaisia tulevaisuutta koskevia lausumia uusien tietojen, tulevaisuuden tapahtumien tai muiden seikkojen perusteella, ellei soveltuvassa lainsäädännössä näin edellytetä.

Tietoja osakkeenomistajille Yhdysvalloissa

Ostotarjous kohdistetaan Yhdysvalloissa asuville Adapteon osakkeenomistajille soveltaen soveltuvilta osin vuoden 1934 Yhdysvaltain arvopaperipörssilakia, muutoksineen (U.S. Securities Exchange Act of 1934, ”Yhdysvaltain Pörssilaki”) ja siihen perustuvia sääntöjä ja määräyksiä (mukaan lukien Yhdysvaltain Pörssilain kohtaa 14(e) ja sen nojalla annettua Regulation 14E -säännöstä). Ostotarjous kuuluu lisäksi Yhdysvaltain Pörssilain Rule 14d–1(d) -säännöksessä määritetyn erivapauden (”Tier II -ostotarjous”) ja julkisia ostotarjouksia koskevien sääntöjen piiriin. Tämä Ostotarjous koskee Suomen lakien mukaisesti perustettua yhtiötä. Ostotarjoukseen sovelletaan Ruotsin lakiin perustuvia tiedonantovelvollisuus- ja menettelymääräyksiä, jotka saattavat poiketa Yhdysvalloissa sovellettavista tiedonantovelvollisuus- ja menettelymääräyksistä. Yhdysvalloissa asuvien Adapteon osakkeenomistajien (”Yhdysvaltalaiset Osakkeenomistajat”) tulee ottaa huomioon, että Adapteon osaketta ei ole noteerattu Yhdysvalloissa sijaitsevassa pörssissä ja että Adapteoon ei kohdistu Yhdysvaltain Pörssilaissa määritettyjä säännöllistä raportointia koskevia vaatimuksia, eikä Adapteo ole velvollinen raportoimaan eikä se raportoi Yhdysvaltojen arvopaperi- ja pörssikomissiolle (engl. the U.S. Securities and Exchange Commission, ”SEC”) edellä mainitun lain perusteella.

Yhdysvalloissa Ostotarjouksen tekee ainoastaan WSIP Bidco.

Ostotarjous tehdään Yhdysvaltalaisille Osakkeenomistajille samoilla ehdoilla kuin muille Adapteon osakkeenomistajille, joille Ostotarjous on kohdistettu. Kaikki tietoja sisältävät asiakirjat, mukaan lukien Tarjousasiakirja, jaetaan Yhdysvaltalaisille Osakkeenomistajille vastaavalla tavalla kuin muille Adapteon osakkeenomistajille.

Ostotarjoukseen sovelletaan muutoin Ruotsin lainsäädännössä määritettyjä tiedonantovelvollisuus- ja menettelymääräyksiä, kuten esimerkiksi peruutusoikeutta, Tarjouksen aikataulua, pidennys- ja tulosilmoituksia sekä selvitysmenettelyitä (mukaan lukien vastikkeen maksujen ajoitus) ja ehdoista luopumista koskevia tiedonantovelvollisuus- ja menettelymääräyksiä, jotka saattavat poiketa Yhdysvaltojen sisäisillä markkinoilla toteuttaviin ostotarjouksiin sovellettavista vaatimuksista tai menettelytavoista. Koska Ostotarjous on Tier II -ostotarjous, siihen sovelletaan Ruotsin lainsäädännössä asetettua selvitysmenettelyä, joka poikkeaa Yhdysvalloissa tavanomaisesti käytetystä selvitysmenettelystä erityisesti siltä osin, milloin vastike maksetaan. Ruotsin lain mukaisesti toteutettava Ostotarjous tehdään Yhdysvaltaisille Osakkeenomistajille soveltuvan Yhdysvaltojen arvopaperilainsäädännön sekä kyseiseen lainsäädäntöön perustuvien erivapauksien mukaisesti Tier II -ostotarjouksena. Siinä määrin kuin Ostotarjoukseen sovelletaan Yhdysvaltain arvopaperilainsäädäntöä, kyseisiä säännöksiä sovelletaan ainoastaan Yhdysvaltalaisiin Osakkeenomistajiin, eivätkä muut henkilöt voi esittää niihin perustuvia vaatimuksia. Yhdysvaltalaisten Osakkeenomistajien tulee ottaa huomioon, että tarjousvastikkeen valuutta on Ruotsin kruunu ja että valuuttakurssivaihtelut eivät vaikuta tarjousvastikkeeseen.

Adapteon tilinpäätökset sekä kaikki tässä lehdistötiedotteessa esitetyt Adapteoa koskevat taloudelliset tiedot ja muut Ostotarjoukseen liittyvät asiakirjat on laadittu tai ne laaditaan IFRS-periaatteiden mukaisesti, eivätkä ne välttämättä ole verrattavissa Yhdysvalloissa toimivien yhtiöiden tilinpäätöksiin tai taloudellisiin tietoihin tai sellaisten muiden yhtiöiden tilinpäätöksiin tai taloudellisiin tietoihin, jotka on laadittu Yhdysvalloissa yleisesti hyväksyttyjen kirjanpitoperiaatteiden mukaisesti.

Adapteon osakkeenomistajien oikeuksien toteuttaminen tai mahdollisten vaatimusten esittäminen Yhdysvaltain liittovaltion tai osavaltion arvopaperilakien nojalla Ostotarjouksen yhteydessä voi olla vaikeaa, koska Adapteo ja WSIP Bidco ovat sijoittautuneet Yhdysvaltain ulkopuolelle ja osa tai kaikki Adapteon ja WSIP Bidcon johtajista ja hallituksen jäsenistä saattavat asua Yhdysvaltain ulkopuolella. Adapteon osakkeenomistajat eivät välttämättä voi haastaa Adapteoa tai WSIP Bidcoa tai näiden johtajia tai hallituksen jäseniä oikeuteen Yhdysvaltain arvopaperilakien rikkomisesta Yhdysvaltain ulkopuolisessa tuomioistuimessa. Adapteon, WSIP Bidcon ja/tai näiden lähipiiriyhtiöiden pakottaminen kunnioittamaan yhdysvaltalaisen tuomioistuimen tuomiovaltaa tai noudattamaan tällaisen tuomioistuimen antamaa tuomiota voi olla vaikeaa.

Siinä määrin kuin soveltuva lainsäädäntö ja määräykset sen sallivat sekä Yhdysvaltain Pörssilain Rule 14e–5(b) -säännöksessä määritetyllä tavalla WSIP Bidco ja sen lähipiiriyhtiöt tai sen välittäjät ja sen välittäjien lähipiiriyhtiöt (jotka toimivat WSIP Bidcon tai sen lähipiiriyhtiöiden agentteina) voivat ajoittain sekä Ostotarjouksen vireilläolon aikana myös muutoin kuin Ostotarjouksen mukaisesti suoraan tai epäsuorasti hankkia tai tehdä järjestelyjä hankkiakseen Yhdysvaltojen ulkopuolelta Adapteon osakkeita tai mitä tahansa sellaisia arvopapereita, jotka voidaan muuttaa tai vaihtaa kyseisiksi osakkeiksi tai joiden perusteella voidaan hankkia kyseisiä osakkeita. Kyseiset osakkeet voidaan hankkia joko avoimilta markkinoilta niillä vallitsevaan hintaan tai yksityisinä transaktioina neuvoteltuun hintaan. Siinä määrin kuin soveltuva lainsäädäntö tai määräykset sitä edellyttävät, tällaisia kauppoja koskevat tiedot ilmoitetaan lehdistötiedotteella tai muulla sellaisella tavalla, jonka perusteella Yhdysvaltalaisten Osakkeenomistajien katsotaan saaneen tiedot, siinä määrin kuin kyseiset tiedot julkistetaan Adapteon omalla lainkäyttöalueella. Lisäksi WSIP Bidcon taloudelliset neuvonantajat voivat tavanomaisella tavalla käydä kauppaa Adapteon arvopapereilla, mikä saattaa kattaa kyseisten arvopapereiden hankkimisen tai hankintaan tähtäävien järjestelyiden tekemisen siinä määrin kuin tällaiset hankinnat tai järjestelyt ovat soveltuvan lainsäädännön mukaisia.

Ostotarjouksen perusteella Yhdysvaltalaiselle Osakkeenomistajalle maksettua käteissummaa voidaan pitää verotettavana tapahtumana Yhdysvaltain liittovaltion, soveltuvan osavaltion, paikallisten, ulkomaalaisten tai muiden verosäännösten perusteella. Osakkeenomistajia kehotetaan kääntymään ammattimaisen neuvonantajan puoleen Ostotarjouksen hyväksymiseen liittyvien veroseuraamusten selvittämiseksi. WSIP Bidco tai sen lähipiiriyhtiöt tai edellä mainittujen hallituksen jäsenet, toimihenkilöt, työntekijät tai agentit tai muut niiden puolesta Ostotarjouksen yhteydessä toimivat henkilöt eivät vastaa mistään Ostotarjouksen hyväksymisestä aiheutuvista verovaikutuksista tai -velvollisuuksista.

SEC tai mikään Yhdysvaltain osavaltion arvopaperikomissio ei ole hyväksynyt tai hylännyt Ostotarjousta tai antanut mitään lausuntoja Ostotarjouksen oikeellisuudesta tai kohtuullisuudesta tai tämän lehdistötiedotteen riittävyydestä tai kattavuudesta tai siitä, ovatko lehdistötiedotteessa esitetyt tiedot oikeita tai kattavia. Tämän vastainen lausuma on rikosoikeudellisesti rangaistava teko Yhdysvalloissa.

Tässä kohdassa käsitteellä ”Yhdysvallat” tarkoitetaan Amerikan Yhdysvaltoja (sen territorioita ja hallintoalueita, kaikkia Yhdysvaltojen osavaltioita ja Columbian liittopiirikuntaa).

Yhdysvaltalaisia Osakkeenomistajia kehotetaan kääntymään omien neuvonantajiensa puoleen Ostotarjousta koskevissa asioissa.

Vastuuvapauslauseke

Goldman Sachs International, joka on Prudential Regulation Authorityn valtuuttama ja jonka toimintaa sääntelevät Financial Conduct Authority ja Prudential Regulation Authority Yhdistyneessä kuningaskunnassa, toimii ainoastaan WSIP Bidcon, eikä kenenkään muun, taloudellisena neuvonantajana Ostotarjoukseen ja tässä lehdistötiedotteessa viitattuihin asioihin liittyen eikä ole vastuussa kenellekään muulle kuin WSIP Bidcolle Goldman Sachs Internationalin asiakkailleen antaman suojan tarjoamisesta tai neuvonannon tarjoamisesta Ostotarjoukseen tai mihin tahansa tässä tiedotteessa viitattuun asiaan tai järjestelyyn liittyen.

Nähdäksesi tämän sisällön lähteestä cts.businesswire.com, anna hyväksyntä sivun yläosasta.

Contact information

Joseph Stein +44 20 7774 1000

Tietoja julkaisijasta

For more than 50 years, Business Wire has been the global leader in press release distribution and regulatory disclosure.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Business Wire

Axelspace Announces Launch of Seven GRUS-3 Earth Observation Microsatellites, No Earlier Than July 202619.5.2026 11:30:00 EEST | Press release

Axelspace Corporation, a leading developer and operator of microsatellites dedicated to realizing its vision of “Space within Your Reach,” announced today that GRUS-3, a set of seven next-generation Earth observation microsatellites, is scheduled to be launched no earlier than July 2026. This press release features multimedia. View the full release here: https://www.businesswire.com/news/home/20260519449959/en/ Seven flight model of GRUS-3 next-generation Earth observation microsatellites ©Axelspace The seven GRUS-3 microsatellites will launch aboard the Transporter-17 rideshare mission via Exolaunch, a global leader in launch mission management, satellite integration, and deployment services, from Vandenberg Space Force Base in California, USA. We currently operate five optical Earth observation microsatellites, GRUS-1, under our Earth observation data service, AxelGlobe. With the launch of its successor, GRUS-3, it will expand its satellite constellation to more than 10 satellites. E

Money20/20 Europe Announces Powerhouse Speaker Lineup Featuring Leaders from Klarna, BBVA, ABN AMRO, Mastercard, eToro, and Revolut19.5.2026 11:10:00 EEST | Press release

Money20/20, the world’s leading fintech show and the place where money does business, today announced a stellar line-up of speakers for Money20/20 Europe happening on June 2-4 at the RAI in Amsterdam. The show will feature 450+ speakers across six stages, exploring the forces redefining global finance through AI innovation, digital assets, and regulatory transformation. Newly confirmed speakers include some of the most influential voices shaping the future of payments, banking, and financial services: Sebastian Siemiatkowski, Co-Founder and CEO, Klarna. A pioneer in the buy now, pay later revolution, Siemiatkowski has transformed consumer payments and continues to drive innovation in embedded finance and AI-powered shopping experiences. Onur Genç, CEO, BBVA. Leading one of Europe's most digitally advanced banks, Genç is at the forefront of banking transformation, leveraging data, technology, and customer-centric strategies to redefine financial services. Marguerite Bérard, Chief Execut

Mythic Acquires Videantis, One of Europe’s Leading Digital Processor IP Companies, to Build the World’s Most Energy-Efficient AI Compute Platform19.5.2026 11:00:00 EEST | Press release

Mythic, a pioneer in analog compute-in-memory and architect of the industry’s most energy-efficient AI acceleration technology, today announced it has acquired Videantis GmbH, one of Europe’s leading digital processor IP companies. This press release features multimedia. View the full release here: https://www.businesswire.com/news/home/20260519255958/en/ The transaction unites Mythic’s breakthrough analog compute platform with Videantis’ highly differentiated, unified digital processor architecture and production-proven software stack — accelerating Mythic’s delivery of a new class of hybrid AI compute platform with a 100x energy efficiency advantage over conventional GPU-based systems. This deal builds on Mythic’s recently announced agreement with Honda to co-develop next-generation AI chips for future vehicles — a validation of Mythic’s game-changing architecture in one of the world’s most demanding production environments. Together, the Honda collaboration and the Videantis acquisi

Splio Enters a New Phase of Its Regional Development in Southern Europe19.5.2026 10:00:00 EEST | Press release

A few months after launching its AI-first CRM, Splio is entering a new phase of its development in Southern Europe. Already established for more than 12 years in Spain, Portugal and Italy, the company has chosen to invest further in the region, convinced that it combines economic potential with rapidly evolving digital usage. Antoine Parizot, Splio’s co-CEO, is relocating to Barcelona, where the company’s historic office is based. At the same time, Donald Pontabry, COO and based in Spain for more than eight years, is taking responsibility for Southern Europe in addition to his current role. This development is supported by a regional team of around thirty people, spanning partnerships, business development, customer success and support. The team already works with around one hundred local clients, including Bodeboca, QVC, GoodNews, Gocco, Equivalenza, Lola Casademunt, Casa Viva, Piazza Italia, Conforama and Gaudi. “We see Southern Europe as much more than a region where we have a long-

KfW, Germany’s largest national promotional bank, future-proofs regulatory reporting, by migrating to Regnology Reporting Hub (RRH)19.5.2026 09:33:00 EEST | Press release

Regnology, a leading provider at the intersection of regulatory, risk, and supervisory technology, today announced that KfW Bankengruppe (KfW) is advancing its long-term partnership with the company by electing to migrate to the next-generation Regulatory Reporting Hub (RRH). The solution will be delivered as a cloud-native service on Rcloud, Regnology’s high-performance cloud architecture layer. This strategic move to the modern RRH platform future-proofs the mission-critical reporting functions for one of the world's leading promotional banks. Headquartered in Frankfurt am Main, KfW is a public‑law institution dedicated to supporting sustainable economic, social and ecological development in Germany, across Europe and globally. Regnology’s foresight led to the 2023 launch of Rcloud, its state-of-the-art architecture layer built on Google Cloud, enabling next‑generation solutions like RRH to operate with the full power of cloud-native design delivering the clear operational and strate

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye