Helmi-ohjelmassa kunnostetaan Lapin lintuvesiä ja kosteikkoja

Helmi-ohjelmassa vuosina 2020 ja 2021 tehtyjen selvitysten perusteella kiireellisimmin kunnostustoimenpiteitä tarvitaan Torniossa sijaitsevalla Pajukari-Uksei-Alkukarinlahdella, Ylitorniolla sijaitsevilla Kainuunkylän saarilla sekä Muoniossa sijaitsevalla Muonionjärvi-Utkujoen Rukomasaarella. Kunnostustoimia voivat olla kohteesta riippuen raivaus, ruoppaus, niitto, laidunnus, vedenpinnan nosto, vieraspetopyynti ja hoitokalastus.
Pajukari-Uksei-Alkukarinlahdella parannetaan lintujen pesimä- ja levähdysaluetta nostamalla vedenpintaa ja poistamalla puuta. Työt käynnistetään, kun vedenpinnannoston suunnitelma on valmis ja tarvittavat luvat saatu. Kainuunkylän saarien laajaa tulvaniittyaluetta on tavoitteena hoitaa lampailla. Laidunnus pitää arvokasta perinnebiotooppia avoimena, mikä osaltaan parantaa myös lintujen elinympäristöä. Muonionjärvi-Utkujoen Rukomasaaren kunnostussuunnittelua jatketaan linnustonäkökulmasta. Alueella on aiempina vuosina tehty raivauksia ja laidunnettu tulvaniittyjä.
Helmi-ohjelman kunnostustoimenpiteet kohdennetaan ensisijaisesti Natura 2000 -verkoston lintudirektiivin mukaisille erityisille suojelualueille, joihin kuuluvat tärkeimmät lintuvesi- ja kosteikkokohteet.
Muita hoitotoimenpiteitä viidessä Lapin kohteessa
Kiireellisimmin hoitoa vaativien kohteiden lisäksi muita hoitotoimenpiteitä vaativia kohteita on tunnistettu yhteensä viisi. Ivalossa, Pellossa ja Ylitorniolla jatketaan kesällä 2022 inventointeja sekä näiden pohjalta kunnostussuunnittelua. Lisäksi selvitetään niiden lintuvesikohteiden tilaa, joiden kunnostustarpeista ei ole vielä tietoa. Hoidon suunnittelu ja toteutus perustuu ajantasaiseen luontotietoon ja linnustoselvityksiin. Luontotyyppi-inventointia jatketaan osalla kohteista vuonna 2022.
Helmi-ohjelma työllistää Lapissa muutamia asiantuntijoita. Tällä hetkellä Lapin ELY-keskuksessa on avoinna biologin tehtävä linnustollisesti tärkeiden kohteiden hoidon suunnitteluun sekä luontotyyppi-inventointiin. Haku tehtävään päättyy 10.2.2022.
Helmi-ohjelmassa tehdään monipuolisesti yhteistyötä maanomistajien, yrittäjien ja yhteisöjen kanssa. Toimenpiteet perustuvat maanomistajien vapaaehtoisuuteen. Ympäristöministeriön ja Maa- ja metsätalousministeriön Helmi-ohjelman tavoitteena on vahvistaa Suomen luonnon monimuotoisuutta ja parantaa heikentyneiden elinympäristöjen tilaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Heli Lehvola, Ympäristötarkastaja, puh. +358 295 037 098
sähköpostiosoite muotoa etunimi.sukunimi@ely-keskus.fi
Kuvat

Tietoja julkaisijasta

Rovaniemi: Hallituskatu 3 B (valtion virastotalo)
Kemi: Valtakatu 28
0295 037 000http://www.ely-keskus.fi/lappi
ELY-keskukset ovat valtion viranomaisia, jotka edistävät alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä alueilla. ELY-keskukset hoitavat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Lapin ELY-keskus
Portimokosken ylemmän kalatien rakentaminen on alkanut9.5.2025 13:15:48 EEST | Tiedote
Portimokosken voimalaitoksen ylemmän kalatien rakentaminen on alkanut viikolla 19. Rakennuttajana toimii Lapin ELY-keskus. Portimokoskentie suljetaan rakentamisen ajaksi. Syksyllä 2024 valmistunut alempi Haapakosken kalatie sekä syksyllä 2025 valmistuva ylempi kalatie ovat merkittävä osa vaelluskalojen palauttamisen kokonaisuutta.
Lapin vesistöjen tulvahuippuja odotettavissa vasta toukokuun loppupuolella7.5.2025 11:07:39 EEST | Tiedote
Sään ennustetaan jatkuvan koleana, joten lumen sulaminen jatkuu hitaana. Tornionjoen alaosa on jo pääosin vapaana jäistä. Vesistöissä vielä paikoillaan olevat jäät voivat olla petollisia, joten jäillä liikkuessa tulee olla erityisen varovainen.
Lapin liikenneturvallisuussuunnitelma vuosille 2025–2030 on julkaistu5.5.2025 10:20:03 EEST | Tiedote
Liikenneturvallisuussuunnitelman tavoitteena on antaa suuntaviivat Lapissa eri toimijoiden tahoilta tehtävälle liikenneturvallisuustyölle tuleville vuosille. Suunnitelma painottuu tieliikenteeseen, mutta myös raideliikenne ja maastoliikenne on huomioitu suunnitelmassa.
Tourism at the forefront of growth in Lapland’s sectors, significant growth also in mining2.5.2025 13:03:59 EEST | Tiedote
The 2024 economic trend report shows that the trend in Lapland’s turnover has taken an upward turn, and the annual change in personnel numbers was more positive than the change in turnover. Of the sectors, the development trend showed the greatest growth in the accommodation and catering and tourism services sectors. There is also a positive trend in mining, transport and storage, business services and the creative and cultural sectors in Lapland.
Lapin tulvatilanne jatkuu rauhallisena30.4.2025 08:44:01 EEST | Tiedote
Lapin vesistöjen virtaamat pysyvät alhaisina toukokuun alussa kylmän sään vuoksi. Etelä-Lapin alueelle vapun aikaan osuva sään hetkellinen lämpeneminen voi kääntää virtaamia pieneen nousuun. Vesistöissä vielä paikoillaan olevat jäät voivat olla petollisia, joten jäillä liikkuessa tulee olla erityisen varovainen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme