Valtatie 12:n uusi tievalaistus odottaa yhä sähköliittymien rakentamista ja kytkentää

Valtatie 12:n uusi tievalaistus on toteutettu puupylväillä, ilmakaapelilla ja LED-valaisimilla. Täydentävän valtatievalaistuksen rakentamistyöt käynnistyivät toukokuussa, ja työt on nyt saatu valmiiksi. Uutta tievalaistusta on rakennettu yhteensä noin 20 kilometriä Sastamalan ja Nokian välille. Tievalaistuskeskukset odottavat vielä liittymisjohtoja ja sähkön kytkemistä.
Pirkanmaan ELY-keskus ei ole tiedusteluistaan huolimatta saanut jakeluverkonhaltijalta Elenialta vahvistusta, milloin sähköliittymän rakentaminen ja kytkentä toteutetaan. Valtatie 12:n valot syttyvät heti, kun sähköliittymät on rakennettu ja kytketty.
Valojen syttymistä odotetaan jo malttamattomasti
Tievalaistusurakka valmistui kokonaisuudessaan aikataulun mukaisesti 3.12.2021, mutta tieosuudella tehdään vielä valaistukseen liittyviä viimeistely- ja purkutöitä. Tällä hetkellä ei ole varmuutta, saadaanko tievalaistus käyttöön vuoden 2021 aikana.
Tienkäyttäjät odottavat jo malttamattomina valojen syttymistä ja asiasta on tullut ELY-keskukseen paljon kyselyitä. Toistaiseksi ELY-keskus ja urakoitsija eivät pysty vastaamaan, milloin loput valoista saadaan käyttöön.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Projektipäällikkö Kyösti Reinikka, Pirkanmaan ELY-keskus, p. 050 3511 527, etunimi.sukunimi@ely-keskus.fi
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Huolehdimme sujuvasta arjesta; teiden rakentamisesta ja niiden kunnosta, ympäristön tilasta ja suojelusta sekä yritysten tukemisesta. Maakunnan kehittäjänä ja rahoituksen myöntäjänä teemme ELY-keskuksessa päivittäin työtä kestävän tulevaisuuden ja Pirkanmaan parhaaksi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pirkanmaan ELY-keskus
Lähiruokapäivää vietetään viikonloppuna 6.–7.9. – Pirkanmaalla yli 40 kohdetta5.9.2025 09:00:23 EEST | Tiedote
Yli 40 pirkanmaalaista maatilaa, maaseudun yritystä ja kyläyhteisöä avaa ovensa tulevana viikonloppuna kutsuen tutustumaan kotimaisiin ruoantuottajiin ja maaseudun elämyksellisiin kohteisiin.
Pirkanmaan päällystyskohteet viikolle 361.9.2025 07:49:27 EEST | Tiedote
Viikolla 36 päällystetään Orivedellä, Juupajoella, Sastamalassa ja Virroilla.
Yhteysviranomainen on antanut perustellun päätelmän Lempäälän Hirvikallion maa-ainesten oton ja maanvastaanoton laajentamisesta29.8.2025 12:36:40 EEST | Tiedote
Pirkanmaan ELY-keskus on antanut yhteysviranomaisena perustellun päätelmän NCC Industry Oy:n suunnittelemasta Lempäälän Hirvikallion maa-ainesten oton ja maanvastaanoton laajentamista koskevasta ympäristövaikutusten arviointiselostuksesta. Arvioinnin perusteella hankevaihtoehtojen VE1 ja VE2 ympäristövaikutukset tulevat lisääntymään verrattuna nykyiseen toimintaan, VE0, jossa vaikutukset ovat kaikilta vaikutustyypeiltään joko vähäisiä tai merkityksettömiä.
Alkusyksy tuonut mukanaan tutun ilmiön: sinilevää enemmän28.8.2025 10:25:57 EEST | Tiedote
Viikolla 35 Pirkanmaalla havaittiin sinilevää Tampereella, Ikaalisissa, Kangasalla, Kihniössä, Vesilahdella, Lempäälässä, Valkeakoskella, Sastamalassa, Pirkkalassa sekä Nokialla.
Työllisyyskatsaus │ Kausivaihtelu näkyi heinäkuussa työttömyyden kasvuna26.8.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Heinäkuun työllisyyskatsauksen mukaan työttömiä työnhakijoita oli Pirkanmaalla yhteensä 32 819 henkilöä, joka on 624 henkilöä enemmän kuin kesäkuussa. Viime vuoden heinäkuuhun verrattuna nousua oli 2 959 henkilöä. Pirkanmaan työttömyysaste oli 12,4 prosenttia. Uusia avoimia työpaikkoja oli heinäkuussa 2 374 kappaletta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme