Suomettumishaamut ja "erityissuhde" Venäjään saatava historiaan - Ville Niinistö kommentoi Fennovoima-Rosatomia

Vihreiden europarlamentaarikko Ville Niinistö kommentoi blogikirjoituksessaan Fennovoima-Rosatomin ydinvoimapäätöstä ja silloisten vastuuministerien toimia.
Niinistö näkee, että kun päätöstä Fennovoimasta tehtiin, Venäjän ja Putinin riskit olisi pitänyt huomioida paremmin. Vihreät lähti Stubbin hallituksesta hankkeen takia ja Niinistö piti jo silloin julkisissa lausunnoissaan sen saamaa hallituksen enemmistön tukea erikoisena juuri hankkeen poikkeuksellisen huonouden eli sen geopoliittisten riskien takia.
Stubbin hallituksen Fennovoima-Rosatom ydinvoimalapäätöksen arkkitehti, silloinen energiaministeri Jan Vapaavuori sanoi haastattelussaan jälkiviisauden asiassa olevan “imelää” (STT).
- Venäjä oli jo silloin miehittänyt Krimin. Tiesimme jo minkälainen yhtiö Rosatom, todellisuudessa Venäjän ydinase- ja ydinvoimaministeriö, on. Tiesimme jo minkälainen Putin on ja miten hän käyttää energiapolitiikkaa valtansa välineenä. Sen sijaan että tämä olisi johtanut hankkeen hylkäämiseen, hallituksessa kokoomuksen johdolla kritiikki vaiennettiin ja hanketta kuvattiin vain energiapolitiikaksi, vailla mitään turvallisuuspoliittista kytköksiä, Niinistö sanoo.
Samassa sopassa ryvettyi myös Sipilän hallituksen elinkeinoministeri Olli Rehn.
- Olli Rehn antoi lisäaikaa suomalaisen omistajapohjan varmistamiseen hankkeelle, lykkäsi aikatauluja ja varmisti siten että Fortum tuli mukaan “pelastamaan” Putinin voimalaa Migrit Solarna -pöytälaatikkoyhtiön huijausyrityksen jälkeen – kyseinen kroatialaisyhtiö oli todellisuudessa venäläisen Sberbankin bulvaani ja sillä yritettiin nostaa EU-rahoittajien osuutta päätöksen edellyttämälle tasolle. Kyllä, Esko Ahon (kesk) sittemmin hallituksen jäsenenä edistämä pulju, Niinistö kommentoi.
Kokoomuksessa Niinistö arvioi talouselämän vaikuttajien kuiskuttelun Venäjän markkinoista suomalaisille yrityksille menneen ohi turvallisuuspoliittisen harkintakyvyn. Sitä hän pitää naiivina. Eduskunnan lopullisessa päätöksessä keskustan ja SDP:n kannoissa Niinistö uskoo vanhan suomettumisen perinnön kulttuurin painaneen: päätettiin että ei vaan puhuta tästä Venäjästä, kyllä se siitä, saadaan ymmärrystä ja syvennetään “erityissuhdetta”.
- Miksi puhua vanhoista? Siksi että vihdoin Suomessa opittaisiin virheistä. Siksi että Suomen politiikassa on hyvin vanha vaientamisen ja hiljaisuuden kulttuuri kun puhutaan ulko- ja turvallisuuspolitiikassa Venäjästä, Niinistö kirjoittaa.
- Tärkeintä on että Suomi vihdoin pääsee suomettumishaamujen yli ja kykenee analysoimaan Venäjää sellaisena kuin se on, riskeineen. Ja ankkuroi itsensä politiikallaan läntiseksi demokratiaksi, joka aina puolustaa oikeusvaltiota ja kansainvälistä oikeutta eikä enää naiivisti ajattele olevansa “erityissuhteessa” idästä nousevaan autoritäärisyyteen, Niinistö kirjoittaa.
Niinistö vaatii, että Fennovoima-Rosatom hanke on vihdoin nyt pysäytettävä. Hallitus voi siitä päättää jo sillä perusteella laillisesti selkeästi, että hanke ei ole täyttänyt periaatepäätöksen ehtoja rakennuslupahakemuksen ollessa jo yli kuusi vuotta myöhässä.
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät Euroopan parlamentissa
Europarlamentin Venäjä-valtuuskunnan puheenjohtaja Ville Niinistö: Uusi EU:n pakotepaketti syventää kiristysruuvia Venäjän talouteen23.10.2025 11:36:41 EEST | Tiedote
Europarlamentin Venäjä-valtuuskunnan puheenjohtaja Ville Niinistö (vihr) kiittää EU-komissiota ja jäsenmaita uuden 19. pakotepaketin hyväksymisestä. Siinä pakotteiden piiriin tulee Venäjän LNG-kaasuntuonti Eurooppaan ja siinä lisätään toimia Venäjän varjolaivaston pysäyttämiseksi. Niinistö peräänkuuluttaa sen vaikutusten vahvistamista sillä, että parlamentin ja jäsenmaiden energiaministerineuvoston käsittelyssä parhaillaan oleva laki kaasuntuonnin pysyvästä kiellosta hyväksytään mahdollisimman tiukkana. Niinistö on asiassa parlamentin pääneuvottelijana.
Maria Ohisalo: EU:n metsäkatoasetuksen avaaminen on suuri virhe komissiolta21.10.2025 18:25:41 EEST | Tiedote
Euroopan komissio julkaisi tänään uuden ehdotuksensa EU:n metsäkatoasetuksen yksinkertaistamisesta ja voimaansaattamisen aikataulusta. Vihreiden europarlamentaarikko Maria Ohisalo pitää esitystä erittäin ongelmallisena.
Ville Niinistö: “Historiallinen päätös esittää Venäjän kaasun ja öljyn tuonnin pysyvää ja tehokasta loppua EU-maihin vuoden sisällä”16.10.2025 12:10:23 EEST | Tiedote
Europarlamentin laaja enemmistö antoi tukensa europarlamentaarikko Ville Niinistön (vihr) pääneuvottelijana valmistelemalle mietinnölle Venäjän fossiilien tuontikiellon tiukentamisesta teollisuusvaliokunnan ja kansainvälisen kaupan valiokunnan yhteiskokouksessa tänään. Äänin 84-7 valiokunnat päättivät hyväksyä europarlamentin kannan neuvotteluihin lopullisesta laista jäsenmaiden ministerineuvoston kanssa.
Mediakutsu: Vihreiden Maria Ohisalon ja Tiina Elon "Rajat kaivostoiminnalle – EU:n vaikutus kaivostoimintaan Suomessa" -keskustelutilaisuus pe 31.10.8.10.2025 14:25:49 EEST | Kutsu
Tervetuloa vihreiden europarlamentaarikko Maria Ohisalon ja kansanedustaja Tiina Elon järjestämään tilaisuuteen "Rajat kaivostoiminnalle – EU:n vaikutus kaivostoimintaan Suomessa" 31. lokakuuta 2025 klo 10:00–11:30 Eduskunnan Pikkuparlamentissa.
Vihreiden Ohisalo jyrähtää: Orpon hallitus rikkoo tietoisesti ilmastolakia25.9.2025 11:05:15 EEST | Tiedote
Vihreiden europarlamentaarikko ja entinen ympäristö- ja ilmastoministeri Maria Ohisalo syyttää Petteri Orpon hallitusta täydellisestä piittaamattomuudesta ilmastotoimia kohtaan ja ilmastolain tietoisesta rikkomisesta. Juuri julkaistun ministeriöiden alaisten tutkimuslaitosten tekemän selvityksen mukaan tällä tahdilla Suomi on hiilineutraali vasta vuoden 2050 jälkeen. Ilmastolaki naulaa tavoitteen vuoteen 2035.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
