Kutsu Teatteri Siperian Mieslive-esityksen mediatilaisuuteen ma 7.3. klo 14 Tampere-talolle

Mediatilaisuudessa ovat mukana Miesliven näyttelijät Marika Heiskanen, Pekka Heikkinen ja Tuukka Huttunen sekä ohjaaja Anna-Elina Lyytikäinen. Median edustajilla on mahdollisuus haastatella ja kuvata työryhmää, joka myös esittää teoksesta valitun kohtauksen.
Tilaisuuden kesto on n. 1 tunti, ja tarjolla on kahvia ja pientä purtavaa.
Ilmoittaudu mukaan mediatilaisuuteen Tampere-talon viestintäasiantuntija Elsa Vähäselle: elsa.vahanen@tampere-talo.fi tai puh. 040 5512 739
Median edustajat voivat myös ilmoittautua Miesliven ennakkonäytökseen torstaina 10.3. klo 18 tai viralliseen ensi-iltaan sunnuntaina 13.3. klo 18. Voitte valita esityksistä sen, joka sopii paremmin aikatauluihinne. Jos kumpikaan yllä mainituista ajoista ei sovi, esitys on mahdollista nähdä myös myöhempänä ajankohtana (ks. näytösajat lopusta). Ilmoittautumiset: elsa.vahanen@tampere-talo.fi tai puh. 040 5512 739
Teatteri Siperia esittää: Mieslive
Mieslive on komediallinen esitys miehisestä syyllisyydestä, puhumisen vaikeudesta ja sovituksesta. Teos käsittelee raikkaasti miehenä olemista, sukupuolihistorian kahleita, valkoisen miehen ylivaltaa ja miehisyyden meneillään olevaa muutosta. Mihin mies on syyllistynyt ja mitä saa sanoa tai tehdä, mitä ei?
Mieslive on riskialtis ja räävitön komedia miehisyydestä ja nykymiehen kompuroinnista muuttuvassa maailmassa. Episodimaisesti etenevän teoksen virtuoosimaisesta näyttelijäntyöstä vastaavat Marika Heiskanen, Pekka Heikkinen ja Tuukka Huttunen.
Työryhmä
Ohjaus Anna-Elina Lyytikäinen
Käsikirjoitus työryhmä, Reidar Palmgren ja Ville Majamaa
Näyttelijät Marika Heiskanen, Pekka Heikkinen ja Tuukka Huttunen
Skenografia Anna Rouhu
Videosuunnittelu Jere Riihinen
Äänisuunnittelu työryhmä
Kuvat Jere Riihinen
Esitykset (13 esitystä)
Su 13.3. klo 18 (ensi-ilta) | Ma 14.3. klo 18 | Ti 15.3. klo 18 | La 19.3. klo 14 | La 19.3. klo 18 | Su 27.3. klo 14 | To 21.4. klo 18 | Pe 22.4. klo 18 | Ma 25.4. klo 18 | Ke 27.4. klo 18 | Ma 2.5. klo 18 | La 7.5. klo 14 | La 7.5. klo 18
Kantaesitys Tampere-talon Maestro-salissa 13.3.2022.
Esityksen kesto on 2 tuntia sisältäen väliajan. Suositellaan yli 16-vuotiaille.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Richard KatajistoTuottajaTeatteri Siperia
Puh:050 514 6800richard@teatterisiperia.fiMari NiskanenTuottaja, konsertti- ja kulttuuritapahtumatTampere-talo Oy
Puh:050 388 7154mari.niskanen@tampere-talo.fiKuvat






Linkit
Tietoja julkaisijasta
Tampere-talo-konserni on ohjelmistoltaan, tapahtumiltaan ja kävijämäärältään Suomen suurin ja monipuolisin tapahtumayhtiö. Tampere-talo Oy jakaantui 1.1.2024 kahdeksi yhtiöksi. Uudessa yhtiömallissa emoyhtiönä toimii kulttuurin ja taiteen edistämiseen keskittyvät Tampere-talo Oy ja tytäryhtiönä kaupalliseen toimintaan keskittyvä Talo Events Oy sekä sen aputoiminimi Tampere Live.
Toimimme Tampere-talossa ja Tuulensuun Palatsissa sekä tuotamme tapahtumia ja konsertteja myös näiden tilojen ulkopuolella ympäri Suomea. Tapahtumamme sisältävät mm. balettivierailuita, oopperaa, lastenkulttuuria, rock- ja pop-konsertteja, messuja, kokouksia, konferensseja, yritystapahtumia, seminaareja ja kansainvälisiä kongresseja.
Vuonna 2023 Tampere-talon liikevaihto oli 18,1 miljoonaa euroa. Vuodessa järjestämme yli tuhat tapahtumaa, palvelemme yli 517 500 tyytyväistä kävijää ja tuotamme Tampereen talousalueelle 50 miljoonaa euroa tapahtumatuloa.
Tampere-talo Oy on perustettu 1987 ja ovet avattiin yleisölle 1990. Tampere-talo-konsernin toimitusjohtaja on Paulina Ahokas ja hallituksen puheenjohtaja on Kristiina Michelsson.
Talossa toimivat lisäksi täysimittainen sinfoniaorkesteri Tampere Filharmonia, à la carte -ravintola Tuhto ja maailman ainoa Muumimuseo. Talon yhteydessä palvelee Courtyard by Marriott -hotelli.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tampere-talo Oy
Tampereen Kirjafestarien ensimmäiset esiintyjät nyt julki – mukana muun muassa Anna-Leena Härkönen ja Katja Kallio, Sophia Jansson, Milla Ollikainen, Emmi Itäranta, Juha Itkonen, Juha Hurme, Satu Hassi ja Tatun sekä Patun “äiti ja isä” Aino Havukainen ja Sami Toivonen25.6.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
Tampereen Kirjafestarit 2025 on julkistanut ensimmäiset esiintyjänsä ja kirjailijavieraansa. Tänä vuonna Kirjafestareilla tavataan jälleen nimekkäitä suosikkikirjailijoita sekä tekijöitä tieteen, taiteen ja politiikan huipulta. 29.–30. marraskuuta järjestettävät Tampereen Kirjafestarit tarjoaa tänä vuonna viikonlopun aikana yhdellä lipulla kolme innostavaa ja laadukasta messutapahtumaa – mukana Kirjafestareilla ovat ensimmäistä kertaa Tampereen Antikvaariset Festarit ja laajat äänilevyihin ja audiotuotantoon keskittyvät Levyfestarit. Tampereen Kirjafestareiden lopullinen ohjelma julkaistaan Tampere-talossa 17. syyskuuta.
Uusi yhtiörakenne toi kasvua ja vaikuttavuutta – Tampere-talo-konserni teki positiivisen tuloksen ja toi 98 miljoonaa euroa tuloa Tampereelle24.6.2025 09:01:10 EEST | Tiedote
Vuosi 2024 oli Tampere-talo-konsernille uuden alun vuosi. Tampere-talo Oy jakaantui 1.1.2024 alkaen kahdeksi yhtiöksi. Uudessa yhtiömallissa emoyhtiönä toimii kulttuurin ja taiteen edistämiseen keskittyvä Tampere-talo Oy ja tytäryhtiönä kaupalliseen toimintaan keskittyvä Talo Events Oy. Rakenne on osoittanut toimivuutensa. Koko konsernin liikevaihto sekä liiketoiminnan muut tuotot vuonna 2024 kasvoivat 28,6 miljoonaan euroon ja Tampere-talo-konserni teki positiivisen 540 000 euron tuloksen.
Tampere-talon ensimmäinen hiilinielu täynnä19.6.2025 09:20:50 EEST | Tiedote
Tampere-talon ensimmäinen hiilinielu on saavuttanut täyden kapasiteettinsa – Mesikämmenpuiston hiilinielu on nyt täynnä, ja sillä on valmius sitoa seuraavan sadan vuoden aikana jopa 1000 tonnia hiilidioksidia ilmakehästä. Seuraava askel vie kohti uutta hiilinielua Mikkelissä.
Mediakutsu: Van Gogh Alive -näyttely avautuu Tampere-talossa19.6.2025 07:15:00 EEST | Tiedote
Yli 100 kaupunkia kiertäneen immersiivisen Van Gogh Alive -näyttelyn on nähnyt jo yli 9 miljoonaa ihmistä ympäri maailman. Nyt suosittu digispektaakkeli saapuu ensimmäistä kertaa Suomeen. Näyttely on koettavissa Tampere-talossa vain rajoitetun ajan 25.6.–17.8.2025. Kutsumme median edustajia tutustumaan näyttelyyn ennakkoon tiistaina 24. kesäkuuta klo 13.
Tampere Filharmonian kesäisessä Puistokonsertissa ihastuttavat aurinkoiset sävelmät ja klassiset suosikkiteokset11.6.2025 11:00:00 EEST | Tiedote
Tampere Filharmonia, Tampereen Energia ja Tampere-talo järjestävät loppukesän perinteisen Puistokonsertin Sorsapuistossa lauantaina 9. elokuuta 2025. Ylikapellimestari Matthew Hallsin johtaman orkesterin solistina säväyttää sopraano Anu Komsi. Konsertin ohjelmassa kuullaan musiikillisia satuja ja tarinoita sekä klassisia suosikkisävelmiä. Tampere Filharmonian konsertti alkaa klo 18, ja DJ Juissi virittää puistotunnelman jo klo 15 alkaen. Tapahtumaan on vapaa pääsy.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme