A-Insinöörit Oy

Tutkimushanke etsii uusia meluntorjunnan keinoja teollisuudessa

25.5.2021 09:20:00 EEST | A-Insinöörit Oy | Tiedote

Jaa
A-Insinöörit käynnistää työpaikkojen ääniympäristön kehittämiseen tähtäävän monitieteisen tutkimushankkeen. Tarkoituksena on tunnistaa, mitkä tekijät estävät meluntorjuntaa sekä löytää uusia ratkaisuja melualtistusten vähentämiseen teollisuuden työpaikoilla.

Kesäkuussa käynnistyvässä tutkimuksessa selvitetään meluntorjunnan esteitä ja edellytyksiä teollisuusyrityksissä monitieteellisin menetelmin. A-Insinöörien luotsaaman tutkimuksen toteutuksessa on mukana Humanistisen ammattikorkeakoulun työyhteisöjen kehittämisen asiantuntijoita. Kaksivuotista projektia rahoittaa Työsuojelurahasto, ja siihen osallistuu neljä suomalaista teollisuusyritystä.

– Miksi meillä on edelleen, kaikesta hyvästä kehityksestä huolimatta, melusta johtuvia ammattitauteja? Tavoitteenamme on tunnistaa syitä tähän ja löytää uusia, käytännössä toimivia toimintamalleja ja teknisiä ratkaisuja, joilla vähennetään melualtistusta. Työpaikkojen meluntorjuntaa ei ole juuri tutkittu 2000-luvulla, joten hankkeelle on tilausta, teollisuusakustiikan erikoisasiantuntija Esa Nousiainen A-Insinööreistä kertoo.

– Erityisesti meluntorjuntaan vaikuttavista työpaikan sosio-kulttuurisista tekijöistä ja mahdollisuuksista vaikuttaa niihin tarvitaan enemmän tietoa, lisää yliopettaja Anu Järvensivu Humanistisesta ammattikorkeakoulusta.

Vaikka työntekijöiden altistuminen melulle on koneiden sekä tuotantoteknologioiden ja -prosessien kehittymisen myötä teollisuudessa vähentynyt, meluvammoja raportoidaan Työterveyslaitoksen tilastojen mukaan edelleen vuosittain yli 300 pelkästään konepajateollisuuden ja rakennustyöntekijöiden joukossa.

Ääniympäristö tukemaan työhyvinvointia kokonaisvaltaisesti

Teollisuuden työpaikkojen ääniympäristöön liittyy meluntorjunnan lisäksi muitakin työhyvinvoinnin tarpeita, Esa Nousiainen muistuttaa.

– Teollisuuslaitoksissakin on tarve tehdä keskittynyttä työtä, ja toisissa tilanteissa käydä keskustelua. Se, miten nämä asiat mahdollistetaan, vaikuttaa paljon työn psykologiseen ja fysiologiseen kuormittavuuteen. Lisäksi niin melu kuin meluntorjunta kuulosuojainten muodossa aiheuttaa tapaturmavaaraa, kun ei kuulla varoitusääniä tai muuta kommunikaatiota.  

Tutkimuksen aluksi selvitetään teollisuusyritysten meluntorjunnan nykytila, organisaatio ja toimivuus mm. teknisten kartoitusten sekä haastattelututkimusten avulla. Uusia torjuntakeinoja ja toimintamalleja on tarkoitus kehittää yhteistoiminnallisesti ja ottaa käyttöön useassa vaiheessa kahden vuoden kuluessa. Tutkimuksessa ovat mukana teollisuuden alan yritykset AGCO Power, Fiskars Group Iittalan lasitehdas, JTK Power sekä SSAB:n Raahen terästehdas.

Yhteyshenkilöt

Lisätietoja:


Esa Nousiainen, teollisuusakustiikan erikoisasiantuntija, A-Insinöörit
puh. 040 728 9216
esa.nousiainen@ains.fi

Tietoja julkaisijasta

A-Insinöörit Oy
A-Insinöörit Oy
Puutarhakatu 10
33210 Tampere

A-Insinöörit (AINS Group) on suomalainen, ennakkoluuloton rakennetun ympäristön konsultti- ja suunnitteluyhtiö. 1 400 hengen asiantuntijayhteisömme tarjoaa talo-, teollisuus- ja infrahankkeisiin kaikki suunnittelun ja projektijohtamisen palvelut kuudella liiketoiminta-alueella: rakennuttaminen, arkkitehtisuunnittelu, rakennesuunnittelu, korjaussuunnittelu, teollisuus- ja talotekniikka sekä yhdyskunta- ja ympäristösuunnittelu. Konsernimme kuuluu arkkitehtitoimisto ONE Architects. Toimimme 19 toimipaikalla Suomessa ja kansainvälisesti.

A-Insinöörit – ihmisiä, joiden kanssa rakennat rohkeasti parempaa. www.ains.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta A-Insinöörit Oy

Valtatie 5 uudistuu Leppävirralla – A-Insinöörit suunnittelee perusparannuksen ja 15 siltaa29.5.2026 09:18:37 EEST | Tiedote

Valtatie 5:n uudistus Leppävirran ja Palokankaan välillä parantaa liikenteen turvallisuutta ja sujuvuutta tärkeällä pääväylällä. Nyt käynnistyvä hanke on osa Itä-Suomen merkittävää väyläinvestointia, ja siihen sisältyy muun muassa 15 uutta siltaa. A-Insinöörit vastaa väylien ja siltojen rakentamissuunnittelusta GRK Suomen kumppanina suunnittele ja toteuta -urakkamallissa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye