Tammi

Suomen suosituin pelitubettaja Paqpa pääsi hahmoksi lastenkirjaan

Jaa
Suosikkitubettaja Paqpa eli Beata Rodas tekee historiaa esiintymällä hahmona lastenkirjassa. Paqpa nähdään Riina ja Sami Kaarlan sekä Anders Vacklinin kertomassa ja kuvittamassa Pet Agents -sarjan kuudennessa osassa, Lumen saartamat.
Paqpa eli Beata Rodas ja kirjan Paqpa-noita. Kuva: Johanna Harkkila
Paqpa eli Beata Rodas ja kirjan Paqpa-noita. Kuva: Johanna Harkkila

Riina ja Sami Kaarlan sekä Anders Vacklinin alakouluikäisille suunnattu sarja Pet Agents – Lemmikkietsivät kuuluu kirjastojen lainatuimpiin lastenkirjoihin, ja sen oikeudet on myyty useaan maahan. Sarjassa yhdistyvät upea värikuvitus, jännittävät seikkailut sekä oikea tieto eläimistä ja niiden hoitamisesta.

Lasten lukuinnon lisäämiseksi sarjan kuudenteen osaan keksittiin pyytää lapsia kiinnostava vieraileva tähti: Kirjassa vierailevat Suomen suosituimpiin pelitubettajiin kuuluva Paqpa ja hänen pelividoistaan tuttu Herra Puupää. Tarinassa Paqpa on salaperäinen pohjoisen noitatyttö, joka suojelee pohjoista luontoa ja sen eläimiä. Herra Puupää on hänen kepposteleva ja omapäinen lemmikkinsä, joka joutuu helposti ongelmiin. Parivaljakon mukana liikkuu myös Paqpan perheen suurikokoinen musta koira.

”Oli suuri kunnia päästä kirjaan mukaan. Olen lukenut aiemmat Pet Agents -kirjat ja tykkään sarjasta todella paljon. Annoin tekijöille vapaat kädet ja toivoin, että he käyttäisivät runsaasti omia mausteitaan luodessaan hahmoani. Ja niin he tekivät! Minusta tuli Paqpa-noita, jolla on hienot pitkät hiukset ja taikavoimia. Olen eläinrakas, ja kirjassakin suojelen eläimiä. Myös pelivideoihini tunkeutunut Herra Puupää sai tulla mukaan ja on kirjassakin oma itsensä, hauska pieni tihulainen”, kertoo Paqpa.

”Elokuvissa cameoroolit ovat arkipäivää, mutta kirjallisuudessa harvinaisempia. Pet Agents -sarjassa seikkaillaan milloin merenpohjassa, pelimaailmassa, maaseudulla ja suurkaupungin vilskeessä. Paqpan reipas ja hauska persoona sopii täydellisesti tähän koodaamisesta innostuneen Kati-e-päähenkilön maailmaan”, iloitsee Tammen lasten- ja nuortenkirjojen kustantaja Saara Tiuraniemi.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Lisätiedot ja haastattelupyynnöt:


Johanna Harkkila, viestintäpäällikkö, Tammi, +358 41 4497274, johanna.harkkila@tammi.fi


Arvostelukappalepyynnöt: tiedotus@tammi.fi

Kuvat

Paqpa eli Beata Rodas ja kirjan Paqpa-noita. Kuva: Johanna Harkkila
Paqpa eli Beata Rodas ja kirjan Paqpa-noita. Kuva: Johanna Harkkila
Lataa
Lumen saartamat on Pet Agents -sarjan kuudes osa, joka sijoittuu pohjoiseen.
Lumen saartamat on Pet Agents -sarjan kuudes osa, joka sijoittuu pohjoiseen.
Lataa
Pet Agents -sarjaa kirjoittavat ja kuvittavat Anders Vacklin sekä Riina ja Sami Kaarla.
Pet Agents -sarjaa kirjoittavat ja kuvittavat Anders Vacklin sekä Riina ja Sami Kaarla.
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Tammi
Tammi
Lönnrotinkatu 18 A
00120 HELSINKI

010 5060 300http://www.tammi.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Tammi

Tieto-Finlandialla palkittu teos lahjoitettiin kansanedustajille18.6.2025 14:07:07 EEST | Tiedote

Vuoden 2024 tietokirjallisuuden Finlandia-palkinnon voittanut Sofia Tawastin ja Riikka Leinosen Suuri valhe vammaisuudesta -kirja lahjoitettiin kaikille kansanedustajille keskiviikkona 18.6. eduskunnan Pikkuparlamentissa. Lahjoituksen tekivät Tammen tietokirjallisuuden kustantaja Kati Lampela ja Werner Söderström Osakeyhtiön yhteiskuntasuhdejohtaja Jenni Haukio. Teokset otti vastaan eduskunnan puolesta I varapuhemies Paula Risikko.

Pohjanmaalainen menestyskirjailija Nilla Kjellsdotter aloittaa merkittävän pohjoismaisen yhteistyön Tammen ja ruotsalaisen Forumin kanssa16.6.2025 10:00:00 EEST | Tiedote

Pohjoismaiden suosituimpiin dekkaristeihin kuuluva, Oravaisilta kotoisin oleva Nilla Kjellsdotter on tehnyt sopimuksen suomalaisen Tammen ja ruotsalaisen Bokförlaget Forumin kanssa. Kyseessä on Bonnier Booksin ensimmäinen suuri suomalais-ruotsalainen yhteistyösopimus. Se on tärkeä merkkipaalu Bonnier Booksin pohjoismaisessa kasvustrategiassa.

Miten välttää myyräkuume? Uutuuskirja vastaa moniin kiehtoviin ja kiperiin Suomen pikkunisäkkäitä koskeviin kysymyksiin24.4.2025 14:19:04 EEST | Tiedote

Millä toimilla voi välttää myyräkuumetartunnan? Miksi metsäsopuleista vain neljännes on uroksia? Entä tekevätkö tunturisopulit 40 vuoden välein joukkoitsemurhia vai lähtevätkö ne vaeltamaan, koska eivät halua nähdä muita sopuleita? Paavo Hellstedtin ja Juha Laaksosen upeasti kuvitettu Suomen pikkunisäkkäät -kirja (Tammi) kertoo pikkunisäkkäiden merkityksestä ekosysteemissämme ja tarjoaa huimasti tietoa eri lajien erityispiirteistä.

Tammen syksyn 2025 kirjakattaus tarjoaa monipuolisen valikoiman suuria tarinoita, jännittäviä mysteerejä ja lasten suosikkeja15.4.2025 12:00:00 EEST | Tiedote

Tammen syksy on vahvojen kertojien ja tietokirjallisuudessa suurten elämäntarinoiden juhlaa. R. M. Rosenbergin historiallinen romaani Amelie kertoo aateliskartanon elämästä nälkävuosien puristuksissa. Liz Mooren Metsien jumala on loistava mysteeri ja nerokas sukusaaga, jonka Barack Obama nosti suosituslistalleen. Tuula Karjalainen paljastaa Tove Jansson ja maailman lapset -teoksessaan, millainen yhteys Janssonilla oli lukijoihinsa. Hiljattain kansainvälisen H. C. Andersen -palkinnon ehdokkaaksi nimetyn Timo Parvelan Ella ja kaverit -sarja viettää 30-vuotisjuhlavuottaan.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye