Valtatie 9:llä käynnistyy Oriveden eritasoliittymän ja ohtuskaistan parantaminen – erityisesti siltatyöt ja kallionlouhintatyöt edellyttävät nopeusrajoitusten alentamista ja hetkellistä liikenteen pysäyttämistä

Nykyiselle, noin kilometrin pituiselle valtatie 9 ohituskaistalle rakennetaan keskikaide parantamaan valtatien liikenneturvallisuutta. Samassa yhteydessä liikenteen sujuvuutta parannetaan muuttamalla Oriveden eritasoliittymän ramppien linjauksia jouhevimmiksi.
Valtatie 9:n varteen, tien pohjoispuolelle, sekä valtatie 9:n ja kantatie 58:n väliselle rampille rakennetaan meluseinä ja meluvalleja vähentämään liikenteen meluhaittoja.
Nykyiseltä, Tampereelle suuntaavan rampin linja-autopysäkiltä rakennetaan pohjoiseen Oriahteen suuntaan Pohjoiskaarelle johtava uusi jalankulku- ja pyörätie.
Oriveden kaupungin omistama, Oriveden yhtenäiskoulun ja jäähallin kohdalla sijaitseva jalankulkijoiden ja pyöräilijöiden käyttämä valtatie 9:n ylittävä Paltanmäen ylikulkukäytävä uusitaan nykyiselle paikalleen jännitettynä teräsbetonisiltana.
Ohituskaistan kohdalta poistetaan yksityistieliittymät. Lisäksi tievalaistus ja riista-aidat uusitaan.
Tietyö edellyttää liikennejärjestelyjä ja alennettuja nopeusrajoituksia
Erityisesti nykyisen betonisen ylikulkusillan purkaminen ja uuden sillan rakentaminen, sekä kallion louhintatyöt edellyttävät liikennejärjestelyjä ja nopeusrajoitusten alentamista valtatie 9:llä ja eritasoliittymän rampeilla. Valtatieliikenne joudutaan ajoittain myös pysäyttämään muutamien minuuttien ajaksi. Jalankulkijoiden ja pyöräilijöiden käytössä olevaa Paltanmäen ylikulkukäytävääkään ei sen uusimisen aikana voi käyttää, vaan jalankulkijat ja pyöräilijät ohjataan ylittämään valtatie Oriveden risteyssillan kautta.
Tietyöt alkavat puuston poistolla huhtikuun alussa ja valmistuvat marraskuun loppuun mennessä. Alustavan suunnitelman mukaan valtatie 9:n siltatyöt ajoittuvat toukokuun ja syyskuun väliselle ajalle. Urakoitsijana toimii Destia Oy. Rakennustöiden kustannusarvio on noin 3 miljoonaa euroa, josta vastaavat Pirkanmaan ELY-keskus ja Oriveden kaupunki.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Projektipäällikkö Heikki Koski, Pirkanmaan elinkeino- liikenne ja ympäristökeskus, p. 0295 03 6251
Tekninen johtaja Matti Vesava, Oriveden kaupunki, p. 040 133 9247
Työmaapäällikkö Jarkko Kettunen, Destia Oy, p. 040 358 7179
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Huolehdimme sujuvasta arjesta; teiden rakentamisesta ja niiden kunnosta, ympäristön tilasta ja suojelusta sekä yritysten tukemisesta. Maakunnan kehittäjänä ja rahoituksen myöntäjänä teemme ELY-keskuksessa päivittäin työtä kestävän tulevaisuuden ja Pirkanmaan parhaaksi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pirkanmaan ELY-keskus
Espanjansiruetana on haitallinen vieraslaji, mutta yleensä vaaraton ihmiselle ja lemmikeille15.7.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Oletko törmännyt iltalenkilläsi suuriin ruskeisiin etanoihin? Olet mahdollisesti havainnut espanjansiruetanan, joka on haitallinen vieraslaji. Laji aiheuttaa vahinkoa puutarhoilla ja viljelyksillä, ja voi levittää haitallisia bakteereja, kuten listeriaa.
Pirkanmaan päällystyskohteet viikolla 2914.7.2025 07:30:00 EEST | Tiedote
Viikolla 29 päällystetään Lempäälässä, Nokialla, Pirkkalassa ja Virroilla.
Peltovalvonnat käynnistyivät Pirkanmaalla11.7.2025 14:28:38 EEST | Tiedote
Pirkanmaan ELY-keskus on aloittanut vuotuiset peltotukien valvonnat heinäkuussa. Kasvukauden aikana tarkastetaan paikan päällä noin 70 maatilaa. Lisäksi tukiehtojen täyttymistä seurataan satelliittikuvien avulla.
Lämpö tuo vesistöihin kutsumattomia vieraita ja uhkaa vesiluonnon hyvinvointia10.7.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Ihmistoiminnan seurauksena, tahattomasti tai tarkoituksellisesti vesistöihimme on levinnyt vieraslajeja, jotka voivat syrjäyttää alkuperäisiä lajeja viemällä niiltä elintilaa. Ilmastonmuutos voi edistää lämpöä suosivia lajeja, kuten hyytelösammaleläintä, jonka yhdyskuntia tavataan varsinkin loppukesän lämpöisissä vesissä. Muita ranta-alueiden, lämpimissä vesissä viihtyviä vieraslajeja ovat isosorsimo ja kanadanvesirutto.
Tunnista puutarhakarkulaiset ja suosi pihallasi kasveja, joista ei ole haittaa7.7.2025 12:00:00 EEST | Tiedote
Luontoon päästessään vieraslajit aiheuttavat luontokatoa. Vastuu luonnon vaalimisesta on meillä jokaisella. Kansalaisilta toivotaan aktiivisuutta ja tietoisuutta vieraslajien hallintaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme