Naantalin Musiikkijuhlat juhlistaa Jaakko Kuusiston elämäntyötä

Nuoruudestaan lähtien Naantalissa säännöllisesti vierailleen Jaakko Kuusiston merkitys Musiikkijuhlille oli suuri sekä musiikillisesti että myös lämpimän ja valoisan ilmapiirin luojana. Hänen merkittävän sävellysuransa perintö jatkaa elämäänsä myös Naantalissa.
- Sain seurata Jaakon musiikillista kehitystä teini-iästä lähtien. Ikäerostamme huolimatta olimme lavalla yleisön edessä lähes kolmenkymmenen vuoden aikana kymmenissä konserteissa. Yksi huippuhetkistä oli Jaakon minulle säveltämän Sellokonserton ensiesitys, kertoo Musiikkijuhlien taiteellinen johtaja Arto Noras.
Barry Douglas & Sinfonia Lahti -konsertti Naantalin kirkossa torstaina 8.6. täydentyykin Jaakko Kuusiston säveltämällä Sellokonsertolla, jonka kantaesitys vuonna 2019 jäi Kuusiston viimeiseksi.
Arto Noras esittää teoksen konsertissa yhdessä Sinfonia Lahden kanssa. Konsertissa kuullaan myös irlantilaisen huippupianistin Barry Douglasin tulkinta Beethovenin Keisarikonsertosta. Ohjelmaan alun perin kuuluneen Jean Sibeliuksen Sinfonia nro 5:n korvaa Sibeliuksen Sinfonia nro 7.
Lauantain 11.6. konsertti Pohjoinen ulottuvuus muuntuu tribuutiksi Jaakko Kuusistolle. Ensimmäinen puoliaika koostuu hänen sävellyksistään Jurmo, Valo, Play II sekä laulusarjasta Tänä aamuna. Kolme laulua Eila Kivikk’ahon runoihin, esittäjinään muun muassa viulistit Pekka Kuusisto ja Elina Vähälä, pianisti Heini Kärkkäinen sekä sopraano Kaisa Ranta. Konsertin toinen puoliaika koostuu muiden pohjoismaisten säveltäjien Griegin, Berwaldin ja Sibeliuksen teoksista.
Lisäksi Kuusiston Meta4-jousikvartetille säveltämä ja omistama teos Play III kuullaan Meta4 Rymättylässä -konsertissa lauantaina 18.6. klo 15.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Suvi InniläToimitusjohtajaNaantalin Musiikkijuhlat
Puh:+358505590186suvi.innila@naantali.fiKuvat



Linkit
Tietoja julkaisijasta
Naantalin Musiikkijuhlat on yksi Suomen vanhimmista ja arvostetuimmista musiikkitapahtumista. Monipuoliset ja korkeatasoiset konsertit järjestetään merellisen Naantalin ja lähiseudun idyllisissä konserttipaikoissa jälleen 7.–18.6.2022.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Naantalin Musiikkijuhlat
Kolme baritonia kesäyössä kruunaa Musiikkijuhlat Naantalissa12.6.2025 12:43:44 EEST | Tiedote
Naantalin Musiikkijuhlien päätöskonsertissa lavalle astelee kolme suosikkibaritonia ensimmäisen kerran yhdessä. Ville Rusanen, Aarne Pelkonen ja Kristian Lindroos esittävät oopperoiden tunnettuja klassikoita, suomalaisen musiikin helmiä ja elokuvasävelmiä. Laulajien kanssa musisoivat viulisti Maija Linkola, sellisti Iida-Vilhemiina Sinivalo ja pianisti Jukka Nykänen.
Tapiola Sinfonietta esittää Iiro Rantalan kaksoiskonserton Naantalin Musiikkijuhlilla Minna Pensolan ja Antti Tikkasen kanssa11.6.2025 14:27:50 EEST | Tiedote
Tapiola Sinfonietta tekee odotetun vierailunsa Naantalin Musiikkijuhlille pe 13.6. klo 19 Naantalin kirkossa. Konsertissa kuullaan kaksi Iiro Rantalan sävellystä: "Seven o´clock overture" ja "Joy of Life" -kaksoiskonsertto, jonka pianosolistina hän itse esiintyy viulisti Minna Pensolan tulkitessa toisen solistiosuuden. Tapiola Sinfoniettaa konserttimestarin paikalta liidaa Antti Tikkanen. Konsertissa kuullaan myös Beethovenin moniulotteinen 8. sinfonia.
SAARISTOMEREN SÄVELIÄ NAANTALIN MUSIIKKIJUHLILLA TORSTAINA10.6.2025 13:20:23 EEST | Tiedote
Suomen musiikin voimahahmon Lasse Mårtensonin kynästä syntyi yli 60 vuoden ajan television tunnusmusiikkeja, saaristolaisvalsseja ja suosikkilauluja. Nyt kapellimestari-säveltäjä Johanna Almark tuo kriitikoiden ylistämän, yleisön rakastaman Mårtenson-tribuuttinsa myös Naantaliin. Yö meren äärellä, Kaikki paitsi purjehdus on turhaa, Myrskyluodon Maija – meriveden makuista elämänfilosofiaa huokuvat ikivihreät ja ikimuistoiset iskelmät kuullaan Almarkin kunnianhimoisina sovituksina Wegelius -kamariorkesterille ja laulajalle.
Elina Vähälä ehdolla Pohjoismaiden neuvoston musiikkipalkinnon saajaksi21.5.2025 14:17:37 EEST | Tiedote
Viulisti ja Naantalin Musiikkijuhlien taiteellinen johtaja Elina Vähälä on ehdolla Nordic Council Music Prize 2025 -palkinnon saajaksi. Palkinto on Pohjoismaiden neuvoston myöntämä erittäin arvostettu musiikkipalkinto, joka jaetaan vuosittain. Tänä vuonna ehdolla on 11 muusikkoa ja yksi orkesteri.
Säveltäjä Aulis Sallisen 90-vuotisjuhlakonsertti Naantalin Musiikkijuhlilla9.4.2025 08:38:54 EEST | Tiedote
Yksi suomalaisen musiikin merkittävimmistä säveltäjistä, Aulis Sallinen, täyttää tänään 90 vuotta. Naantalin Musiikkijuhlat järjestää 5.6. juhlakonsertin, joka on omistettu säveltäjämestarin musiikille. -Aulis Sallinen on erittäin merkittävä henkilö Naantalin Musiikkijuhlien 45-vuotisessa historiassa, kuvailee Naantalin Musiikkijuhlien taiteellinen johtaja Elina Vähälä säveltäjälegendan merkitystä festivaalille.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme