Näin rekrytoinnista voi tehdä reilumpaa – 15 merkittävää työnantajaa tarttunut haasteeseen

Suomen suurimman työnhakupalvelun Duunitorin uusi ominaisuus monimuotoisuuslupaus on tapa ilmaista työnhakijoille, että työnantaja arvostaa henkilöstön monimuotoisuutta ja kannustaa ihmisiä erilaisista taustoista hakemaan avointa paikkaa.
Tietoliikenneyhtiö DNA lisäsi ensimmäisenä työnantajana Duunitorin monimuotoisuuslupauksen työpaikkailmoituksiinsa. Yritys työllistää noin 1 600 henkeä.
Nyt mukaan on lähtenyt 15 organisaatiota. Etujoukossa monimuotoisuutta sitoutuvat kehittämään DNA:n ja Duunitorin ohella Aalto-yliopisto, Accenture, Bolt.Works, Diakonissalaitos, EY, Gigantti, Helsingin kaupunki, IKEA Suomi, Keskinäinen työeläkevakuutusyhtiö Varma, Lindström, Mehiläinen, MPS Career ja Solita. Monimuotoisuuslupaus näkyy työnantajan kaikissa työpaikkailmoituksissa Duunitorilla.
Näin monimuotoisuuslupaus kuuluu:
Arvostamme työyhteisön monimuotoisuutta ja teemme töitä yhdenvertaisuuden eteen. Toivomme hakijoita erilaisista taustoista, kuten eri-ikäisiä, eri sukupuolia olevia, vammaisia ihmisiä sekä eri kieli-, kulttuuri- tai muihin väestöryhmiin kuuluvia.
Taustalla 16-vuotias nuori ja THL:n voitokas kokeilu
- Monimuotoisuuslupauksesta päätti 16-vuotias Vilma Hoviniemi, joka valtasi Duunitorin toimitusjohtajan Thomas Grönholmin paikan tyttöjen päivän alla.
- Valtaus oli osa lastenoikeusjärjestö Plan Internationalin #GirlsTakeover-tempausta, joka nostaa esiin maailman tyttöjen kohtaaman syrjinnän ja heidän potentiaalinsa.
- Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) on pilotoinut työpaikkailmoitusten monimuotoisuuslauseketta Moninaisesti parempi -hankkeessaan, jonka rekrytointikokeilu palkittiin juuri Rekrygaalassa.
- Duunitori ja Hoviniemi muotoilivat lupauksen Työterveyslaitoksen ja THL:n esimerkin pohjalta yhdessä rekrytoinnin asiantuntijoiden ja Planin tasa-arvoasiantuntijoiden kanssa.
Miksi monimuotoisuuslupausta tarvitaan?
Aiemmin Duunitori on edistänyt työelämän tasa-arvoa muun muassa lanseeraamalla sukupuolineutraalit ammattinimikkeet ja yli sadan neutraalin nimikkeen listan yhdessä Kotimaisten kielten keskuksen kanssa.
Nyt työnhakupalvelu haluaa jatkaa reilumman rekrytoinnin kehittämistä ja haastaa kaikki Suomen työnantajat mukaan.
”Iän, sukupuolen tai syntyperän kaltainen tausta ei saa rajoittaa ihmisen mahdollisuuksia työelämässä. Lisäksi työnantajat tarvitsevat paitsi työvoimaa myös erilaisten ihmisten erilaisia näkökulmia, jos haluavat innovoida uutta ja menestyä”, sanoo Duunitorin sisältö- ja viestintäpäällikkö Aino Salonen.
Monimuotoisuuslupaus viestii hakijoille työnantajan arvoista ja on samalla julkinen lupaus, joka sitouttaa niiden edistämiseen.
”Lupaus ei tietenkään yksinään riitä, vaan tarvitsee rinnalleen muita tekoja, kuten kielitaitovaatimusten kriittistä arvioimista, anonyymiä rekrytointia ja potentiaalisia hakijoita kutsuvaa aktiivista rekrytointimarkkinointia heille luontevissa kanavissa”, Salonen lisää.
”Lisäksi työnantajan pitää panostaa siihen, että erilaisista taustoista tulevat työntekijät tuntevat olonsa turvalliseksi työyhteisössä.”
Lue nuorten peräänkuuluttamista teoista monimuotoisuuden eteen ja Työterveyslaitoksen ohjeet monimuotoisuuden edistämiseen rekrytoinnissa.
Haaste kaikille työnantajille
Jokainen työnantaja voi nyt lisätä lupauksen työpaikkailmoituksiinsa Duunitorilla, suomeksi tai englanniksi.
Duunitorilla on tälläkin hetkellä yli 43 000 avointa työpaikkailmoitusta ja yli puoli miljoonaa viikkokävijää, joten lupauksille on tarjolla kattava yleisö.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Aino SalonenSisältö- ja viestintäpäällikköDuunitori Oy
Puh:+35850 414 4245aino.salonen@duunitori.fiduunitori.fiThomas GrönholmToimitusjohtaja ja perustajaDuunitori Oy
Puh:+35840 544 4523thomas.gronholm@duunitori.fiMikko MartikainenMarkkinointijohtajaDuunitori Oy
Puh:+358400707023mikko.martikainen@duunitori.fiTuuli NummelinVastuullisuuspäällikköDNA Oyj
Puh:+35844 044 6000tuuli.nummelin@dna.fiInka KovanenTiedottajaPlan International Suomi
Puh:+35850 336 4705inka.kovanen@plan.fiKuvat








Tietoja julkaisijasta
Toinen Linja 7
00530 Helsinki
Duunitori.fi on Suomen suurin työnhakupalvelu. Vuonna 2009 perustettu yritys kokoaa avoimet työpaikkailmoitukset ja ohjaa ne alustansa lisäksi sadoille ylläpitämilleen sosiaalisen median sivuille. Duunitorin työelämämedia julkaisee uutisia, vinkkejä ja tarinoita työnhausta, rekrytoinnista ja työelämästä. Työnantajille Duunitori tarjoaa rekrytointimarkkinoinnin ja työnantajakuvan kehittämisen palveluita. Duunitorin kaikille avoimiin ilmaisiin palveluihin kuuluvat muun muassa työpaikkavahti Duunivahti, ammatinvalintatesti Duunitesti, palkkavertailu ja työmarkkinaseuranta, josta näkee avoimien työpaikkojen kysynnän ja tarjonnan. Vuonna 2019 Duunitori laajeni Ruotsiin ja perusti Jobbland-työnhakupalvelun.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Duunitori Oy
Työnantajat ovat varautuneet palkka-avoimuuteen yllättävän hyvin – nämä ovat suurimmat ongelmat15.4.2025 11:46:29 EEST | Tiedote
EU-direktiivi haastaa työnantajia edistämään palkka-avoimuutta. Duunitorin tuore tutkimus kertoo, miten suuret organisaatiot ovat valmistautuneet palkka-avoimuuteen ja mikä siinä on hankalinta.
Näillä työnantajilla on paras maine – suurten organisaatioiden päättäjät kertovat9.4.2025 10:09:52 EEST | Tiedote
Duunitorin tuore tutkimus kertoo, mitkä suomalaiset työnantajat ovat tehneet vaikutuksen suurten organisaatioiden päättäjiin. Asiantuntija avaa, miksi tietyt työnantajabrändit menestyvät ja mihin työnantajien pitäisi panostaa.
Työpaikkojen määrä romahti – näillä aloilla ja alueilla on eniten töitä3.4.2025 05:03:00 EEST | Tiedote
Alkuvuonna julkaistiin huomattavasti vähemmän työpaikkailmoituksia kuin viime vuonna. Lue myös, miltä työmarkkinatilanne näyttää eri aloilla ja alueilla.
Yllätyskäänne: rakennusalan työpaikkojen määrä kasvoi – näitä tekijöitä haetaan eniten26.3.2025 11:43:30 EET | Tiedote
Talouden epävakaus on heijastunut jo pitkään rakennusalan työllisyystilanteeseen. Duunitorin tuore data kertoo, että alalla on vihdoin nähtävissä piristymistä. Lue myös, millaisia tehtäviä on nyt eniten auki ja mitä rakennusalan ammattilaiset peräänkuuluttavat.
Ensi kesälle harmillisen vähän kesätöitä – hakijoilta tiukat terveiset työnantajille13.3.2025 05:02:00 EET | Tiedote
Talouden epävarmuus näkyy kesätöiden määrässä myös ensi kesänä. Lue myös, mitkä ovat yleisimmät tavat saada kesätyö ja mitä hakijat toivovat työnantajilta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme