Jouluapulaiset palkataan nyt – tarjolla satoja työpaikkoja joulusesonkiin
14.10.2021 06:00:00 EEST | Duunitori Oy | Tiedote

Vaikka elämme vasta lokakuun puoliväliä, kannattaa keikkatyötä tai lisätienestejä kaipaavan kääntää jo katse joulua kohti. Työnantajat etsivät nimittäin apukäsiä joulusesonkiin juuri nyt. Tällä hetkellä jouluapulaisia etsitään työnhakupalvelu Duunitorilla yhteensä 339 työpaikkailmoituksessa.
Todellisuudessa työpaikkoja on huomattavasti enemmän kuin sivustolla on ilmoituksia, sillä moni työnantaja hakee yksittäisellä ilmoituksella kymmeniä tai jopa satoja sesonkityöntekijöitä.
Duunitorin työpaikkailmoitusten julkaisupäivät osoittavat, että jouluapulaisia rekrytoidaan pitkin vuotta, mutta vauhti kiihtyy syyskuusta eteenpäin ja viimeisiä apulaisia haetaan vielä uuden vuoden kynnyksellä.
Viime vuonna jouluapulaisia haettiin yhteensä 757 ilmoituksella, joista suurin osa julkaistiin loka- ja marraskuussa. Silloin etenkin ravintola-alaa koetelleet koronarajoitukset ja esimerkiksi pikkujoulujen perumiset luultavasti vaikuttivat jouluapulaisten tarpeeseen.
Tänä vuonna tilanne näyttää huomattavasti valoisammalta, sillä ilmoituksia on tähän mennessä julkaistu jo 713 kappaletta, eli 158 prosenttia enemmän kuin viime vuonna samaan aikaan.
Sesonkityö voi avata oven työelämään
Joulusesonki näkyy perinteisesti isosti postin ja logistiikan alalla sekä kaupan ja ravintola-alan asiakaspalvelutehtävissä – niin myös tämän vuoden työpaikkailmoituksissa. Tällä hetkellä sesonkityöntekijöitä etsivät isot työllistäjät, kuten Posti ja Alko.
Jouluapulaisen työnkuvan sesonkiluontoisuuden vuoksi työpaikkailmoituksissa korostuvat erityisesti henkilöstövuokrauspalvelut, kuten Barona, SOL ja Eezy. Henkilövuokrauspalvelun kautta työnhakija voi työllistyä esimerkiksi logistiikkakeskukseen, ravintolaan tai asiakaspalvelijaksi.
”Jouluapulaisena työskenteleminen on etenkin nuorelle hyvä tapa saada ovea auki työelämään ja kenties varmistaa jo kesätyöpaikka tulevalle kesälle, sillä useimmissa tehtävissä ei edellytetä aiempaa työkokemusta”, vinkkaa Duunitorin sisältö- ja viestintäpäällikkö Anna Mäkelä.
Alan kokemus on kuitenkin eduksi esimerkiksi ravintola-alan sesonkiluontoisissa työtehtävissä, ja osassa tehtävistä se on myös välttämätöntä.
Kaipaatko lisätietoa?
Haluatko tietää lisää työmarkkinoista tai tarvitsetko asiantuntijan haastatteluun? Ole yhteydessä! Tutustu myös Duunitorin kaikille avoimeen työmarkkinapalveluun, joka kertoo esimerkiksi, mitkä alat kiinnostavat hakijoita ja millä aloilla on eniten avoimia työpaikkoja.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anna MäkeläSisältö- ja viestintäpäällikköDuunitori Oy
Puh:+358408414765anna@duunitori.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Toinen Linja 7
00530 Helsinki
Duunitori.fi on Suomen suurin työnhakupalvelu. Vuonna 2009 perustettu yritys kokoaa avoimet työpaikkailmoitukset ja ohjaa ne alustansa lisäksi sadoille ylläpitämilleen sosiaalisen median sivuille. Duunitorin työelämämedia julkaisee uutisia, vinkkejä ja tarinoita työnhausta, rekrytoinnista ja työelämästä. Työnantajille Duunitori tarjoaa rekrytointimarkkinoinnin ja työnantajakuvan kehittämisen palveluita. Duunitorin kaikille avoimiin ilmaisiin palveluihin kuuluvat muun muassa työpaikkavahti Duunivahti, ammatinvalintatesti Duunitesti, palkkavertailu ja työmarkkinaseuranta, josta näkee avoimien työpaikkojen kysynnän ja tarjonnan. Vuonna 2019 Duunitori laajeni Ruotsiin ja perusti Jobbland-työnhakupalvelun.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Duunitori Oy
Nämä ovat Suomen houkuttelevimmat työnantajat – katso lista21.5.2026 05:03:00 EEST | Tiedote
Taloustutkimuksen tuore tutkimus työnantajien maineesta paljastaa, mitkä työnantajat houkuttelevat suomalaisia. Duunitorin rekrytointitutkimuksen mukaan vaikeinta on tavoittaa kokeneet osaajat ja työnantajabrändi on harvoin hyvällä tolalla. Asiantuntija kertoo, mikä yhdistää vetovoimaisia työnantajabrändejä ja mihin virheisiin moni työnantaja sortuu.
Suomalainen Duunitori kasvaa Ruotsissa – jo kolmannes liikevaihdosta länsinaapurista19.5.2026 11:03:34 EEST | Tiedote
Suomalaisyhtiö Duunitori kasvoi ensin kahden kaveruksen startupista kotimaan markkinajohtajaksi ja sitten merkittäväksi peluriksi Ruotsissa. Nyt yritysostoja tehnyt yhtiö valtaa Ruotsin markkinaa yhden brändin alla ja tekoälyn vauhdittamana.
Nämä työnantajat kiinnostavat kesätyönhakijoita eniten – katso lista12.5.2026 05:03:00 EEST | Tiedote
Duunitorin kysely kertoo, mitkä ovat kiinnostavimmat kesätyönantajat kesätyönhakijoiden mielestä. Lue myös, miltä ensi kesän kesätyötilanne näyttää.
Yksi taho laahaa palkka-avoimuudessa – ”Viivyttely voi olla riski”14.4.2026 06:06:00 EEST | Tiedote
Duunitorin rekrytointitutkimus paljastaa, että suomalaiset työnantajat ovat varautuneet EU:n palkka-avoimuusdirektiivin edellyttämiin muutoksiin heikosti. Vain 12 prosenttia yksityisen sektorin työnantajista kertoo palkan kaikissa työpaikkailmoituksissaan, vaikka palkkatiedolla on kriittinen vaikutus työnhakijan päätöksentekoon.
Viimein käänne parempaan: avoimien työpaikkojen määrä kasvoi – nämä alat rekrytoivat nyt eniten8.4.2026 12:44:27 EEST | Tiedote
Maaliskuussa Duunitorilla julkaistiin enemmän työpaikkailmoituksia kuin vuosi sitten, mutta kesätyötilanne näyttää edelleen apealta. Lue myös, millä toimialoilla menee nyt parhaiten.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
