Poista hiekoitussepeli kosteana ja vie Sortti-asemalle tai käytä uudelleen
22.3.2022 09:14:23 EET | HSY | Tiedote

Pihan kastelu ennen lakaisemista vähentää pölyämistä
Katupölykausi on meneillään pääkaupunkiseudulla, ja HSY:n ilmanlaadun mittausten mukaan pölypitoisuudet ovat ajoittain korkeita. Aurinkoinen sää houkuttelee pian kaupunkilaisia omien pihojen siivoukseen.
- On tärkeää kastella pihat ja jalkakäytävät ennen kuin harjaa hiekat pois. Näin pölyä syntyy paljon vähemmän kuin kuivaa hiekkaa lakaistessa. Myös harjauksen lopuksi voi vielä ruiskuttaa pinnat puhtaaksi vedellä, kertoo HSY:n ilmansuojeluasiantuntija Nelli Kaski.
Lehtipuhaltimien käyttö hiekan poistoon on kielletty pääkaupunkiseudulla juuri sen vuoksi, että se nostattaa tehokkaasti pölyä ilmaan. Hiekoitussepeliä ei tule myöskään harjata jo puhdistetulle kadulle. Asukkaat voivat nopeuttaa kaupunkien tekemää katujen puhdistusta siirtämällä autonsa ajoissa pois puhdistuksien tieltä. Lisäksi on hyvä vaihtaa kesärenkaat heti kelien salliessa. Erityisesti nastarenkaat kuluttavat asfalttia ja tuottavat siten katupölyä.
Katupölyn hengittäminen ei ole terveellistä kenellekään. Pölyn terveysvaikutuksille ovat erityisen herkkiä astmaatikot, pienet lapset sekä ikääntyneet ja hengitystie- ja sydänsairaat. Katupöly aiheuttaa ärsytysoireita, kuten nuhaa, yskää sekä silmien ja kurkun kutinaa. Lisäksi katupöly pahentaa usein sydän- ja hengityssairaiden oireita.
Sekajäteastiaa ei pidä täyttää hiekoitushiekalla
Hiekan voi kerätä mahdollisuuksien mukaan talteen ja hyödyntää uudelleen omalla pihallaan. Vaihtoehtoisesti sen voi tuoda HSY:n Sortti-asemille maksua vastaan. HSY toivoo, että hiekkaa ei laitettaisi kiinteistön sekajäteastiaan. Se tekee jäteastiasta erittäin painavan käsivoimin siirrettäväksi. Myöskään jätteen hyödyntämisen näkökulmasta sekajäte ei ole oikea osoite hiekoitushiekalle.
- Painavat jäteastiat ovat työturvallisuusriski eikä hiekasta tai sepelistä saada tuotettua energiaa jätevoimalassa, HSY:n logistiikkapäällikkö Tero Salo sanoo.
Lisätietoa:
- ilmanlaatu nyt: hsy.fi/ilmanlaatu
- Sortti-asemat: hsy.fi/sorttiasemat
- Tietoa katupölystä: hsy.fi/katupoly
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kaski NelliIlmansuojeluasiantuntijaHSY / ilmansuojeluyksikkö
Puh:050 363 0220nelli.kaski@hsy.fiSalo TeroLogistiikkapäällikköHSY / jätehuolto
Puh:0400 860 265tero.salo@hsy.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
HSYIlmalantori 1
00240 Helsinki
09 1561 2110 (palvelemme ma, ke ja pe klo 8.30–15.30, ti klo 8.30–11.00 sekä to klo 13.00–15.30)http://www.hsy.fi
Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä.
Tehdään yhdessä maailman kestävin kaupunkiseutu!
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSY
HSY:n Sortti-keräysautot kiertävät 30.3.2026 alkaen12.3.2026 08:30:00 EET | Tiedote
Sortti-keräysautokierroksen aikataulut on julkaistu HSY:n verkkosivuilla. Sortti-keräysautot vastaanottavat maaliskuun lopusta lähtien maksutta kotitalouksien vaarallista jätettä sekä metalli-, sähkö- ja elektroniikkaromua eri puolilla pääkaupunkiseutua ja Kirkkonummea.
HSY laajentaa pakkausjätteiden keräyspalveluaan – monilokeroinen jäteastia tuo kustannustehokkaan kierrätyspisteen kotipihaan11.3.2026 07:50:00 EET | Tiedote
Monilokeroinen jäteastia, johon voi lajitella muovi-, kartonki ja lasipakkaukset sekä pienmetallin, on nyt tarjolla kaikille taajama-alueilla sijaitseville 1–4 asunnon kiinteistöille pääkaupunkiseudulla ja Kirkkonummella. Pakkausjätteiden lajittelu voi alentaa kiinteistön jätehuollon vuosikustannuksia jopa viidenneksellä. Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY laajentaa pakkausjätteiden keräyspalvelua kesäkuusta 2026 alkaen. Tavoitteena on helpottaa materiaalien kierrättämistä uusiokäyttöön.
HSY:n hallituksen päätökset 27.2.2026 – Saunalahden ja Kirkkonummen alueiden vesihuolto vankistuu27.2.2026 09:54:18 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallitus päätti muun muassa hyväksyä Espoon Kurttilan päävesijohdon 1. osan hankesuunnitelman. Espoon Saunalahden ja Kirkkonummen vedenkulutuksen kasvun vuoksi alueelle rakennetaan uusi vesijohtolinja. Valmistuttuaan kokonaisuudessaan hanke varmistaa alueen vedenjakelun, tasaa painevaihteluita ja ylläpitää palvelutasoa pitkälle tulevaisuuteen. Hallitus sai tiedoksi muun muassa turvallisuuden ja varautumisen katsauksen vuodelta 2025. HSY:n turvallisuustilanne on raportointijaksolla pysynyt vakaana. Havaitut poikkeamat ovat olleet vähäisiä eivätkä ole aiheuttaneet suoraa vaikutusta toimintaan. Kokouksessa käsitellyt muut asiat päätettiin ehdotusten mukaisesti. Lisätietoa aiemmista sekä muista käsitellyistä asioista on saatavilla esityslistalta, ja ne julkaistaan myöhemmin myös pöytäkirjassa: https://hsy10.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting_frames Ystävällisin terveisin Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymä viestintäjohta
Ennakkotiedote HSY:n hallituksen kokouksesta 27.2.2026 – Saunalahden ja Kirkkonummen vesihuoltohanke käsittelyssä24.2.2026 14:42:41 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallituksen kokous pidetään perjantaina 27.2.2026 Kokouksen esityslista on nähtävissä osoitteessa: https://hsy10.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting_frames Hallitus päättää muun muassa Espoon Kurttilan päävesijohdon ensimmäisen osan hankesuunnitelman hyväksymisestä. Espoon Saunalahden ja Kirkkonummen vedenkulutuksen kasvun vuoksi alueelle tarvitaan uusi vesijohtolinja. Valmistuttuaan kokonaisuudessaan hanke varmistaa alueen vedenjakelun, tasaa painevaihteluita ja ylläpitää palvelutasoa pitkälle tulevaisuuteen. Hallitus saa tiedoksi muun muassa turvallisuuden ja varautumisen katsauksen vuodelta 2025. HSY:n turvallisuustilanne on raportointijaksolla pysynyt vakaana. Havaitut poikkeamat ovat olleet vähäisiä eivätkä ole aiheuttaneet suoraa vaikutusta toimintaan. Ystävällisin terveisin Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymä viestintäjohtaja Riitta-Liisa Hahtala www.hsy.fi
HSY:n jätevedenpuhdistuksen tulokset olivat ennätystasolla vuonna 202519.2.2026 08:40:00 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalveluiden HSY:n jätevedenpuhdistus saavutti vuonna 2025 ennätykselliset tulokset. Pääkaupunkiseudun jätevedenpuhdistamoiden ravinnekuormitus Itämereen on nyt pienin kautta aikojen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme