Veritulpan oireet kannattaa tunnistaa ajoissa
13.10.2021 00:00:00 EEST | HUS | Tiedote
Neljännes kaikista mahdollisista kuolemansyistä johtuu valtimoihin tai laskimoihin syntyneistä veritulpista. Suomessa noin 5500-11.000 henkilöä saa laskimoveritulpan vuosittain. Veritulpat vaikeuttavat perussairauksien kulkua ja hoitoa, esimerkiksi koronainfektion.
Laskimoveritulppia voi syntyä mm. aivoihin, sydämeen, keuhkoihin sekä ala- ja yläraajoihin. Ensioireena voi olla äkkikuolema.
Raajojen alueen veritulpat oireilevat kipuna, turvotuksena ja punoituksena. Sydämen ja keuhkojen alueen veritulppiin liittyy suorituskyvyn laskua, hengenahdistusta, yskää, rintakipua, pulssin nopeutumista ja kuumetta. Suolisto ja maksa oireilevat vatsakipuna, pahoinvointina, oksenteluna, voimakkaana vatsan turpoamisena ja ripulina. Aivoverisuonten veritulpat puolestaan ilmenevät päänsärkynä, toispuoleisina oireina, näköhäiriöinä ja heikentyvinä lihasvoimina.
Veritulppien syntymistä voi ehkäistä
Laskimotukoksen saavista potilaista 70 % on ylipainoisia. Veritulppia ilmenee isojen leikkausten, raskauden ja synnytyksen jälkeen sekä hormonihoitojen, kuten ehkäisytablettien käytön yhteydessä.
”Riski sairastua veritulppaan kasvaa 60 vuoden iän jälkeen ja 2−3-kertaistuu jokaista kymmentä ikävuotta kohden. Taustalla voi olla periytyvä tukosalttius ja tyypillisesti riskitekijöitä on samaan ajankohtaan useita”, kertoo hyytymishäiriöyksikön osastonylilääkäri Riitta Lassila.
Jokainen voi ehkäistä veritulppia huolehtimalla hyvästä nesteytyksestä, harrastamalla liikuntaa, noudattamalla terveellistä, säännöllistä ja vähärasvaista ruokavaliota, lopettamalla tupakoinnin sekä noudattamalla lääkärin ohjeita ja lääkityksiä.
Lassila muistuttaa lisäksi, että aiemmin sairastetusta veritulpasta tulisi aina kertoa, jos joutuu sairaala- tai leikkaushoitoon.
Veritulpat kannattaa hoitaa ajoissa
Lääkärin vastaanotolle tulisi hakeutua, jos ilmenee edellä kuvattuja oireita. Voimakkaissa oireissa tulee hakeutua välittömästi päivystykseen.
Veritulpat todetaan yleensä raajan, vatsan alueen tai sydämen ultraäänitutkimuksessa tai tietokonetomografiakuvauksessa sekä verinäytteistä.
”Veritulppia hoidetaan hyytymisen estolääkkeillä, jotka auttavat elimistöä liuottamaan hyytymän ja estävät uuden tulpan muodostusta. Hoitosukilla ja -hihoilla parannetaan verenkiertoa. Hoito voi olla tilapäistä tai pysyvää riippuen vaaratekijöistä”, sanoo Lassila.
Den svenska versionen av pressmeddelandet publiceras den 12 Oktober.
Yhteyshenkilöt
Riitta Lassila, osastonylilääkäri, professori
Hyytymishäiriöyksikkö, HUS Diagnostiikkakeskus
p. 040 517 5547, riitta.lassila@hus.fi
Potilas haastateltavissa, yhteystiedot Riitta Lassilan kautta.
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
HUS Helsingin yliopistollisessa sairaalassa saa vuosittain hoitoa noin 680 000 potilasta. HUSissa työskentelee lähes 27 000 ammattilaista kaikkien potilaiden parhaaksi. Vastuullamme on 24 jäsenkunnan asukkaiden erikoissairaanhoito. Lisäksi meille on keskitetty valtakunnallisesti useiden harvinaisten ja vaikeiden sairauksien hoito.
HUS on Suomen suurin terveydenhuoltoalan toimija ja maan toiseksi suurin työnantaja. Osaamisemme on kansainvälisesti tunnettua ja tunnustettua. Yliopistollisena sairaalana tutkimme ja kehitämme jatkuvasti hoitomenetelmiämme sekä toimintaamme.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HUS
HUS har normal verksamhet trots nattens drönarlarm15.5.2026 11:47:26 EEST | Pressmeddelande
Drönarlarmet tidigt på morgonen har inte påverkat HUS verksamhet.
HUS toimii normaalisti aamuyön drooniuhasta huolimatta15.5.2026 11:23:50 EEST | Tiedote
Aamuyön drooniuhka ei ole vaikuttanut HUSin toimintaan.
HUS-sammanslutningens personalupplevelse har utvecklats positivt – rekommendationsviljan vände uppåt15.5.2026 09:26:47 EEST | Pressmeddelande
Resultaten i personalenkäten 2026 visar en bred positiv utveckling i HUS-sammanslutningens personalupplevelse. Detta signalerar en vändning efter utmanande år och omfattande anpassningsåtgärder.
HUS-yhtymän henkilöstökokemus kehittynyt myönteisesti – suositteluhalukkuus kääntyi nousuun15.5.2026 09:26:47 EEST | Tiedote
Henkilöstökyselyn 2026 tulokset osoittavat laajaa myönteistä kehitystä HUS-yhtymän henkilöstön kokemuksissa. Tulokset ovat signaali suunnan kääntymisestä haastavien vuosien ja mittavien sopeutustoimien jälkeen.
Sammanslutningens styrelse beslutade om förslaget till sammanslutningens stämma om budgetramen för 202711.5.2026 11:20:46 EEST | Pressmeddelande
Sammanslutningens styrelse beslutade på sitt möte den 11 maj om HUS förslag till budgetram för 2027. Sammanslutningens styrelse behandlade också verksamheten och ekonomin i januari–mars 2026 samt beslutade om valet av direktör för resultatområdet Diagnostikcentrum och direktör för resultatområdet Medicinska tjänster.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


