Antilooppi Ky

Hakaniemeen runsaasti uusia palveluita – Siltasaari 10:n tilakysyntä käy vilkkaana

19.10.2021 10:00:00 EEST | Antilooppi Ky | Tiedote

Jaa
Kiinteistösijoitusyhtiö Antiloopin mittavin saneerausprojekti valmistuu pian, kun Hakaniemen uusi helmi Siltasaari 10 avaa ovensa marraskuussa. Tilakysyntä on ollut vilkasta, ja useita vuokrasopimuksia on jo allekirjoitettu.

Kiinteistöön avautuu muun muassa useita ravintoloita, jotka parantavat alueen palvelutarjontaa entisestään. Tulonsa ovat varmistaneet jo aamusta iltaan palveleva, huomisen ”husmanskostia” tarjoileva Story, autenttisia meksikolaisia tacoja valmistava Lopez y Lopez ja muun muassa Trattoria Sognosta sekä Restaurant Pennystä tutun Pia Olanterän uusi ravintolakonsepti Moloko, joka keskittyy suomalaisittain melko uuteen tuttavuuteen, korealaiseen barbequeen.

”Olemme erittäin innoissamme saadessamme julkistaa Hakaniemen paraatipaikalle näin hyvän valikoiman uusia ravintolatulokkaita. Siltasaari 10:n myötä alue elävöityy huomattavasti – sinne tulee aivan uudenlaista sykettä”, kohteen Asset Manager Tuomas Hulkkonen iloitsee.

Siltasaari 10:n upeisiin uusiin toimistotiloihin muuttavat muun muassa maailmanluokan markkinointitoimisto Dentsu, tapahtuma-alusta Brella, digitaalisen liiketoiminnan konsultointiyritys Frantic, tilintarkastuspalveluja tarjoava Tilintarkastusrengas, uuden ajan tilitoimisto ja ohjelmistotalo Tilitoimisto Lemon Tree sekä suuren muotiketjun Suomen pääkonttori. Elannon-talona tunnettuun kohteeseen tekevät paluun myös S-Market ja Emotion. Lisäksi Siltasaari 10:een on tulossa Antiloopin joustotilakonsepti POOL, joka tarjoaa joustavia tilaratkaisuja muutoksen tahtiin.

”POOL lupaa olla asiakkailleen aina sopiva ja palvelee erikokoisia tilatarpeita, oli kyse sitten pientoimistotilasta, neuvottelutilasta, podcast-studiosta tai tapahtumatilasta. Ripauksen luksusta ja rennon työilmapiirin tarjoaa POOL Business Lounge, johon yksilöt ja yritykset voivat tulla työskentelemään aina kunkin työpäivän tarpeen mukaan”, mainitsee POOL-tiloja luotsaava Associate Director Johanna Sarekoski.

Vastuullisuus, hyvinvointi ja kokonaisvaltainen kehitys edellä

Antiloopin keskeisiin arvoihin lukeutuva vastuullisuus on merkittävässä roolissa myös Siltasaari 10:ssä. Kohteeseen haetaan sekä ympäristövastuullisuudesta kertovaa LEED-sertifikaattia että käyttäjien hyvinvointiin keskittyvää WELL-sertifikaattia. LEED-sertifikaatissa tavoitellaan saneeratulle kiinteistölle varsin poikkeuksellista Platina-luokitusta ja WELL-sertifikaatissa Gold-luokitusta. Käyttäjien hyvinvointiin on panostettu muun muassa kohteen kellarista löytyvällä yli 400 paikan pyöräparkilla ja sosiaalitiloilla, joilla pyöräilijöille mahdollistetaan vähintään autoilijoihin verrattavissa oleva käyttökokemus.

”Toteutunut vuokralaiskysyntä on ilahduttanut meitä ja osoittaa asiakkaidemme näkevän kehittyvän Hakaniemen juuri niin vetovoimaisena kuin toivoimmekin. Meille on tärkeää, että kiinteistö on aina tiiviissä vuorovaikutuksessa lähiympäristönsä kanssa – siksi kehityskohteenamme ei koskaan ole pelkkä kiinteistö, vaan koko lähialue työntekijöineen ja asukkaineen”, Antiloopin toimitusjohtaja Tuomas Sahi toteaa.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tuomas Sahi
Chief Executive Officer,
tuomas.sahi@antilooppi.fi
p. 0400907877


Tuomas Hulkkonen
Asset Manager
tuomas.hulkkonen@antilooppi.fi
p. 0406516347


Johanna Sarekoski
Associate director
Business development, Flex Offices
johanna.sarekoski@antilooppi.fi
p. 0407108671

Kuvat

Tietoja julkaisijasta

Antilooppi Ky
Siltasaarenkatu 10
00530 Helsinki

http://www.antilooppi.fi

Antilooppi on suomalainen toimistokiinteistöihin keskittynyt vastuullinen kiinteistönomistaja. Kehitämme omistamiamme kohteita vastuullisesti ja pitkäjänteisesti yhdessä asiakkaiden kanssa. Kiinteistö on aina tiiviissä vuorovaikutuksessa lähiympäristönsä kanssa – meille on erityisen tärkeää kehittää paitsi kiinteistöä myös sen palveluja ja lähialueita entistä toimivammaksi. Tunnetuimpia Antiloopin kiinteistöistä ovat Ympyrätalo ja historiallinen entinen HOK Elannon kiinteistö Siltasaari 10 ja muut Hakaniemen ja Hämeentien maamerkkirakennukset, Merikortteli Punavuoressa sekä Kiilakortteli Ruoholahdessa. Kaikkiaan meillä on vuokrattavaa tilaa noin 400 000 m2. Antiloopin omistavat suomalainen eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen ja ruotsalainen eläkevakuutusyhtiö AMF Tjänstepension AB.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Antilooppi Ky

Antiloopin vastuullisuuden vuosi 2025: Merkittäviä päästövähennyksiä, Aina Valmis ja POOL -tilakonseptien kasvua asiakkaiden tarpeita kuunnellen sekä 100-prosenttisesti ympäristösertifioidun kiinteistökannan määrätietoista kehittämistä21.4.2026 13:00:00 EEST | Tiedote

Antilooppi julkaisi vastuullisuusraporttinsa vuodelta 2025. Yhtiö eteni vuoden 2030 hiilineutraaliustavoitetta kohti aikataulua edellä ja saavutti jo 84 prosentin päästövähennyksen vertailuvuoteen 2021 nähden. Vuoden aikana 100-prosenttisesti ympäristösertifioitua kiinteistökantaa kehitettiin entistä vähäpäästöisemmäksi ja yhtiön 12:s aurinkovoimala käynnistettiin. Vuokrausliiketoiminta jatkui vahvana, Aina Valmis -toimistoja valmistui ennätysmäärä ja uudistettu korttelikeskus Ruohis avautui entistä eläväisempänä. Vuoden kohokohtiin lukeutuu myös 520 miljoonan euron vastuullisuussidonnainen jatkorahoitus.

Antiloopin tilakonseptit kasvattivat suosiotaan – yritykset arvostavat helppoutta, joustavuutta ja laatua28.1.2026 15:00:00 EET | Tiedote

Antiloopilla on jo vuosia tehty määrätietoista työtä sen eteen, että yritykset voivat löytää tarvitsemansa tilat helposti ja nopeasti. Vuonna 2025 tämä näkyi erityisesti Antiloopin tilakonseptien kasvavassa suosiossa: muuttovalmiit ja laadukkaat Aina Valmis -toimistot varattiin usein jo ennen valmistumistaan, ja POOL-joustotilaverkosto laajeni uudistettuun korttelikeskus Ruohikseen. Samalla asiakkaiden suositteluhalukkuus nousi ennätyslukemiin.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye