POP Pankki: liikenteen hinnoissa nähtiin hintapiikkejä, joita kysyntä ja kehittyvä tekniikka tasoittavat

Liikenteen hinnat nousivat lokakuussa jopa yli kahdeksan prosenttia vuoden takaa. Kaikkiaan liikenteen hinnat ovat nousseet korona-aikana tähän mennessä noin kuusi prosenttia eli kahden vuoden aikana noin kolme prosenttia vuodessa. Ennen koronaa liikenteen hintojen nousu oli noin prosentin vuodessa.
”Useimmilla kotitalouksilla ei juuri ole käytännön vaihtoehtoja nouseville liikkumisen kustannuksille, joten voimakkaan ärtyneet reaktiot ovat ymmärrettäviä ja perusteltuja”, toteaa Timo Hulkko POP Pankista.
Monilla paikkakunnilla syksyllä jopa kahteen euroon kivunneen bensan hinnan kohoamisen taustalla on ollut öljyn maailmanmarkkinahinnan nopea nousu. Liikennepolttoaineiden kallistuminen ei jää kuitenkaan pysyväksi, sillä nykyisellä hintatasolla raakaöljyn tuotanto tulee lisääntymään ainakin Yhdysvalloissa.
Merkkikilpailu vie tekniikkaa eteenpäin
Ilmastonmuutoksen torjunta ei näy samalla tavalla polttoaineiden hinnoissa kuin muun energian hinnoissa. Tämä johtuu muun muassa siitä, ettei liikenne ole päästökauppasektori sekä siitä, että suunnitteilla ei toistaiseksi ole bensan verotuksen kiristämisiä. Bensan keskihinnassa ei vuosina 2021 ja 2022 ole suurta eroa. Bensa maksaa kumpanakin vuonna keskimäärin noin 1,65 euroa litralta.
Liikenteen kustannuksia on nostanut polttoaineen hinnan lisäksi autojen kallistuminen. Tämän taustalla on kysynnän kasvu ja komponenttipula. Autojen hinnan nousu jäänee kuitenkin väliaikaiseksi. Teknisten laitteiden hinnat eivät pidemmällä aikavälillä yleensä nouse, vaan ennemminkin laskevat, kun niiden tuotantoteknologia kehittyy. Automerkkien välillä on kova kilpailu. Kuluttajalle tämä näkyy parempina, ei niinkään halvempina autoina. Sähköautot eivät yleisty ennen kuin hintataso on nykyistä alempi.
”Valtiolla ei ole varaa luopua liikenteen verotuotoista, joten tavalla tai toisella kustannukset tullaan kohdistamaan pidemmällä tähtäimellä myös sähköautoilijoihin”, muistuttaa Hulkko.
POP Pankki julkisti joulukuussa sivuillaan laajan kansalaissuhdannekatsauksensa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja:
Timo Hulkko, johtaja, POP Pankki, 0500 894 008, timo.hulkko@poppankki.fi
Maija Hyötyläinen, viestintäpäällikkö, POP Pankki, 050 572 9679, maija.hyotylainen@poppankki.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
POP Pankki -ryhmä on yli 700 asiantuntijaa työllistävä suomalainen pankkiryhmä, johon kuuluu 18 POP Pankkia, POP Pankkien keskusluottolaitos Bonum Pankki Oyj, POP Asuntoluottopankki Oyj ja POP Pankkikeskus osk. POP Pankki -ryhmän visiona on olla pankki, joka parhaiten yhdistää henkilökohtaisen ja digitaalisen palvelun, parhaan asiakastyytyväisyyden sekä nopean päätöksenteon. POP Pankilla on riippumattoman EPSI Ratingin Pankki ja rahoitus -tutkimuksen mukaan 11. kertaa Suomen tyytyväisimmät henkilöasiakkaat sekä, osallistuttuaan vuodesta 2021 myös yritysasiakastutkimukseen, toista kertaa tyytyväisimmät yritysasiakkaat.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta POP Pankkikeskus osk
Tutkimus: Lähes puolet asunto-omistajista ei käy taloyhtiökokouksissa14.5.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
POP Pankin teettämän laajan selvityksen mukaan 49 prosenttia suomalaisista kerros-, pari-, rivi- tai luhtitalossa tai asunto-osakeyhtiöstä sijoitusasunnon omistavista ei osallistu taloyhtiökokouksiin. 36 prosenttia osallistuu säännöllisesti, 5 prosenttia vain, kun on jotain merkittäviä remonttipäätöksiä tulossa ja 10 prosenttia käy kokouksissa satunnaisesti.
Suomalaiset ovat vaarassa olla ylioptimistisia varallisuutensa kerryttämisen suhteen2.5.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
”Suomalaisten kotitalouksien varallisuuden kehitys ei ole kovin mairitteleva mediaanivarallisuuden pienentyessä vuonna 2023 lähes 18 prosenttia verrattuna vuoteen 2019. Nettovarallisuudella mitattuna varakkaimpia ovat 65–74-vuotiaat, mutta eläkeikäisten kulutus- ja muun velan osuus on ollut viime vuosina kasvussa. Eläkeikäisten jättiperintöjen odottamisen sijaan kotitalouksien kannattaa keskittyä omiin tuloihin ja menoihin perustuvaan pelisuunnitelmaan varmistaakseen riittävät taloudelliset puskurit”, toteaa POP Pankin johtaja Timo Hulkko.
Vakavaraisen POP Pankki -ryhmän positiivinen kehitys jatkui vuonna 202414.2.2025 10:00:00 EET | Tiedote
Vuonna 2024 POP Pankki -ryhmä teki jälleen vahvan tuloksen. Tulos ennen veroja oli 89,8 miljoonaa euroa, joka ylitti puolella miljoonalla edellisvuoden jatkuvien toimintojen tuloksen. Liiketoiminnan tuotot olivat 240,9 miljoonaa euroa, missä oli kasvua 16,4 miljoonaa edelliseen vuoteen. Ryhmän ydinvakavaraisuus nousi 22,0 prosenttiin. POP Pankki -ryhmä julkisti tilinpäätöstiedotteensa tänään 14.2.2025.
POP Prime laskee 3,0 prosenttiin18.12.2024 15:00:00 EET | Tiedote
POP Pankki –ryhmän POP Prime laskee. Tammikuun 2. päivästä 2025 lähtien POP Prime on 3,0 prosenttia, kun se tällä hetkellä on 3,4 prosenttia. Korkopäätös perustuu yleiseen markkinakorkotasojen laskuun.
POP Pankin ennuste: yksityiset ja yritysten investoinnit siivittävät taloutta ensi vuonna17.12.2024 07:15:00 EET | Tiedote
POP Pankin kansalaissuhdanne-ennusteen mukaan Suomen talous elpyy ensi vuonna alhaisempien korkojen, lisääntyneen yksityisen kulutuksen ja rakentamisen kasvun ansiosta. Suomen talous supistuu vielä tänä vuonna 0,3 prosenttia, mutta ensi vuonna talous kääntyy 1,7 prosentin kasvuun. Vaihtotaseen alijäämä on tänä vuonna 0,2 prosenttia suhteessa bruttokansantuotteeseen, mutta ensi vuonna vaihtotase on tasapainossa. Kokonaisuutena investoinnit supistuvat tänä vuonna 6,5 prosenttia ja kääntyvät ensi vuonna 5,6 prosentin kasvuun, erityisesti rakentamisen elpymisen ansiosta. Inflaatio on laskenut Suomessa selvästi alemmalle tasolle kuin euroalueella keskimäärin. Ensi vuonna inflaatiota nostavat monien hyödykkeiden verojen korotukset ja palkankorotukset. Kuluttajahinnat nousevat arviolta 2,5 prosenttia. Kuluvana vuonna 12 kuukauden Euriborin keskiarvon arvioidaan olevan noin 3,3 prosenttia, kun taas ensi vuodelle odotetaan keskimäärin 2 prosentin tasoa. Yksityinen kulutus laskee vielä tänä vuon
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme