Sale Kuivasranta yhdistyy uuteen S-market Ritaharjuun

Tarve suuremmalle kaupalle alueella on ollut jo pitkään ilmeinen. Sale-myymälän kapasiteetti palvella kehittyvän alueen asukastarpeita ei ole riittävä ja tontilla ei ole kiinteistön tai palveluiden laajentamismahdollisuutta. Paikka suuremmalle myymälälle löytyi onneksi läheltä.
– Osuuskauppana tehtävämme on pitää palvelutarjonta alueen kehityksen kelkassa. Uuden Ritaharjun myymälän myötä asukkaiden arki helpottuu entistä kattavammilla palveluilla ja S-marketin runsailla valikoimilla, Osuuskauppa Arinan ryhmäpäällikkö Antti Siuruainen kertoo.
Sale palvelee kunnes uusi S-market on valmis
Kuivasrannan Sale palvelee asiakkaita S-marketin rakentamisen loppuun saakka. Pandemia tuo omat haasteensa suunnitteluun ja hankintoihin, joten Salen lopetuksen ja uuden S-marketin avauksen aikataulut eivät ole vielä tarkkaan lukittavissa. Asiasta tiedotetaan heti, kun päivämäärät ovat selvillä.
Sale Kuivasjärven toimintaan uuden yksikön avauksella ei ole vaikutusta, sen toiminta jatkuu ennallaan.
Sale Kuivasrannan kiinteistön jatkoon liittyvissä kysymyksissä yhteys Arinan talousjohtaja Anu Junnikkala-Alhoon.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Antti Siuruainenryhmäpäällikkö
Puh:+358 44 3135 826antti.siuruainen@sok.fiMikko Polsotoimialajohtaja, Market- ja erikoistavarakauppa
Puh:+358 50 388 3430mikko.polso@sok.fiAnu Junnikkala-Alhotalousjohtaja
Puh:+358 40 709 2960anu.junnikkala-alho@sok.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Osuuskauppa Arina on kuluttajaosuuskunta, jonka omistavat tasavertaisesti yli 195 000 pohjoissuomalaista kotitaloutta. 3000 Arinalaista tarjoavat marketkaupan, liikennekaupan, tavaratalo- ja erikoisliikekaupan sekä matkailu- ja ravitsemiskaupan palveluita noin 180 toimipaikassa eri puolilla Pohjois-Suomea. Arinan asiakasomistajat saavat palveluja käyttämällä hyötyjä keskimäärin noin 538 euroa taloutta kohden vuodessa. Arinan tuotot palautetaan aina pohjoiseen, pohjoisen ihmisten ja alueen hyväksi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Osuuskauppa Arina
Osuuskauppa Arina Oulu2026 Euroopan kulttuuripääkaupunkivuoden vapaaehtoistoiminnan pääyhteistyökumppaniksi – Luvassa myös oululaisia osallistava designyhteistyö Susanna Sivosen kanssa15.5.2025 09:00:24 EEST | Tiedote
Osuuskauppa Arinan tavoitteena on rakentaa ja vahvistaa kulttuuria, joka ei sulje ketään ulkopuolelle. Tämä kulttuuri-ilmastonmuutos ohjaa myös Oulu2026-vapaaehtoistoiminnan yhteistyökumppanuutta. Euroopan kulttuuripääkaupunkivuosi tulee tarjoamaan vapaaehtoistyötä yli tuhannelle paikalliselle, ikää, taustaan, sukupuoleen tai väriin katsomatta. Arina on myös sopinut oululaisia osallistavasta designyhteistyöstä taiteilija Susanna Sivosen kanssa.
Ruoan verkkokaupan palvelut kehittyvät: kuljetusrobotit Haukiputaan ja Oulunsalon S-marketteihin sekä Foodoran kuljetukset uusiin myymälöihin Oulussa ja Rovaniemellä29.4.2025 07:58:00 EEST | Tiedote
Osuuskauppa Arinan suositut robottikuljetukset laajenevat toukokuussa Haukiputaan ja Oulunsalon S-markettien asiakkaiden käyttöön. Robottikuljetukset ovat osa Arinan ja Starship Technologiesin yhteistyösopimusta. Starship Technologies on maailman johtava autonomisten kuljetusrobottien kehittäjä ja valmistaja. Arina laajentaa myös yhteistyötä Foodoran kanssa Oulussa Mäntylän, Myllyojan ja Kuivasjärven sekä Rovaniemiellä Korkalovaaran ja Rantavitikan Sale-myymälöihin.
Arinan vuoden 2024 parhaat työryhmät ja päälliköt palkittiin – Vuoden päällikkö-palkinto Sale Keminmaan Mervi Viitalalle9.4.2025 10:38:41 EEST | Tiedote
Osuuskauppa Arina palkitsi vuoden 2024 parhaat työryhmät ja päälliköt Levillä pidetyillä päällikköpäivillä. Palkintokategorioina olivat vuoden tulokas, vuoden kasvattaja, vuoden työryhmät ja päälliköt sekä vuoden ryhmäpäällikkö. Kaikista palkituista päälliköistä Arinan vuoden päällikön Askelmerkkejä-kiertopalkinnon pokkasi itselleen Sale Keminmaan myymäläpäällikkö Mervi Viitala.
Kauppakeskus Valkea tähtää lämmöntuotannon omavaraisuuteen – ravintoloissa syntyvällä lämmöllä lämmitetään pian kiinteistöä1.4.2025 11:00:00 EEST | Tiedote
Osuuskauppa Arinan omistama Kauppakeskus Valkea investoi noin puoli miljoonaa euroa energiatehokkuushankkeeseen, jonka tavoitteena on merkittävä hiilidioksidipäästöjen pienentäminen ja säästöt kaukolämmönkulutuksessa.
Arinan Pidetään yhdessä pohjoisen puolta -tuki on valittu Vuoden osuustoimintateko 2025-finaliin27.3.2025 10:18:07 EET | Tiedote
Osuuskuntien Keskusjärjestö Pellervo ry on julkaissut Vuoden osuustoimintateko 2025-kilpailun kolme finalistia. Lukuisten esitysten joukosta arvovaltainen raati on valinnut finaaliin Osuuskauppa Arinan Pidetään yhdessä pohjoisen puolta -lasten ja nuorten tuen, helsinkiläisen luovan alan osuuskunta Kovameno osk:n ja LähiTapiola Pohjanmaan Älyriistavaroitusjärjestelmien lahjoituksen. Voittaja palkitaan Pellervon Päivässä 2.4.2025 Kulttuurikasarmilla Helsingissä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme