Yhdestä liikenneonnettomuudesta voi aiheutua miljoonien eurojen vahinko
2.12.2021 07:29:59 EET | Liikennevakuutuskeskus | Tiedote

Lakisääteisestä liikennevakuutuksesta korvataan liikenneonnettomuudessa syntyneet henkilövahingot ja lisäksi syyttömän osapuolen omaisuusvahingot. Vuosittain liikenteessä tapahtuu yli 90 000 liikennevakuutuksesta korvattavaa vahinkoa. Niistä valtaosa on omaisuusvahinkoja, henkilövahinkojen osuus jää alle viidennekseen. Kun asiaa tarkastellaan euroissa, on omaisuusvahingoista ja henkilövahingoista maksettavien korvausten yhteissumma suunnilleen yhtä suuri.
- Vuosittain liikennevakuutuksesta maksetaan korvauksia noin puolella miljardilla eurolla. Summa sisältää lukuisia sellaisia henkilövahinkojen korvauksia, joissa onnettomuus on tapahtunut markka-aikana, eli vuosikymmeniä sitten, kertoo Liikennevakuutuskeskuksen pääanalyytikko Tero Koistinen.
Tieliikenteessä kuolee vuosittain yli 200 ihmistä ja lisäksi tuhannet vammautuvat. Liikennevakuutus tuo taloudellista turvaa liikenteessä sattuvien vakavien vammautumisten varalle. Joissain tapauksissa korvauksia maksetaan koko loppuelämän ajan, jolloin yksittäisen onnettomuuden korvaussumma saattaa vuosien saatossa nousta yli miljoonaan euroon.
- Liikennevakuutuksesta maksettavalla työkyvyttömyyseläkkeellä taataan onnettomuudessa pysyvästi vammautuneelle sama elämisen taso kuin ennen onnettomuutta. Nuorten henkilöiden kohdalla korvaus arvioidaan tulevan ansio-odotuksen perusteella, Koistinen selittää.
Yksittäiset kalliit onnettomuudet painottuvat korvaustilastoissa, sillä kalleimmat viisi prosenttia vahingoista aiheuttavat euroissa mitattuna noin puolet kaikista korvauksista.
Ilman vakuutusta jää onnettomuudessa tyhjän päälle
Suomessa on lakisääteinen, pakollinen liikennevakuutus, joka tarjoama turva on yksi maailman kattavimmista. Suomalainen erikoisuus on vakuutukseen kuuluva kuljettajapaikkasuoja, joka takaa sen, että myös onnettomuuden aiheuttajaosapuolen henkilövahingot korvataan. Poikkeuksena ovat ne tilanteet, joissa kuljettaja on ajanut päihtyneenä tai aiheuttanut onnettomuuden tahallisesti tai törkeän tuottamuksellisesti. Liikennevakuutus täydentää sosiaaliturvaa, sillä siitä maksetaan esimerkiksi eläkettä, sairauskulukorvauksia ja kuntoutusta.
Liikennevakuutuksen hoitaminen on tärkeä velvollisuus, jonka laiminlyönnillä on vakavat seuraukset. Mikäli onnettomuuden aiheuttajan ajoneuvossa ei ole liikennevakuutusta, kuljettajalle ei makseta lainkaan korvauksia. Vastapuolen ja sivullisten henkilö- ja omaisuusvahingot sen sijaan korvataan, ja liikennevakuutuksen puuttuessa maksuista vastaa Liikennevakuutuskeskus.
Vakuuttamattomilla ajoneuvoilla ajettiin vuonna 2020 yli 900 kolaria. Saman vuoden aikana maksettiin lähes viisi miljoonaa euroa korvauksia sellaisista vahingoista, jotka on aiheutettu vakuuttamattomalla ajoneuvolla. Osa vuosittain maksetuista korvauksista kohdistuu aiempina vuosina tapahtuneisiin onnettomuuksiin.
Lisätietoja:
Liikennevakuutuskeskus, pääanalyytikko Tero Koistinen, puh. 040 450 4563
Liikennevakuutuskeskus, johtaja Janne Jumppanen, 040 450 4543
etunimi.sukunimi(@)vakuutuskeskus.fi
Avainsanat
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Liikennevakuutuskeskus (LVK) turvaa viimekädessä liikennevahingon kärsineen oikeudet ja huolehtii lakisääteisen liikennevakuutuksen laiminlyönnin seurauksista. Keskuksen jäseniä ovat kaikki liikennevakuutuksia myöntävät vakuutusyhtiöt Suomessa. www.lvk.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Liikennevakuutuskeskus
Liikennevahingon uhri ei ole vain korvauspäätöksen numero22.9.2026 07:13:00 EEST | Tiedote
Suomi on liittynyt eurooppalaiseen liikennevakuuttajien kampanjaan, joka nostaa korvausten rinnalle myös sen, miten onnettomuuden uhri kohdataan. Suomessa kampanjan periaatteet ovat olleet osa liikennevakuutusjärjestelmää jo vuosikymmeniä: korvausprosessin tulee olla selkeä, oikeudenmukainen ja vahingonkärsineelle mahdollisimman vaivaton.
Sähköpotkulaudoilla satojen tuhansien vahingot9.9.2026 06:12:00 EEST | Tiedote
Vuonna 2025 vuokrasähköpotkulaudoilla aiheutettiin 380 liikennevakuutuksesta korvattua vahinkoa, joista maksettiin korvauksia yli 600 000 euroa. Korvattujen vahinkojen määrää voi alentaa merkittävästi se, etteivät kuluttajat vielä tiedä vuokralautojen kuuluvan liikennevakuutuksen piiriin.
Vuokra-auton vakuutusturva ulkomailla voi olla yllätys9.6.2026 06:07:00 EEST | Tiedote
Suomessa on totuttu erittäin kattavaan liikennevakuutuksen antamaan turvaan. Muualla vuokra-ajoneuvolla liikkuessa voi yllättyä vakuutuksen ehdoista, sillä ulkomailla liikennevakuutus ei yleensä korvaa kuljettajan omia henkilövahinkoja.
Vakuuttamattomien ajoneuvojen kolarointi lisääntynyt – sähköpotkulaudoilla vakaviakin kolareita3.6.2026 06:10:00 EEST | Tiedote
Vakuuttamattomat ajoneuvot aiheuttavat vuosittain satoja kolareita. Myös osa sähköisistä liikkumisvälineistä kuuluu vakuuttamisvelvollisuuden piiriin, ja vakuuttamattomat sähköpotkulaudat ovat aiheuttaneet parikymmentä kolaria vuonna 2025. Kun vakuutus puuttuu, korvaukset ulkopuolisille tahoille maksaa Liikennevakuutuskeskus.
Kaksipyöräisten ajokausi alkoi – onko paperityöt tehty?22.4.2026 06:11:00 EEST | Tiedote
Kevään myötä mopot, moottoripyörät ja sähköiset liikkumisvälineet palaavat liikenteeseen. Ennen ajokauden aloitusta on tärkeää varmistaa ajoneuvon vakuutustilanne. Asia on erityisen kriittinen, jos ajoneuvolle on tehty talviajaksi liikennekäytöstä poisto.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
