Finanssivalvonta

Euroopan järjestelmäriskikomitea antoi varoituksia ja suosituksia EU-maille makrovakausriskeistä ja niiden ehkäisemisestä

11.2.2022 16:25:00 EET | Finanssivalvonta | Tiedote

Jaa
Euroopan järjestelmäriskikomitea (ESRB) varoittaa viittä EU-maata makrovakausriskeistä, suosittaa kahdelle EU-maalle makrovakauspolitiikan tiukentamista sekä arvioi, miten EU-maat ovat noudattaneet sen vuoden 2019 suositusta. ESRB toteaa, että Suomi on osittain noudattanut vuoden 2019 suositusta, mutta ei ole sisällyttänyt lainsäädäntöönsä suosituksen mukaisia, tuloihin perustuvia rajoitteita lainanottajille.

Euroopan järjestelmäriskikomitea (European Systemic Risk Board, ESRB) julkaisi tänään markkinoiden makrovakausriskejä ja niiden ehkäisemistä koskevan varoituksen Bulgarialle, Kroatialle, Unkarille, Liechtensteinille ja Slovakialle sekä suosituksen Itävallalle ja Saksalle. Lisäksi ESRB julkaisi arvionsa siitä, miten EU-maat ovat noudattaneet vuonna 2019 annettua aiempaa suositusta. Varoitukset ja suositukset koskevat asuinkiinteistömarkkinoiden keskipitkän aikavälin haavoittuvuuksia ja näiden torjumista.

Vuonna 2019 ESRB antoi suosituksen myös Suomelle yhtenä kuudesta EU-maasta. ESRB suositteli, että Suomi käyttäisi lainanottajiin kohdistuvia makrovakausvälineitä asuinkiinteistömarkkinoiden keskipitkän aikavälin haavoittuvuuksien torjuntaan. Tämä tapahtuisi tekemällä uudistuksia niitä koskevaan lainsäädäntöön ja käyttämällä myös ei-sitovia välineitä kuten viranomaisten suosituksia.

Nyt julkaistussa arviossaan ESRB toteaa Suomen noudattaneen ESRB:n suositusta osittain. Arvio perustuu ensisijaisesti siihen, että Suomi ei ole sisällyttänyt lainsäädäntöönsä lainanottajiin sovellettavia tuloihin perustuvia lainarajoitteita kuten velka-tulosuhde (debt-to-income ratio, DTI) tai velanhoito-tulosuhde (debt-service-to-income ratio, DSTI). Toisaalta Finanssivalvonta on antanut pankeille jo vuonna 2010 suosituksen, että niiden on arvioitava lainanhakijoiden maksukyky huolellisesti myös tilanteessa, jossa korko olisi 6 % ja lainan takaisinmaksuaika 25 vuotta. Lisäksi Finanssivalvonnan johtokunta on suosittanut, että pankit noudattaisivat pidättyväisyyttä lainanhakijan tuloihin nähden suurten ja takaisinmaksuajaltaan tavanomaista pidempien lainojen myöntämisessä.

Finanssivalvonnan johtokunta tarkentaa tätä suositustaan vuoden 2022 ensimmäisellä vuosipuoliskolla. Tällöin täsmennetään muun muassa sitä, minkälaisten lainojen myöntämisessä lainanantajien tulisi noudattaa pidättyväisyyttä. Johtokunta arvioi myös tarvetta asettaa lisäpääomavaatimus (sektorikohtainen järjestelmäriskipuskuri) sellaisille asuntoluotoille, joissa lainanottajan velkojen tai velanhoitokustannusten suhde tuloihin on erityisen suuri. Tämä vaatimus voidaan asettaa rahoitusjärjestelmän rakenteellisten ominaisuuksien perusteella.

Katso myös

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Lisätietoja antaa Samu Kurri, osastopäällikkö, Digitalisaatio ja analyysi, puhelin 09 183 5247.

Tietoja julkaisijasta

Finanssivalvonta
Finanssivalvonta
PL 103, Snellmaninkatu 6
00100 Helsinki

09 183 51https://www.finanssivalvonta.fi/

Finanssivalvonta on rahoitus- ja vakuutusvalvontaviranomainen, jonka valvottavia ovat muun muassa pankit, vakuutus- ja eläkeyhtiöt sekä muut vakuutusalalla toimivat, sijoituspalveluyritykset, rahastoyhtiöt ja pörssi. Edistämme finanssimarkkinoiden vakautta ja luottamusta sekä asiakkaiden, sijoittajien ja vakuutettujen suojaa.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Finanssivalvonta

Finansinspektionen ålägger Nanolån AB att lämna uppgifter om beviljade krediter till det positiva kreditupplysningsregistret – beslutet förenas med löpande vite27.4.2026 11:20:13 EEST | Pressmeddelande

Finansinspektionen har genom sitt beslut av den 11 mars 2026 ålagt Nanolån AB att lämna uppgifter om beviljade krediter till det positiva kreditupplysningsregistret och förenat förpliktelserna i beslutet med löpande vite. Vitets grundbelopp är 10 000 euro och tilläggsbeloppet 5 000 euro för varje hel månad under vilken parten har underlåtit att uppfylla förpliktelserna.

Finanssivalvonta velvoittaa Nanolaina Oy:n ilmoittamaan myöntämiensä luottojen tiedot positiiviseen luottotietorekisteriin – tehosteeksi juokseva uhkasakko27.4.2026 11:20:13 EEST | Tiedote

Finanssivalvonta on 11.3.2026 antamallaan päätöksellä velvoittanut Nanolaina Oy:n ilmoittamaan myöntämiensä luottojen tiedot positiiviseen luottotietorekisteriin ja asettanut päätöksessä mainittujen velvoitteiden tehosteeksi juoksevan uhkasakon. Uhkasakon peruserä on 10 000 euroa ja lisäerä 5 000 euroa jokaista sellaista täyttä kuukautta kohti, jona velvoitteita ei ole noudatettu.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye