SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta

Break Sokos Hotel Edenin toiminta päättyy vuoden vaihteessa

Jaa
Sokotel Oy:n vuokrasopimus kylpylähotelli Break Sokos Hotel Edenissä päättyy vuoden 2021 lopussa, minkä johdosta hotelli sulkeutuu 17.12.2021.

Break Sokos Hotel Eden on ollut osa Sokotel Oy:n liiketoimintaa vuodesta 2006 ja nyt vuokrakauden päättyessä Sokotel Oy on päättänyt, ettei vuokrasopimusta enää jatketa.

Hotelli on avoinna normaalisti asiakkaille viimeiseen yöhön asti, ja varauskanavista on mahdollista varata huoneita 16.12.2021 saakka.

Sokotel Oy:llä on Oulussa myös Radisson Blu Oulu -hotelli, johon osa työntekijöistä pyritään siirtämään. Koko Edenin henkilökuntaa ei valitettavasti pystytä siirtämään, joten osa henkilökunnan työsuhteista tullaan päättämään vuoden vaihteessa.

Kiinteistön omistaja vastaa kylpylähotellin tulevasta kehityksestä.

S-ryhmän kanta-asiakkaita ja asiakasomistajia Oulussa palvelee Sokotelin Radisson Blu Oulun lisäksi Original Sokos Hotel Arina, jonka hotellitoimintaa operoi Osuuskauppa Arina.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Lisätietoja:
Toimitusjohtaja Jarkko Härmälä, Sokotel Oy, jarkko.harmala(at)sok.fi, p.

Kuvat

Tietoja julkaisijasta

SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta
SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta
Fleminginkatu 34
00510 Helsinki

http://www.s-ryhma.fi

Sokotel on suomalainen hotellioperaattori ja osa S-ryhmää. Sokotel operoi pääkaupunkiseudulla, Suomen suurimmissa kaupungeissa, Virossa ja Pietarissa yhteensä 18 Sokos Hotellia ja seitsemää Radisson Blu Hotellia.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta

S-ryhmän ennuste: sunnuntai 21.12. on joulun alla Prismoissa rauhallisin ostospäivä18.12.2025 08:00:00 EET | Tiedote

Ruokakaupoissa odotetaan tänäkin vuonna vilskettä joulunaluspäivinä. Kaikkien ketjujen myymälät (Prisma, S-market, Sale, Alepa) palvelevat joulua edeltävinä päivinä laajoilla aukioloajoilla, ja monilla paikkakunnilla tarjolla on myös vuorokauden ympäri auki olevia vaihtoehtoja. Aiempien vuosien perusteella luodun ennusteen pohjalta astetta väljempi ostoshetki Prismassa joulun alla on sunnuntaina 21. joulukuuta.

ABC:n kysely: näin suomalaiset aikovat lähteä tien päälle autolla poikkeuksellisen pitkillä jouluvapailla18.12.2025 07:30:00 EET | Tiedote

Tänä vuonna joulupyhät osuvat pitkälti arkipäiville ja monen suomalaisen odotetaan pitävän tavallista pidempiä joululomia. ABC:n teettämän yli 1300 vastaajan kyselyn mukaan tämä ei kuitenkaan tule näkymään kovin paljon joulun menoliikenteessä. Samalla selvisi kuinka usein suomalaiset pitävät taukoja joulun ajan liikenteessä, miten mahdollisiin ruuhkiin varaudutaan ja millaisissa paikoissa taukoja halutaan pitää.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye