Koronarokotuksen saa Helsingissä helposti ja rokotus kannattaa ottaa nyt
14.10.2021 12:45:14 EEST | Helsingin kaupunki, sosiaali-, terveys- ja pelastustoimiala | Tiedote
Helsingin kaupungin terveysasemien johtajalääkärin Timo Lukkarisen mukaan rokotukseen kannattaa hakeutua nyt, jos rokotusta ei ole vielä ottanut.
- Vaikka testeihin hakeudutaan aiempaa vähemmän, tapausmäärät ovat silti nousussa. Korona leviää erityisesti rokottamattomien keskuudessa ja korostuu nyt yhteiskunnan edelleen avautuessa, Lukkarinen kertoo.
- Joku saattaa ajatella, että kyse on omassa ikäryhmässäni "flunssasta", mutta näin ei ole. Myös nuoria aikuisia ajautuu ajoittain aina tehohoitoon saakka, Lukkarinen lisää.
- Rokotus suojaa erittäin hyvin koronaviruksen aiheuttamilta vakavilta tautimuodoilta, Lukkarinen muistuttaa.
THL:n mukaan rokottamattomat 12−79-vuotiaat ovat joutuneet koronavirustartunnan vuoksi sairaalahoitoon 14 kertaa useammin kuin saman ikäryhmän kaksi kertaa rokotetut. Syyskuussa sairaalahoitoon joutuneista 74 prosenttia oli rokottamattomia. Sairaalahoitoon joutumisen riski on ollut suurin 50−79-vuotiailla, rokottamattomilla henkilöillä, ja 18-kertainen ikäryhmän kaksi kertaa rokotettuihin nähden.
Helsinkiläiset käyneet rokotuksissa hieman muuta maata aktiivisemmin
Tällä hetkellä Helsingissä ensimmäisen annoksen on saanut 12 vuotta täyttäneistä ja tätä vanhemmista 85 prosenttia ja molemmat annokset 78 prosenttia. Koko maan osalta rokotuskattavuus on ensimmäisen annoksen osalta 84,5 prosenttia ja molempien annoksien osalta 74,1 prosenttia.
Lukkarinen kiittää helsinkiläisiä aktiivisesta rokotuksiin hakeutumisesta ja kannustaa edelleen rokottamattomia rokotuksen ottamaan.
- Helsingissä on hakeuduttu hyvin rokotuksiin, mutta vielä on varaa parantaa rokotuskattavuutta, Lukkarinen sanoo.
- Pop-upeissa on käynyt 500-1200 henkilöä viikossa. Tätä enemmänkin voisimme pop-upeissamme rokottaa, Lukkarinen lisää.
Messukeskuksen rokotuspiste siirtyy Kannelmäkeen
Messukeskuksen rokotuspiste palvelee viimeistä päivää tulevana perjantaina 15.10. Rokotuspiste siirtyy Kannelmäkeen ja avaa ovensa 18.10. Kannelmäen rokotuspiste on osoitteessa Kaustisenpolku 6 A. Myös Kannelmäen rokotuspisteeseen voi hakautua ilman ajanvarausta. Halutessaan voi varata myös ajan.
- Messukeskus on toiminut rokotuspisteenä erinomaisesti, mutta valitettavasti emme enää saaneet jatkettua tilan vuokrasopimusta, Lukkarinen kertoo.
Lisätietoja koronarokotuksista: koronarokotus.hel.fi
Lisätietoja pop-up-rokotuspisteistä: www.hel.fi/sote/koronarokotus-fi/rokotuspisteet/pop-up-pisteet/
Lisätietoja: terveysasemien johtajalääkäri Timo Lukkarinen, p. 09 310 42700
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jaana Juutilainen-Saari
viestintäpäällikkö
jaana.juutilainen-saari@hel.fi
p. 09 310 42240
Tero Manninen
yksikön päällikkö
tero.manninen@hel.fi
p. 09 310 28885
Markus Snellman
tiedottaja
markus.snellman@hel.fi
p. 09 310 42619
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Helsingin kaupunki, sosiaali-, terveys- ja pelastustoimialaToinen linja 4A
PL 6000 00099 Helsingin kaupunki
09 310 5015 (vaihde)http://www.hel.fi/sotepe
Hyvinvointia, terveyttä ja turvallisuutta helsinkiläisille yhteistyöllä ja vahvalla osaamisella.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin kaupunki, sosiaali-, terveys- ja pelastustoimiala
Stadin sote ja brankkari: Uusi toimipiste C-hepatiitin hoitoon18.6.2026 12:45:46 EEST | Tiedote
Uusin Stadin sote ja brankkari -uutiskirje on täynnä mielenkiintoisia aiheita Helsingin sote- ja pelastuspalveluista.
Helsingfors social- och hälsovårdstjänster under midsommaren17.6.2026 09:10:04 EEST | Pressmeddelande
Helsingforsborna får de social- och hälsovårdstjänster de behöver även på midsommaren.
Helsingin sosiaali- ja terveyspalvelut juhannuksena17.6.2026 09:10:04 EEST | Tiedote
Helsinkiläiset saavat tarvitsemansa sosiaali- ja terveyspalvelut myös juhannuksen.
Sosiaali-, terveys- ja pelastuslautakunnan päätöstiedote 16.6.16.6.2026 18:38:07 EEST | Tiedote
Helsingin sosiaali-, terveys- ja pelastuslautakunta piti kevätkauden 2026 viimeisen kokouksen tiistaina 16. toukokuuta. Kokouksen päätöstiedote on kaupungin verkkosivuilla. Lautakunnan syyskauden ensimmäinen kokous on 11.8. Kaikki syksyn kokousajat ovat kaupungin verkkosivuilla.
Sosiaali-, terveys- ja pelastuslautakunnan 16.6. kokouksen ennakkotiedote12.6.2026 13:56:13 EEST | Tiedote
Helsingin sosiaali-, terveys- ja pelastuslautakunnan kevätkauden viimeinen kokous pidetään tiistaina 16. kesäkuuta klo 16.15. Kokouksessa käsitellään muun muassa Malmin pelastusaseman sekä lastensuojelun erityisen huolenpidon ja päihdehoidon tilojen uudisrakennusten tarveselvityksiä. Lisäksi asialistalla on Auroran päihdepalvelujen käytössä olevan rakennuksen laajennus.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme