Toimihenkilöliitto ERTO

Jäsenistä 98 %:a hylkäsi ERTOn äänestyksessä sovittelijan esityksen taloushallintoalan sopimukseksi  

Jaa
Taloushallintoalalla työskentelevät Toimihenkilöliitto ERTOn jäsenet hylkäsivät tänään 3.2. päättyneessä äänestyksessä sovittelijan 2.2. tekemän esityksen taloushallintoalan uudeksi työehtosopimukseksi.

Esityksen hylkäämisen puolesta äänesti 98 %:a jäsenistä. Ääniä annettiin 1060.

Sovintoesityksen yksityiskohtainen sisältö ei ole vielä julkinen. Taloushallintoalaa uhkaa yhä lakko 9.–13.2.2022 ja alalla on voimassa 17.1. alkanut liukumasaldojen kerryttämiskielto.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Puheenjohtaja Juri Aaltonen
040 553 8536
juri.aaltonen@erto.fi

Kuvat

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Toimihenkilöliitto ERTO
Toimihenkilöliitto ERTO
Ratavartijankatu 2 A
00520 Helsinki

09 613 231http://www.erto.fi

Toimihenkilöliitto ERTO on yksityisen palvelusektorin asiantuntijatehtävissä työskentelevien ammattiliitto. ERTOn noin 15 000 jäsentä edustavat muun muassa seuraavia aloja: logistiikka, markkinointi- ja tietoala, sosiaali- ja terveysala, henkilöstöpalveluala, tietotekniikan palvelut, matkailu-, liikunta- ja kulttuuripalvelut sekä taloushallinto. ERTO on osa Toimihenkilökeskusjärjestö STTK:ta.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Toimihenkilöliitto ERTO

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye