Elon asiakkuusjohtajaksi nimitetty Mika Aho
Mika Aho on aiemmin työskennellyt useissa johtotehtävissä Fenniassa, muun muassa Fennia-konsernin asiakkuusjohtajana ja varatoimitusjohtajana. Hän on aloittanut vahinkovakuutusuransa Tapiola-yhtiöissä ja toiminut viimeksi LähiTapiola Pääkaupunkiseudun hallituksen jäsenenä.
– Olen iloinen, että saamme Elon asiakasliiketoimintaan johtajan, jolla on laaja kokemus vakuutusalasta. Mika Aholla on vahvoja näyttöjä tuloksellisesta asiakkuuksien johtamisesta, kehittämisestä ja muutosjohtajuudesta, toimitusjohtaja Carl Pettersson toteaa.
– Arvostan sitä, että Elolla on vahvat juuret yrittäjien, pk-yritysten ja suurasiakkaiden vakuuttajana. Yrittäjyys, yrittäjätoiminnan tukeminen sekä suomalaiset perheyritykset ovat tulleet minulle tutuiksi aikaisemmissa työtehtävissäni ja luottamustoimissani Yksityisyrittäjäin säätiössä ja Nuori Yrittäjyys ry:ssä, Mika Aho kertoo.
– Odotan innolla uudessa tehtävässäni aloittamista. Pyrin hyödyntämään kokemukseni vahinkovakuuttamisesta ja asiakkuuksien johtamisesta Elon palveluiden kehittämiseen. Tavoitteena on, että voimme tarjota laadukkaan ja vaivattoman asiakaskokemuksen kaiken kokoisille yrityksille. On tärkeää varmistaa sekä riittävä aktiivisuus asiakastyössä että digitalisaation hyödyntäminen asiakkaan todellisia tarpeita palvelevalla tavalla, Aho sanoo.
Lisätiedot:
Carl Pettersson, toimitusjohtaja, puh. 020 703 5811
Mika Aho, Elon asiakkuusjohtaja 7.3.2022 alkaen, puh. 040 722 0200
Hanna Saira, viestintäpäällikkö, puh. 020 703 5671
Tietoja julkaisijasta
Olemme Elo, suuri suomalainen työeläkevakuuttaja. Huolehdimme, että asiakkaamme saavat ansaitsemansa eläkkeet. Autamme asiakasyrityksiämme menestymään ja vastaamaan muuttuvan työelämän haasteisiin. Hoidamme asiakkaidemme eläkevaroja tuottavasti, turvaavasti ja vastuullisesti. Sijoitusvarat on hyvin hajautettu kansainvälisesti ja eri omaisuusluokkiin. Ne turvaavat eläkkeet ja luovat pohjaa kestäville tuotoille vuosikymmeniksi eteenpäin.
Suomalaisista yrityksistä lähes joka kolmas ja yrittäjistä noin 40 prosenttia on valinnut Elon työeläkekumppanikseen. Vastaamme noin puolen miljoonan työntekijän ja yrittäjän tulevista eläkkeistä, huolehdimme noin 250 000 eläkkeensaajasta ja noin 30 miljardin euron sijoitusomaisuudesta.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Työeläkeyhtiö Elo
Nyförsäljningen var alltjämt stark, kostnadseffektiviteten förbättrades och placeringsavkastningen var -0,4 procent29.4.2025 09:00:00 EEST | Pressmeddelande
Arbetspensionsbolaget Elos placeringsavkastning sjönk och var negativ i januari–mars i den osäkra omvärlden. Solvensnivån var alltjämt stabil och driftskostnaderna minskade jämfört med motsvarande period året innan. – Vår nyförsäljning ökade rekordartat och för närvarande är Elo det mest populära arbetspensionsbolaget mätt i antalet försäkringar, berättar verkställande direktör Carl Pettersson.
Uusmyynti jatkui vahvana, kustannustehokkuus parani ja sijoitustuotto oli -0,4 prosenttia29.4.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Työeläkeyhtiö Elon sijoitustuotto painui tammi-maaliskuussa negatiiviseksi epävarmassa toimintaympäristössä. Vakavaraisuusasema pysyi vakaana ja liikekulut alenivat viime vuoden vastaavaan ajanjaksoon verrattuna. −Uusmyyntimme kasvoi ennätysmäisesti ja tällä hetkellä Elo on vakuutusten kappalemäärissä suosituin työeläkeyhtiö, kertoo toimitusjohtaja Carl Pettersson.
Kestävyystyö ponnistaa strategiasta - Elon kestävyysraportti 2024 julkaistu19.3.2025 08:57:00 EET | Tiedote
Elo on julkaissut tilinpäätöksen ja hallituksen toimintakertomuksen vuodelta 2024. Kestävyydestä raportoimme EU:n kestävyysraportointi-direktiivin (CSRD, Corporate Sustainability Reporting Directive) mukaisesti osana hallituksen toimintakertomusta.
Elos resultat 2024: Placeringsintäkterna steg till 8,5 procent och kostnadseffektiviteten förbättrades ytterligare14.2.2025 09:00:00 EET | Pressmeddelande
Elos placeringar gav utmärkt avkastning i en varierande verksamhetsmiljö och bäst var avkastningen på noterade aktieplaceringar. Totalavkastningen på fastighetsplaceringar var alltjämt positiv trots marknadsläget.
Elon tulos 2024: Sijoitustuotto nousi 8,5 prosenttiin ja kustannustehokkuus parani entisestään14.2.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Elon sijoitukset tuottivat erinomaisesti vaihtelevassa toimintaympäristössä ja parhaiten tuottivat noteeratut osakesijoitukset. Kiinteistösijoitusten kokonaistuotto pysyi positiivisena markkinatilanteesta huolimatta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme