Schneider Electric

Pelastusopiston paloteatterissa Kuopiossa testataan paloilmoitinlaitteita aitoja tilanteita mallintamalla

Jaa
Pelastusopiston paloteatteriin Kuopiossa kuuluu noin 45-paikkainen auditorio, polttotila ja laitetila. Uusi valvomojärjestelmä demopolttojen ohjaamiseen ja seurantaan on web-selaimella käytettävä ja se on etäkäytettävissä mistä vain.
Pelastusopiston paloteatteriin Kuopiossa kuuluu noin 45-paikkainen auditorio, polttotila ja laitetila. Uusi valvomojärjestelmä demopolttojen ohjaamiseen ja seurantaan on web-selaimella käytettävä ja se on etäkäytettävissä mistä vain.
  • Pelastusopiston paloteatteri Kuopiossa on ainutlaatuinen tila, jossa voidaan järjestää alkupalon kehittymistä ja paloteknisten laitteiden toimintaa havainnollistavia näytöksiä opiskelijoille ja muulle yleisölle.
  • Paloteatterin valvomojärjestelmä ja paloilmoitin uusittiin syksyn 2020 aikana. Uusittu Esmi Sense FDP-paloilmoitinkeskus on liitetty Schneider Electricin Fire Expert -ratkaisuun, jota voi seurata ja käyttää etänä web-selaimen kautta.
  • Etäkäytön ansiosta järjestelmiä voi käyttää reaaliajassa mistä vain.

Palolasien takana sijaitsevassa paloteatterin polttotilassa havainnollistetaan muassa paloilmaisimien ja sammutuslaitteistojen reagointia ja toimintaa erilaisissa alkupalotilanteissa.

– Havaintojen perusteella opitaan palon alkuvaiheen kehittymisestä sekä siitä, miten erilaiset ilmaisintyypit reagoivat erilaisiin alkupaloihin. Se parantaa opiskelijoiden osaamista ja kykyä antaa neuvontaa ja ohjausta ilmaisinvalintoihin pelastusviranomaisen työssään kentällä, Pelastusopiston vanhempi opettaja, tiiminvetäjä Jani Jämsä onnettomuuksien ehkäisyn tiimistä.

Lisäksi Pelastusopiston Tutkimus-, kehittämis- ja innovaatiopalvelut toteuttavat tilauksesta tarjouspyyntöjen perusteella testauksia ja polttokokeita myös yritysasiakkaille.

Pelastusopiston paloteatterissa on käytössä energianhallinnan ja automaation asiantuntijan Schneider Electricin paloilmoitinlaitteet ja niiden seurantaan liitetty web-pohjainen valvomoratkaisu. Valvomo mahdollistaa paloilmoitinjärjestelmän etäkäytön EcoStruxure Fire Expert -ratkaisun avulla. Online-paloturvaratkaisua hallitaan helposti verkkoselaimen tai mobiililaitteen kautta.

– Paloteatterin valvomojärjestelmän etäkäyttömahdollisuus antaa uusia näkökulmia ja mahdollisuuksia erilaisiin etäopetus- ja -koulutusratkaisuihin tulevaisuudessa. Etäaikana on myös suuri etu, että paloteatterin toimintaa voi hallita ja esitellä mistä vain, Pelastusopiston Jämsä jatkaa.

Etäkäytön mahdollisuuksien hyödyntämiseen otetaan nyt ensimmäistä kertaa kantaa myös uudessa paloilmoittimien suunnittelua, asennusta, huoltoa ja kunnossapitoa koskevassa ohjeistuksessa.

– Paloilmoitinjärjestelmien etäkäyttöliittymät kehittyvät vauhdikkaasti ja alan digitalisaatio tuo mukanaan myös uusia palvelumuotoja loppuasiakkaille valittavaksi, kertoo tuotepäällikkö, paloilmoitinjärjestelmien asiantuntija Anssi Liski Schneider Electriciltä.

Palon etenemisen vaikutuksia voi seurata valvomosta

Paloteatterin palolasien takana sijaitsevassa polttotilassa demonstroidaan alkupaloja pelastusalan opiskelijoille ja tutkimuksia tilaaville ulkopuolisille tahoille sekä Pelastusopiston myytävässä täydennyskoulutuksessa. Suomessa ainutlaatuinen oppimisympäristö on ollut toiminnassa vuodesta 2006 lähtien, ja nyt tilan paloilmoitinjärjestelmä ja valvomo on päivitetty Schneider Electricin toimittamaan uusimpaan laitekantaan.

– Valvomon kautta voidaan seurata ilmaisimien reagointia näytöllä: kuvakkeet näyttävät muun muassa väriä vaihtamalla ja ajastinkellon pysäyttämällä, kun ennakkovaroitustoiminta tai paloilmoitus aktivoituu, kertoo Jämsä.

Kaasunilmaisinjärjestelmä puolestaan näyttää tilan happi-, häkä-, hiilidioksidi- ja syaanivetypitoisuudet lähes reaaliajassa.

– Palon edetessä voimme EcoStruxure Building Operation -alustaan liitetyn pitoisuusmittauksen avulla seurata, miten savukaasujen pitoisuudet tilassa muuttuvat. Lisäinformaatiota tilanteesta antaa myös järjestelmään liitetty, jatkuvasti säätyvä ja mittaava lämpökamera. Lämpökameran avulla polttotilan olosuhteita nähdään silloinkin, kun savu ja vesihöyry peittävät normaalin näkyvyyden.

Paloteatterin toiminta-ajatuksena on ollut havainnollistaa palon kehittymistä, erilaisten rakennusmateriaalien käyttäytymistä ja paloteknisten laitteiden toimintaa turvallisissa olosuhteissa.

– Paloteknisten laitteiden toiminnan ja käytön havainnollistaminen ovat tärkeitä pelastusalan opiskelijoillemme, jotka sijoittuvat kentällä pelastuslaitosten virkoihin eri tasoille ja erilaisiin tehtäviin. Heidän on hallittava laitteistojen käyttäytyminen ja toiminta osana pelastustoimintaa sekä pystyttävä neuvomaan ja ohjaamaan laitteistojen suunnittelussa, Jämsä sanoo.

Mallinnuksista oppia alan opiskelijoille

  • Pelastusopiston paloteatterin demopoltot ja tekniikka ovat Valtion Teknillisen tutkimuslaitoksen VTT:n vuosina 2014–2015 auditoimat. Auditoinnilla on varmistettu, että paloteatterissa esitettävät alkupalojen mallinnukset vastaavat todellisuutta ja laitteistot ovat toiminnaltaan realistiset sekä tarkoituksenmukaiset.

  • Paloteatteria käytetään huonepalojen kehittymisen opetuksessa palon kehittymisen ja alkupalovaiheen ilmiöiden havainnollistamiseen, pelastustoiminnan opetuksessa savutuuletuksen havainnollistamiseen, rakenteiden palotekniikan opetuksessa teoriaa tukeviin kokeisiin ja paloteknisten laitteiden opetuksessa paloilmoitin- ja sammutuslaitteiden toiminnan mallintamiseen ja havainnointiin.

  • Lisäksi paloteatterin demopolttoja on toteutettu myyntikoulutuksina muun muassa turvallisuusalan perustutkinnon opiskelijoille, jotka sijoittuvat esimerkiksi vartijan tehtäviin ja ovat merkittävässä roolissa suurten yleisötilojen, kuten vaikkapa kauppakeskusten turvallisuudessa.

Lisätietoja:

Anssi Liski, tuotepäällikkö, Schneider Electric

anssi.liski@se.com

Jani Jämsä, vanhempi opettaja, tiimin vetäjä, Pelastusopisto

puh. 0295 453 460, jani.jamsa@pelastusopisto.fi

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Pelastusopiston paloteatteriin Kuopiossa kuuluu noin 45-paikkainen auditorio, polttotila ja laitetila. Uusi valvomojärjestelmä demopolttojen ohjaamiseen ja seurantaan on web-selaimella käytettävä ja se on etäkäytettävissä mistä vain.
Pelastusopiston paloteatteriin Kuopiossa kuuluu noin 45-paikkainen auditorio, polttotila ja laitetila. Uusi valvomojärjestelmä demopolttojen ohjaamiseen ja seurantaan on web-selaimella käytettävä ja se on etäkäytettävissä mistä vain.
Lataa
Kuopion Pelastusopiston paloteatteri on Suomessa ainutlaatuinen oppimisympäristö, jota käytetään muun muassa huonepalojen kehittymisen opetuksessa.
Kuopion Pelastusopiston paloteatteri on Suomessa ainutlaatuinen oppimisympäristö, jota käytetään muun muassa huonepalojen kehittymisen opetuksessa.
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Schneider Electric
Schneider Electric



Tietoa Schneider Electricistä

Schneider luo merkitystä tarjoamalla kaikille mahdollisuuden hyödyntää energiaa ja muita resursseja parhailla mahdollisilla tavoilla. Kaikessa toiminnassamme yhdistyy edistys ja kestävä kehitys. Kutsumme tätä ajatusta teemalla Life Is On.

Globaalina teollisena teknologiajohtajana tuomme sähköistämisen, automaation ja digitalisoinnin huippuasiantuntemusta älykkääseen teollisuuteen, joustavaan infrastruktuuriin, tulevaisuuden datakeskuksiin, älykkäisiin rakennuksiin ja intuitiivisiin koteihin. Syvällisen toimialatuntemuksemme ansiosta tarjoamme integroituja, koko elinkaaren kattavia ja tekoälypohjaisia teollisia IoT -ratkaisuja, joissa yhdistyvät kytketyt tuotteet, automaatio, ohjelmistot ja palvelut. Rakennamme asiakkaillemme myös digitaalisia kaksosia kannattavan kasvun mahdollistamiseksi.

Tärkein voimavaramme ovat ihmiset: 150 000 kollegaa ja yli miljoona kumppania yli 100 maassa varmistavat läheisen yhteyden asiakkaisiimme ja sidosryhmiimme. Integroimme monimuotoisuuden ja inkluusion kaikkeen toimintaamme, ja meitä ohjaavat tavoitteemme luoda kestävää tulevaisuutta kaikille.

https://www.se.com/fi/fi/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Schneider Electric

Mikkeli rakentaa Suomen ensimmäisen julkisen sähköveneiden latausasemaverkoston yhteistyössä Schneider Electricin ja Amplitin kanssa28.8.2025 08:11:00 EEST | Tiedote

Mikkelin kaupunki, Amplit ja Schneider Electric rakentavat sähköveneiden latausinfrastruktuurin, joka kattaa kolme vilkasta satamaa Saimaalla: Anttolan, Kallioniemen ja Mikkelin. Kyseessä on Suomen ensimmäinen ja Euroopassakin harvinainen julkinen sähköveneiden latausverkosto. Projekti toteutettiin asiakkaalle avaimet käteen -ratkaisuna, jossa hyödynnettiin Amplitin vahvaa suunnitteluosaamista ja Schneiderin teknologiaa.

Schneider Electric laajentaa moduulikomponenttien valikoimaansa: Easy9-sarjassa laatu ja edullinen hinta kohtaavat26.8.2025 08:13:00 EEST | Tiedote

Schneider Electric vastaa markkinoiden tarpeisiin ja laajentaa moduulikomponenttisarjaa Easy9-sarjalla. Sarja on suunniteltu tukemaan asuin- ja pienkiinteistöjen sähkönjakelun turvallisuutta. Easy9 tarjoaa sähköasentajille, urakoitsijoille ja keskusvalmistajille luotettavat ominaisuudet, helpon ja nopean asennuksen sekä kustannustehokkuutta. Tuotteiden valintaa helpottaa tiivis ja tärkeimpiin komponentteihin keskittynyt laadukas valikoima. Schneider Electric lanseeraa elokuun lopussa Easy9-tuotesarjan, joka on tehty vastaamaan asuin- ja pienkiinteistöjen sähkönjakelun tarpeisiin. Easy9 täydentää Schneider Electricin moduulikomponenttivalikoimaa 34:llä eri tuotteella. Tuoteperheeseen kuuluvat: johdonsuojakatkaisijat vikavirtasuojakytkimet ja -katkaisijat kontaktorit apulaitteet (Of ja SD) pääkytkimet virtakiskot ylijännitesuoja Tulevaisuutta silmällä pitäen suunniteltu Asennusominaisuuksiltaan Easy9-sarja tarjoaa tuttua Schneider-laatua ja helppoutta. Yhteensopivuus virtakiskojen kanssa

Kotimainen Okken-keskus turvaa kriittisen infran ja datakeskusten toimintaa – valmistus Savonlinnassa käynnistyi elokuussa25.8.2025 09:56:08 EEST | Tiedote

Sähkönjakeluratkaisujen kehittäjä ja valmistaja Norelco on suomalainen keskusvalmistaja, joka on saanut globaalilta Schneider Electriciltä lisenssin valmistaa Okken-pienjännitekennokeskuksia. Sopimus solmittiin tammikuussa, ja nyt Okken-keskusten valmistus on käynnistynyt Norelcon uudessa tehtaassa Savonlinnassa. Okken-keskukset sopivat erityisesti kriittisen infran ja datakeskusten tarpeisiin, ja niitä myydään Suomen lisäksi Pohjoismaihin ja muualle Eurooppaan.

Paras Aqua kehittää eettisempää kalankasvatusta yhdessä Schneider Electricin kanssa18.8.2025 08:24:00 EEST | Tiedote

Suomalainen Paras Aqua Oy kehittää uudenlaista, kannattavampaa ja ympäristöystävällisempää kalanviljelyteknologiaa, jonka avulla myös eläintuotannon eettisyys pystytään turvaamaan mahdollisimman hyvin. Schneider Electric on ollut mukana yrityksen alkuvaiheista asti toiminnan konsultoinnissa, automaatiojärjestelmän ja sähkönjakelun suunnittelussa sekä laitetoimituksissa.

Rauman Energian kaukolämpöön saatiin älykästä ohjattavuutta Schneider Electricin ratkaisuilla14.8.2025 09:46:42 EEST | Tiedote

Rauman Energian uusi palvelukonsepti tarjoaa paremman näkyvyyden ja ohjattavuuden kaukolämmön käyttöön. Yhdessä LVI Säätölaitepalvelu Mäkisen kanssa kehitetty ratkaisu hyödyntää Schneider Electricin kiinteistönhallinta-alustaa, johon liitettävillä säätimillä ja toiminnoilla raumalaiset taloyhtiöt voivat hallita energiankulutustaan entistä tehokkaammin.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye