Poista hiekoitussepeli kosteana ja vie Sortti-asemalle tai käytä uudelleen
22.3.2022 09:14:23 EET | HSY | Tiedote

Pihan kastelu ennen lakaisemista vähentää pölyämistä
Katupölykausi on meneillään pääkaupunkiseudulla, ja HSY:n ilmanlaadun mittausten mukaan pölypitoisuudet ovat ajoittain korkeita. Aurinkoinen sää houkuttelee pian kaupunkilaisia omien pihojen siivoukseen.
- On tärkeää kastella pihat ja jalkakäytävät ennen kuin harjaa hiekat pois. Näin pölyä syntyy paljon vähemmän kuin kuivaa hiekkaa lakaistessa. Myös harjauksen lopuksi voi vielä ruiskuttaa pinnat puhtaaksi vedellä, kertoo HSY:n ilmansuojeluasiantuntija Nelli Kaski.
Lehtipuhaltimien käyttö hiekan poistoon on kielletty pääkaupunkiseudulla juuri sen vuoksi, että se nostattaa tehokkaasti pölyä ilmaan. Hiekoitussepeliä ei tule myöskään harjata jo puhdistetulle kadulle. Asukkaat voivat nopeuttaa kaupunkien tekemää katujen puhdistusta siirtämällä autonsa ajoissa pois puhdistuksien tieltä. Lisäksi on hyvä vaihtaa kesärenkaat heti kelien salliessa. Erityisesti nastarenkaat kuluttavat asfalttia ja tuottavat siten katupölyä.
Katupölyn hengittäminen ei ole terveellistä kenellekään. Pölyn terveysvaikutuksille ovat erityisen herkkiä astmaatikot, pienet lapset sekä ikääntyneet ja hengitystie- ja sydänsairaat. Katupöly aiheuttaa ärsytysoireita, kuten nuhaa, yskää sekä silmien ja kurkun kutinaa. Lisäksi katupöly pahentaa usein sydän- ja hengityssairaiden oireita.
Sekajäteastiaa ei pidä täyttää hiekoitushiekalla
Hiekan voi kerätä mahdollisuuksien mukaan talteen ja hyödyntää uudelleen omalla pihallaan. Vaihtoehtoisesti sen voi tuoda HSY:n Sortti-asemille maksua vastaan. HSY toivoo, että hiekkaa ei laitettaisi kiinteistön sekajäteastiaan. Se tekee jäteastiasta erittäin painavan käsivoimin siirrettäväksi. Myöskään jätteen hyödyntämisen näkökulmasta sekajäte ei ole oikea osoite hiekoitushiekalle.
- Painavat jäteastiat ovat työturvallisuusriski eikä hiekasta tai sepelistä saada tuotettua energiaa jätevoimalassa, HSY:n logistiikkapäällikkö Tero Salo sanoo.
Lisätietoa:
- ilmanlaatu nyt: hsy.fi/ilmanlaatu
- Sortti-asemat: hsy.fi/sorttiasemat
- Tietoa katupölystä: hsy.fi/katupoly
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kaski NelliIlmansuojeluasiantuntijaHSY / ilmansuojeluyksikkö
Puh:050 363 0220nelli.kaski@hsy.fiSalo TeroLogistiikkapäällikköHSY / jätehuolto
Puh:0400 860 265tero.salo@hsy.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
HSYIlmalantori 1
00240 Helsinki
09 1561 2110 (palvelemme ma, ke ja pe klo 8.30–15.30, ti klo 8.30–11.00 sekä to klo 13.00–15.30)http://www.hsy.fi
Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä.
Tehdään yhdessä maailman kestävin kaupunkiseutu!
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSY
Taloyhtiöt on rakennettu ilmastoon, jota ei enää ole12.5.2026 09:10:00 EEST | Tiedote
Ilmastonmuutos on muuttanut merkittävästi niitä olosuhteita, joihin valtaosa suomalaisista taloyhtiöistä on aikanaan rakennettu. Pitkittyneet hellejaksot sekä lisääntyneet sade- ja sulamisvedet haastavat kiinteistöjen kuntoa ja arvoa sekä asumismukavuutta. HSY:n koordinoimassa Taloyhtiöt muuttuvassa ilmastossa (TALVI) -hankkeessa on kehitetty maksuttomia työkaluja, jotka auttavat taloyhtiöitä varautumaan ilmastonmuutokseen käytännönläheisesti.
Harmittomilta tuntuvat vaaralliset jätteet voivat aiheuttaa vaaratilanteita Sortti-asemilla11.5.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Väärin lajitellut vaaralliset jätteet, kuten akut, paristot ja aerosolipullot, voivat aiheuttaa tulipaloja ja vaaratilanteita Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY:n Sortti-asemilla sekä jätteen kuljetuksen ja käsittelyn aikana. Siksi vaaralliset jätteet ja akulliset sähkölaitteet tulee aina toimittaa asianmukaisiin keräyspisteisiin. Kodin vaaralliset jätteet voi tuoda Sortti-asemille maksutta.
Vettä voi käyttää taas normaalisti Pohjois-Espoon alueella30.4.2026 07:51:06 EEST | Tiedote
Terveydensuojeluviranomainen on purkanut keittokehotuksen Pohjois-Espoon alueella 30.4.2026 klo 7.30. Vesinäytteet ovat puhtaat, joten vettä voi jälleen käyttää normaalisti.
Juomaveden keittokehotus jatkuu Pohjois-Espoon alueella29.4.2026 14:24:57 EEST | Tiedote
Juomavesi täytyy edelleen keittää Pohjois-Espoossa. Keittokehotus koskee seuraavia alueita: Juvanmalmi, Kalajärvi, Lahnus, Luukki, Korpilampi, Niittymäki, Odilampi, Perusmäki, Pirttimäki ja Punametsä.
Juomavesi on keitettävä Pohjois-Espoon alueella28.4.2026 22:24:53 EEST | Tiedote
Terveydensuojeluviranomainen on antanut vedenkeittokehotuksen 28.4.2026 klo 22 alkaen seuraaville alueille: Juvanmalmi, Kalajärvi, Lahnus, Luukki, Korpilampi, Niittymäki, Odilampi, Perusmäki, Pirttimäki, Punametsä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme