Huono-osaisuus Suomessa -karttapalvelu pääsi finaaliin Datamenestyjät-kilpailussa

Huono-osaisuus Suomessa -karttapalvelu on edennyt finaaliin Tilastokeskuksen Datamenestyjät -kilpailussa. Ensimmäistä kertaa järjestettävän kilpailun voittaja valitaan syyskuun lopulla.
– Finaalipaikka tuntuu erityisen hienolta, sillä kilpailussa on mukana todella laadukkaita avointa dataa hyödyntäviä palveluita, tutkija Joakim Zitting Diakonia-ammattikorkeakoulusta sanoo.
Datamenestyjät-kilpailuun saivat osallistua Tilastokeskuksen tietoja käyttävät ilmaiset ja vapaasti käytettävissä olevat palvelut. Kilpailun ideana on edistää avoimen tiedon hyödyntämistä.
– Huono-osaisuus Suomessa -karttapalvelun tarkoituksena on kohentaa heikoimmassa asemassa olevien tilannetta, kertoo Zitting.
Kilpailun raati valitsee voittajan, joka julkistetaan Tilastoareena 2021 -tilaisuudessa syyskuun lopulla. Kaikkiin kolmeen finalistiin voi tutustua katsomalla esittelyvideot Tilastokeskuksen sivuilta.
Karttapalvelu tukee paikallista päätöksentekoa
Huono-osaisuus Suomessa -karttapalvelu kertoo alueiden välisestä eriarvoisuudesta yhdistämällä tilastotietoja useista eri huono-osaisuuden mittareista. Palvelussa on mahdollista vertailla esimerkiksi maakuntien, seutukuntien ja kuntien pitkäaikais- tai nuorisotyöttömien osuutta, väkivaltarikoksien määrää tai pienituloisuusastetta.
Karttapalvelua on hyödynnetty paikallisen päätöksenteon tukena eri puolilla Suomea. Palvelu on kerännyt laajasti kiitosta helposta käytettävyydestä.
– Finaaliin pääsyn myötä meille tarjoutuu hyvät mahdollisuudet kehittää sivustoa entistä paremmaksi ja kattavammaksi, arvioi Zitting.
Huono-osaisuus Suomessa -palvelu on kehitetty Diakonia-ammattikorkeakoulussa.
– Karttapalvelu on tulos monivuotisesta kehittämistyöstä, jossa on ollut mukana useita henkilöitä, kertoo Zitting.
Huono-osaisuus Suomessa -karttapalvelu on kehitetty Sosiaalisen osallisuuden edistämisen koordinaatiohanke – Sokran Diakin osahankkeessa. Sokra-koordinaatiota rahoittaa Euroopan sosiaalirahasto. Karttasivustoon valitut huono-osaisuusindikaattorit perustuvat Sotkanet.fi -palvelusta löytyviin tilastotietoihin.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Aura VuorenrinneviestintäpäällikköDiakonia-ammattikorkeakoulu
Puh:040 509 2577aura.vuorenrinne@diak.fiJoakim Zittingtutkija, sosiaalisen osallisuuden edistämisen koordinaatiohanke SokraDiakonia-ammattikorkeakoulu
Puh:050 356 9918joakim.zitting@diak.fiKuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Diakonia-ammattikorkeakoulu (Diak) kouluttaa asiantuntijoita sosiaali-, terveys-, kirkon ja tulkkauksen aloille. Se osallistuu koulutusalojensa alueelliseen, valtakunnalliseen ja kansainväliseen kehittämiseen mm. hanketoimintansa kautta.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Diakonia-ammattikorkeakoulu (Diak)
Syksyn yhteishaku päättyi – Diakin Oulun-kampuksen sosionomikoulutus yksi suosituimmista12.9.2025 11:47:52 EEST | Tiedote
Korkeakoulujen syksyn yhteishaku päättyi 11.9.2025. Diakissa oli tarjolla 420 aloituspaikkaa, joista 105 Oulussa järjestettäviin sote-alan ja kirkon alan koulutuksiin.
Diakin Porin-kampuksen koulutusten suosio kasvoi yhteishaussa12.9.2025 11:32:11 EEST | Tiedote
Korkeakoulujen syksyn yhteishaku päättyi 11.9.2025. Diakissa oli tarjolla 420 aloituspaikkaa, joista 65 Porissa järjestettäviin sosionomi (AMK) ja sosionomi (AMK), diakoniatyö -koulutuksiin.
Syksyn yhteishaku on päättynyt – Diakiin hakeneiden määrä ampaisi nousuun12.9.2025 11:26:31 EEST | Tiedote
Korkeakoulujen syksyn yhteishaku päättyi 11.9.2025. Diakissa oli tarjolla 420 aloituspaikkaa sote- ja kirkon alan AMK-koulutuksiin Helsingissä, Oulussa, Porissa ja verkossa.
Arjen sankarit esiin – Parisuhdeillat ja kyläyhdistys palkittiin KOHDE-kilpailussa10.9.2025 15:00:27 EEST | Tiedote
Oulaisten Minä-Sinä-parisuhdeillat ja Piipsjärven kyläyhdistys palkittiin Pohjois-Pohjanmaan lapsiperheiden hyvinvoinnin edistämisestä KOHDE-hankkeen kilpailussa.
Vastuullisesti vaikuttavaa korkeakoulutusta – Diakin kestävyysraportti 2024 julkaistu2.9.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Vastuullisuus ja vaikuttavuus ovat keskeinen osa Diakin toimintaa ja arvoja. Diak on arvolähtöisesti johdettu korkeakoulu ja tekemisemme tähtää entistä inhimillisempään ja kestävämpään maailmaan. Kestävyysraportti 2024 tuo esille Diakin toimia, panostuksia ja tavoitteita ympäristövastuun, sosiaalisten vaikutusten, hyvän hallintotavan ja kestävän kehityksen edistämiseksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme