Tampere-talo Oy

Jouluoratorio soi Tampere-talossa

Jaa
Tampere-talon isossa salissa kuullaan 3. joulukuuta joulun ajan klassikoihin kuuluva kirkkomusiikin helmi, Johann Sebastian Bachin Jouluoratorio. Teoksen esittää tamperelainen Harjun Kamarikuoro yhdessä Suomalaisen Barokkiorkesterin FiBOn kanssa.
Harjun Kamarikuoro ja kuorokapellimestari Heikki Liimola.
Harjun Kamarikuoro ja kuorokapellimestari Heikki Liimola.

Solisteina laulavat sopraano Marjukka Tepponen, mezzosopraano Maiju Vaahtoluoto, tenori Jussi Myllys ja baritoni Tommi Hakala. Konsertin johtaa kuorokapellimestari Heikki Liimola.

Jouluoraoratorioon (BWV 248) kuuluu kuusi kantaattia, joissa kerrotaan joulun tapahtumat evankeliumitekstiä seuraten. Teos sisältää kolme osaa, joulun ajan kolmen eri sunnuntain Raamatun tekstit, jotka Bach (1685–1750) sävelsi kolmeen eri jumalanpalvelukseen. Osat esitetiin ensimmäisen kerran saman joulun seutuvilla vuosina 1734 ja 1735. Sittemmin niitä alettiin esittää kokonaisuutena ja teos sai nimen Jouluoratorio. Teoksen yksi kuuluisimmista koraaleista on ympäri maailman tunnettu virsisävelmä Enkeli taivaan.

J. S. Bach: Jouluoratorio
Tampere-talossa 3.12.2021 klo 19

Harjun Kamarikuoro

Suomalainen Barokkiorkesteri

Marjukka Tepponen, sopraano

Maiju Vaahtoluoto, mezzosopraano

Jussi Myllys, tenori

Tommi Hakala, baritoni

Johtaa kuorokapellimestari Heikki Liimola

Tuotanto
Harjun kamarikuoro ja Tampere-talo

Kesto
2,5 tuntia

Liput tulevat myyntiin 5.10.2021 Tampere-talon lipunmyynnissä ja lippu.fi-palvelussa
44 / 38 / 28 €

Lisätiedot
https://tampere-talo.fi/tapahtumat/jouluoratorio

Yhteyshenkilöt

Ohjelmapäällikkö, Tampere-talo Oy
Suvi Leinonen
suvi.leinonen@tampere-talo.fi
p. 050 401 8202


Tuottaja
Leena Ristolainen
leena.m.ristolainen@gmail.com
p. 040 764 7144

Kuvat

Harjun Kamarikuoro ja kuorokapellimestari Heikki Liimola.
Harjun Kamarikuoro ja kuorokapellimestari Heikki Liimola.
Lataa
Sopraano Marjukka Tepponen. Kuva: Ville Paasimaa.
Sopraano Marjukka Tepponen. Kuva: Ville Paasimaa.
Lataa
Mezzosopraano Maiju Vaahtoluoto
Mezzosopraano Maiju Vaahtoluoto
Lataa
Tenori Jussi Myllys. Kuva: Max Brunnet.
Tenori Jussi Myllys. Kuva: Max Brunnet.
Lataa
Baritoni Tommi Hakala. Kuva: Timo Mokkila.
Baritoni Tommi Hakala. Kuva: Timo Mokkila.
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Tampere-talo Oy
Tampere-talo Oy
Yliopistonkatu 55
33100 Tampere

http://www.tampere-talo.fi

Tampere-talo-konserni on ohjelmistoltaan, tapahtumiltaan ja kävijämäärältään Suomen suurin ja monipuolisin tapahtumayhtiö. Tampere-talo Oy jakaantui 1.1.2024 kahdeksi yhtiöksi. Uudessa yhtiömallissa emoyhtiönä toimii kulttuurin ja taiteen edistämiseen keskittyvät Tampere-talo Oy ja tytäryhtiönä kaupalliseen toimintaan keskittyvä Talo Events Oy sekä sen aputoiminimi Tampere Live.

Toimimme Tampere-talossa ja Tuulensuun Palatsissa sekä tuotamme tapahtumia ja konsertteja myös näiden tilojen ulkopuolella ympäri Suomea. Tapahtumamme sisältävät mm. balettivierailuita, oopperaa, lastenkulttuuria, rock- ja pop-konsertteja, messuja, kokouksia, konferensseja, yritystapahtumia, seminaareja ja kansainvälisiä kongresseja.

Vuonna 2023 Tampere-talon liikevaihto oli 18,1 miljoonaa euroa. Vuodessa järjestämme yli tuhat tapahtumaa, palvelemme yli 517 500 tyytyväistä kävijää ja tuotamme Tampereen talousalueelle 50 miljoonaa euroa tapahtumatuloa. 

Tampere-talo Oy on perustettu 1987 ja ovet avattiin yleisölle 1990. Tampere-talo-konsernin toimitusjohtaja on Paulina Ahokas ja hallituksen puheenjohtaja on Kristiina Michelsson.

Talossa toimivat lisäksi täysimittainen sinfoniaorkesteri Tampere Filharmonia, à la carte -ravintola Tuhto ja maailman ainoa Muumimuseo. Talon yhteydessä palvelee Courtyard by Marriott -hotelli.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Tampere-talo Oy

Tampereen Kirjafestarien ensimmäiset esiintyjät nyt julki – mukana muun muassa Anna-Leena Härkönen ja Katja Kallio, Sophia Jansson, Milla Ollikainen, Emmi Itäranta, Juha Itkonen, Juha Hurme, Satu Hassi ja Tatun sekä Patun “äiti ja isä” Aino Havukainen ja Sami Toivonen25.6.2025 08:30:00 EEST | Tiedote

Tampereen Kirjafestarit 2025 on julkistanut ensimmäiset esiintyjänsä ja kirjailijavieraansa. Tänä vuonna Kirjafestareilla tavataan jälleen nimekkäitä suosikkikirjailijoita sekä tekijöitä tieteen, taiteen ja politiikan huipulta. 29.–30. marraskuuta järjestettävät Tampereen Kirjafestarit tarjoaa tänä vuonna viikonlopun aikana yhdellä lipulla kolme innostavaa ja laadukasta messutapahtumaa – mukana Kirjafestareilla ovat ensimmäistä kertaa Tampereen Antikvaariset Festarit ja laajat äänilevyihin ja audiotuotantoon keskittyvät Levyfestarit. Tampereen Kirjafestareiden lopullinen ohjelma julkaistaan Tampere-talossa 17. syyskuuta.

Uusi yhtiörakenne toi kasvua ja vaikuttavuutta – Tampere-talo-konserni teki positiivisen tuloksen ja toi 98 miljoonaa euroa tuloa Tampereelle24.6.2025 09:01:10 EEST | Tiedote

Vuosi 2024 oli Tampere-talo-konsernille uuden alun vuosi. Tampere-talo Oy jakaantui 1.1.2024 alkaen kahdeksi yhtiöksi. Uudessa yhtiömallissa emoyhtiönä toimii kulttuurin ja taiteen edistämiseen keskittyvä Tampere-talo Oy ja tytäryhtiönä kaupalliseen toimintaan keskittyvä Talo Events Oy. Rakenne on osoittanut toimivuutensa. Koko konsernin liikevaihto sekä liiketoiminnan muut tuotot vuonna 2024 kasvoivat 28,6 miljoonaan euroon ja Tampere-talo-konserni teki positiivisen 540 000 euron tuloksen.

Tampere Filharmonian kesäisessä Puistokonsertissa ihastuttavat aurinkoiset sävelmät ja klassiset suosikkiteokset11.6.2025 11:00:00 EEST | Tiedote

Tampere Filharmonia, Tampereen Energia ja Tampere-talo järjestävät loppukesän perinteisen Puistokonsertin Sorsapuistossa lauantaina 9. elokuuta 2025. Ylikapellimestari Matthew Hallsin johtaman orkesterin solistina säväyttää sopraano Anu Komsi. Konsertin ohjelmassa kuullaan musiikillisia satuja ja tarinoita sekä klassisia suosikkisävelmiä. Tampere Filharmonian konsertti alkaa klo 18, ja DJ Juissi virittää puistotunnelman jo klo 15 alkaen. Tapahtumaan on vapaa pääsy.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye